Zasada działania gruntowego wymiennika ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) należy do stosunkowo prostych instalacji, dzięki którym można pozyskać ciepło zakumulowane w gruncie. Gruntowy wymiennik ciepła sprawia, że latem powietrze można ochłodzić, a zimą ogrzać.

 

Gruntowy wymiennik ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w gruncie. Poniżej głębokości przemarzania gruntu (zazwyczaj poniżej ok. 1,5m) temperatura gruntu jest stała i wynosi średnio od +4 do +8 stopni Celsjusza. GWC jest urządzeniem umożliwiającym kontakt czynnika przepływającego z gruntem. W zależności od temperatury powietrza wchodzącego do GWC jego temperatura ulega obniżeniu (latem) lub podwyższeniu (zimą). Latem urządzenie rekuperacyjne zasysa przez GWC gorące powietrze zewnętrzne, które w trakcie przepływu przez wymiennik ulega schłodzeniu. Rekuperator musi być wyposażony w by-pass, by wymiennik rekuperatora nie spowodował wtórnego podgrzania powietrza wprowadzanego do pomieszczeń budynku i ograniczył efektu pracy GWC.

 

Zimą rekuperator zasysa przez GWC zimne powietrze zewnętrzne, które w trakcie przepływu przez wymiennik ulega wstępnemu. Bypass rekuperatora musi być zamknięty, aby powietrze zewnętrzne po przejściu przez gruntowy wymiennik ciepła przechodziło także przez wymiennik ciepła rekuperatora. GWC pełni funkcję nagrzewnicy wstępnej, podgrzewając powietrze wchodzące oraz zabezpieczając rekuperator przed zamarzaniem Wiosną oraz jesienią, czyli w okresach przejściowych temperatura powietrza zewnętrznego jest zbliżona do temperatury wewnątrz budynku. Temperatura gruntu nie spowoduje znaczących zmian w temperaturze przechodzącego przez GWC powietrza. W tym okresie rekuperator powinien czerpać powietrze z czerpni ściennej, gdyż gruntowy wymiennik ciepła nie spowoduje zmian w temperaturze powietrza wchodzącego lub wręcz spowoduje jego dodatkowe, niepożądane ochłodzenie obniżając przy tym sprawność systemu wentylacyjnego.

 

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.