Wykres Moliera (i-x)

Wykres przedstawiający wzajemne powiązania parametrów wilgotnego powietrza

Określenie wielkości stanu powietrza wilgotnego jest możliwe zarówno przy pomocy wzorów matematycznych, wykorzystaniu specjalnych suwaków logarytmicznych oraz dzięki skorzystaniu z wykresu nazwanego od nazwiska jego autora - Moliera. Jego twórca, profesor TU Drezno, zaproponował przedstawienie stanu powietrza wilgotnego w formie graficznej na wykresie w układzie współrzędnych h-x (inna nomenklatura spotykana w literaturze fachowej opisuje wykres w układzie i-x ), gdzie x oznacza zawartość wilgoci w powietrzu suchym (oś odcięta), h (lub i) oznacza entalpię właściwą (oś rzędna).

Co można odczytać z wykresu Moliera?

Z wykresu przy znajomości podstawowych parametrów, można odczytać wszystkie wielkości charakterystyczne stanu powietrza wilgotnego, tj. temperaturę i wilgotność względną, entalpię właściwą, zawartość wilgoci, gęstość i objętość właściwą oraz ciśnienie cząstkowe pary wodnej.


Co przedstawia wykres Moliera?

Wykres Moliera prezentuje zależności pomiędzy podstawowymi parametrami powietrza takimi jak: temperatura, wilgotność względna, zawartość wilgoci, entalpia powietrza i gęstość właściwa. Parametry te są podstawą obliczeń wszelkich przemian powietrza oraz procesów z tym związanych. Staje się podstawą doboru urządzeń w centralach wentylacyjnych oraz określeniu co się z powietrzem dzieje.

Jakie parametry można odczytać z wykresu Moliera?

Posiadając dwa z dowolnych wymienionych powyżej parametrów, można z łatwością odczytać pozostałe właściwości powietrza. Najłatwiej zmierzyć temperaturę oraz wilgotność względną powietrza w pomieszczeniu. Na tej podstawie jesteśmy w stanie określić zawartość wilgoci w powietrzu, entalpię (ilość energii) i gęstość właściwą.

Procesy powietrza umieszczone na wykresie i-x:

  •  mieszanie,
  •  podgrzewanie,
  •  chłodzenie,
  •  osuszanie,
  •  nawilżanie.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Wykorzystane zdjęcia: Sankom