THERMOSILESIA: Zalety RVF Rotenso w porównaniu z systemem multi split

Jeszcze kilka lat temu klimatyzacja kojarzona była głównie z hałasem, prądożernością i rzadko wzbudzała zainteresowanie inwestorów indywidualnych. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej.

Klimatyzator to coraz częstszy sposób na poprawienie komfortu życia podczas upałów. Nie tylko ochładza powietrze, ale także usuwa z niego nadmiar wilgoci. Dobrze zaprojektowany i wykonany sprzęt zapewni komfort osób przebywających w obiekcie. Rynek oferuje różne rozwiązania instalacji klimatyzacyjnej np. typu multi split czy system RVF. Oba układy mają swoje wady i zalety. Oto kilka faktów.

Układ multi split a system RVF Rotenso

Układ multi spit stosuje się do mniejszych budynków, natomiast system RVF Rotenso jest idealnym rozwiązaniem dla średnich i dużych obiektów np. restauracyjno-hotelowych. Nieduża waga agregatów, daje możliwość łatwego montażu na dachach budynków. Ogromną wygodą w systemie RVF Rotenso jest fakt, że ma większy wybór jednostek wewnętrznych niż w przypadku rozwiązań multi split. A zwiększony typoszereg pozwala na szersze możliwości projektowe.

System RVF Rotenso

Podstawowe różnice pomiędzy wspomnianymi układami to np. sposób połączenia jednostek z agregatem czy rozprowadzenie okablowania komunikacyjnego. Rurociąg systemu RVF Rotenso składa się z dwóch rur (ciecz i gaz), rozdzielaczy, a na odejściu do jednostek wewnętrznych klimatyzacji montowane są trójniki. Kabel komunikacyjny wychodzi zaś z agregatu i szeregowo łączy kolejne chłodnice. Całym sednem układu jest prawidłowe połączenie poszczególnych klimatyzatorów, gdyż jeden błąd może spowodować nieprawidłową komunikację z jednostką zewnętrzną. W zależności czy klimatyzacja ma pełnić funkcję chłodzącą czy realizować tryb grzania i chłodzenia można zastosować tzw. rozwiązania dwu lub trójrurowe. Systemy RVF wymagają wykorzystania programu doborowego Rotenso. To profesjonalne narzędzie umożliwia dobór mocy jednostek oraz agregatów, a także długość i średnice instalacji.

Jeden system RVF umożliwia modułowe łączenie jednostek zewnętrznych do mocy 200 kW oraz podłączenia aż 64 jednostek wewnętrznych. Doskonałe parametry agregatów zewnętrznych gwarantują dużą elastyczność podczas projektowania instalacji klimatyzacyjnej, której długość może wynieść do 1000 m. Jednostki zewnętrzne można łączyć ze sobą tworząc rozbudowane systemy modułowe (o mocy do 72 HP), które gwarantują nieprzerwaną pracę całego systemu. Dodatkowo zastosowana w systemach RVF technologia inverterowa (o maksymalnie niskim poborze prądu) bezpośrednio przekłada się na zminimalizowanie kosztów eksploatacyjnych. W systemach trójrurowych, w których można jednocześnie realizować tryb grzania i chłodzenia, oszczędność energii sięga aż 50%. System z odzyskiem ciepła doskonale sprawdza się w okresach przejściowych lub w sytuacjach, gdy niezbędna jest klimatyzacja strefowa budynku. 

Układ multi split

W instalacji typu multi spit - instalator sam może wybrać jednostkę i przebieg rurociągów. Układ multi split umożliwia podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych o zróżnicowanej wydajności chłodniczej dopasowanych odpowiednio do wielkości pomieszczeń. Jedna jednostka zewnętrzna sygnowana może pracować nawet z 5 jednostkami wewnętrznymi. Zapewnia to oszczędność miejsca, energii oraz niższe koszty inwestycyjne.

Różnice w długości instalacji freonowej

Istotną rozbieżność w systemach stanowi długość instalacji freonowej. Dla systemów klimatyzacyjnych opartych o agregaty mini RVF Rotenso długość instalacji w układzie trójnikowym może wynosić 100 lub nawet 120 metrów w zależności od wielkości jednostki zewnętrznej. W mulit split ograniczenia całkowitej długości linii freonowej wynoszą w zależności od wielkości agregatu zewnętrznego od 30 – 80 (licząc wszystkie połączenia od jednostek wewnętrznych do jednostki zewnętrznej).

Różnice w instalacji klimatyzacyjnej

W systemie typu multi split za pomocą pilota decydujemy, które pomieszczenia powinny być klimatyzowane, a w których układ jest wyłączony. Trzeba jednak pamiętać, że w obrębie jednego systemu jednostki wewnętrzne mogą pracować w tym samym trybie: chłodzenia lub grzania. Instalacja klimatyzacyjna multi split ma nowoczesne i wysokowydajne sprężarki z funkcją pompy ciepła, które można wykorzystywać do dogrzewania pomieszczeń, nawet gdy temperatura zewnętrzna sięga -15°C. Jest to funkcja przydatna szczególnie w przejściowych porach roku. W trybie grzewczym obieg czynnika chłodniczego jest odwrócony.

W systemie RVF (trójrurowym) każda chłodnica posiada swój zawór rozprężny , co umożliwia dopasowanie ilości czynnika do aktualnych potrzeb, czy to na chłód czy na grzanie, w danym pomieszczeniu. Co ważne, tryb grzania możliwy jest nawet, gdy temperatura na zewnątrz spadnie nawet do -20°C. Dla osób zarządzających budynkiem ważny jest szeroki wybór metod sterowania system, czyli zarówno poprzez sterownik centralny jak i aplikację centralnego sterowanie smart WiFi aż do systemu BMS wykorzystującego bramkę Modbus lub BACnet

Opracowanie, redakcja: A.S.

Na podstawie materiałów firmy THERMOSILESIA

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.