Więcej niż serwerownia
Mówi się, że data center to coś więcej niż serwerownia. Przy wyborze rozwiązań klimatyzacyjnych do centrów danych bierze się pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo działania, niezawodność systemu, a także niskie koszty eksploatacyjne. W odpowiedzi na te oczekiwania rynku powstały systemy SCDR marki HiRef oferowane przez firmę Tempcold.
Nowatorskie rozwiązania techniczne
Aby sprostać wymaganiom stawianym w ostatnich latach przed sektorem klimatyzacji precyzyjnej, dla urządzeń HiRef zaprojektowano oraz wdrożono najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. SCDR to nowoczesna seria szaf klimatyzacji precyzyjnej na wodę lodową z wentylatorami umiejscowionymi pod podłogą techniczną, która zapewnia automatyczną kontrolę temperatury i wilgotności oraz wysokoefektywną filtrację powietrza. Silniki EC wentylatorów tychże szaf umożliwiają płynną regulację pracy, a budowa dolnego modułu urządzenia pozwala na optymalny rozpływ chłodu w serwerowni. Samo umiejscowienie wentylatorów jednostki „poza szafą”, w jej dolnym module pod podłogą techniczną, stwarza nowe możliwości, np. o doposażenie jednostki w dodatkowe akcesoria umieszczone w jej wnętrzu. Ponadto nowoczesny profil dolnego modułu typu E-wing® pozwala na rozdzielenie strumieni powietrza pochodzących z poszczególnych wentylatorów, co niweluje spadki ciśnienia dla przepływu. Jest to rozwiązanie, które korzystnie wpływa na punkt pracy wentylatorów. Wentylatory szaf klimatyzacji z serii SCDR stanowią jedyne źródło poboru prądu tych jednostek, co wraz z wykorzystaniem freecoolingu znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych oraz na wysoki poziom sprawności energetycznej.
Do wyposażenia jednostek należą również m.in. detektory wycieku wody oraz precyzyjna aparatura pomiarowa, która wspomaga restrykcyjne utrzymanie zadanych nastaw w pomieszczeniu technicznym. Możliwe jest podłączenie do urządzenia kilku źródeł zasilania, co zapewnia niezależność pracy. W ramach dodatkowego zabezpieczenia, po zaniku zasilania urządzenia automatycznie powracają do pracy na zadanych parametrach. Praca naprzemienna, która jest podstawą klimatyzacji technicznej, możliwa jest bez dodatkowej aparatury, z poziomu sterownika urządzenia
Sterowanie oraz nadzór nad urządzeniami
Intuicyjne sterowanie jednostkami HiRef możliwe jest za pomocą dostępnych w różnych wariantach profesjonalnych sterowników HiPro. Do najpopularniejszych należą HiPro XL, HiPro Mini czy przypominający tablet HiPro Touch. Sterowniki te dedykowane są jednostkom, których zadaniem jest chłodzenie infrastruktury z obszaru przemysłowego bądź IT. To właśnie dzięki tym innowacyjnym sterownikom oraz dzięki oprogramowaniu HiWeb możliwe jest precyzyjne sterowanie oraz nadzór nad urządzeniem, który jest tak istotny, jeżeli chodzi o niezawodność systemów dla data center. Powyżej przedstawione rozwiązania umożliwiają m.in. scentralizowane sterowanie nadrzędne, programowanie jednostek w sieci LAN, grupowanie ważności alarmów czy kompleksowy nadzór nad pracą systemów z poziomu komputera bądź smartfona. Zapewniona jest również zgodność z głównymi protokołami komunikacyjnymi, tj. Modbus RTU, Modbus/IP, BacNet, LonWorks czy SNMP
Co z jednostką zewnętrzną?
Szafy klimatyzacji precyzyjnej HiRef na wodę lodową zapewniają możliwość uniwersalnego podłączenia z wybranymi wytwornicami wody lodowej dowolnego producenta (po spełnieniu konkretnych założeń doborowych). Rekomendowane przez firmę Tempcold jednostki zewnętrzne dla szaf HiRef na wodę lodową to dostępne w ofercie chillery tej samej marki bądź chillery z opcją freecoolingu marki INNOVA, która od lat jest sztandarową marką Tempcoldu. Oferowane wytwornice wody lodowej gwarantują optymalizację zużycia energii elektrycznej, a solidność ich wykonania w każdym szczególe zwraca uwagę użytkowników.
Zakres wydajności
Wraz z serią SCDR firma Tempcold oferuje bogatą gamę szaf klimatyzacji precyzyjnej na wodę lodową w zakresie nominalnej mocy chłodniczej 6–260 kW. Opisane w tym artykule jednostki SCDR zajmują stosunkowo małą powierzchnię przy wysokiej oferowanej wydajności chłodniczej, co daje większe pole manewru na zlokalizowanie infrastruktury IT w pomieszczeniu technicznym data center i zapewnia możliwość ewentualnej rozbudowy.
Rozwiązania alternatywne
Inne oferowane systemy – Freecooling pośredni
Z uwagi na to, że każdy z inwestorów ma odmienne wymagania dotyczące chłodzenia swoich pomieszczeń technicznych, doskonale wiemy, że w tej dziedzinie trzeba być bardzo elastycznym. Z tego powodu w swojej ofercie posiadamy rozwiązania, które znajdują zastosowania w wielu różnych serwerowniach data center. W przypadku chłodzenia IT dla polskich centrów danych można zauważyć, że ostatnio dużą popularnością cieszą się systemy oparte szafach klimatyzacji wraz z dry-coolerami. Głównym atutem tych systemów jest wykorzystanie freecoolingu pośredniego. Zasada jego działania polega na przekazywaniu ciepła pomiędzy czynnikiem chłodniczym, który znajduje się w obiegu zamkniętym w jednostce wewnętrznej, a wodą lodową, która krąży pomiędzy szafą a dry-coolerem. Tempcold posiada w ofercie tego typu systemy m.in. oparte na sprężarkach inwerterowych (seria NFDR). Systemy działające na freecoolingu pośrednim są co prawda droższe niż klasyczne systemy DX, ale ze względu na fakt, że w Polsce przez większość roku występują temperatury poniżej 18⁰C (poniżej tej temperatury można wykorzystać freecooling), koszty inwestycyjne szybko się zwracają
Niektóre pozostałe rozwiązania:
Oprócz powyżej wymienionych, z naszej oferty rekomendujemy także systemy typu split HiRef z freecoolingiem bezpośrednim (Seria HTS), szafy typu in-row (rack, serie NRC oraz HRCC) oraz tzw. klimatyzację plecakową, czyli monoblokowe klimatyzatory, które montuje się przy ścianie pomieszczenia (seria HTD/HTU).
AUTOR: Tomasz Kotowicz, – specjalista ds. klimatyzacji precyzyjnej, Tempcold Sp. z.o.o