System rozliczania energii elektrycznej w systemach Midea VRF

Obecnie instalowane systemy VRF w dużych obiektach komercyjnych mogą składać się od kilku do nawet kilkuset jednostek wewnętrznych. Systemy VRF mają przewagę nad centralnym systemem klimatyzacji przez elastyczność projektowania i ekonomiczną eksploatację, ze względu na fakt, że w dużych obiektach mamy zazwyczaj kilka układów chłodniczych. Dzięki podziałowi dużego systemu na kilka mniejszych, wzrasta jego niezawodność, ponieważ w przypadku awarii jednego układu, wszystkie pozostałe nie przestają pracować.

Potrzeba rozliczania kosztów energii elektrycznej zużytej na eksploatację systemu klimatyzacji

W rozległych i rozbudowanych układach, które obsługują wielu najemców (powierzchnie biurowe, galerie handlowe), pojawia się potrzeba rozliczania kosztów energii elektrycznej zużytej na eksploatację systemu klimatyzacji. Łatwo wyobrazić sobie galerię handlową, w której znajduje się kilkadziesiąt lokali, a każdy z nich posiada od kilku do kilkunastu klimatyzatorów. Podstawowym rozwiązaniem byłoby ryczałtowe rozliczanie kosztów na podstawie powierzchni zajmowanej przez poszczególne lokale. Nie jest to do końca sprawiedliwe rozwiązanie, ponieważ nie każdy najemca wykorzystuje klimatyzację w ten sam sposób.

Nowe rozwiązanie - system rozliczania energii elektrycznej Midea

 W systemach bezpośredniego odparowania, ze względu na specyfikę zjawisk zachodzących w obiegu chłodniczym, nie ma możliwości wykorzystania sposobów rozliczania energii wykorzystujących, na przykład, liczniki ciepła i chłodu. Jak zostało wcześniej napisane, rozliczanie energii na podstawie powierzchni lokalu również nie jest idealnym rozwiązaniem. Midea, czołowy producent systemów klimatyzacyjnych, wychodząc naprzeciw potrzebie rozliczania kosztów energii elektrycznej, posiada w swojej ofercie rozwiązania pozwalające na rzetelny podział kosztów.

Struktura systemu Midea IMM

Układy VRF marki Midea, zarówno dwururowe z serii V5X i Mini VRF, jak i trójrurowe z odzyskiem ciepła serii V4+R, mogą zostać wyposażone w system zarządzania Intelligent Manager Midea (IMM). Wyposażając dowolny układ chłodniczy, złożony z urządzeń Midea, w bramkę M-Interface i komputer z oprogramowaniem IMM, tworzy się wielofunkcyjne narzędzie do sterowania, monitorowania pracy systemu i rozliczania kosztów energii z dokładnością do jednej jednostki wewnętrznej.

System IMM można oczywiście rozbudować, przez co z jednego komputera będzie można zarządzać 4 bramkami M-Interface, 64 układami chłodniczymi, 256 jednostkami zewnętrznymi i aż 1024 jednostkami wewnętrznymi. Elastyczność projektowania oraz możliwość podłączenia bardzo dużej ilości urządzeń sprawia, że system IMM znajdzie zastosowanie w dowolnym projekcie.

Rozliczanie kosztów zużycia energii elektrycznej

System analizuje informacje o proporcjonalnej dystrybucji energii elektrycznej, w celu optymalizacji zarządzania jej zużyciem. Dane wyjściowe zużycia energii elektrycznej każdej jednostki wewnętrznej (lub grupy jednostek) podłączonej do systemu IMM, są analizowane za pomocą opatentowanej przez Midea metodzie kalkulacji, która oblicza koszt zużycia energii w zależności od zapotrzebowania mocy, określonej przez parametry: nastawę temperatury, temperaturę w pomieszczeniu, tryb pracy, wydajność nominalną jednostki, przeznaczenie pomieszczenia, pracę w porze nocnej. Do systemu trafiają również pomiary poboru energii elektrycznej przez jednostki zewnętrzne.

Pobór energii elektrycznej

Najwięcej energii elektrycznej w układzie VRF zużywają jednostki zewnętrzne. System IMM do rozliczenia kosztów wykorzystuje rzeczywisty pomiar poboru energii elektrycznej przez agregaty, przez co technologia Midea jest jedną z najbardziej precyzyjnych metod obliczania i podziału kosztów eksploatacji systemu klimatyzacji na rynku. Oprogramowanie generuje raporty zużycia energii elektrycznej każdej jednostki (lub grupy), dzięki czemu łatwo można dokonać podziału kosztów zużycia energii. Istotną kwestią dla użytkownika, jeśli chodzi o oszczędności, jest możliwość ustawienia różnych taryf. W ten sposób łatwo można zróżnicować koszty działania klimatyzacji w porach nocnych, kiedy wykorzystywana jest tańsza taryfa.

Komfort przede wszystkim

Dostęp do systemu IMM może być realizowany z dowolnego miejsca na świecie przez sieć Web, za pomocą dowolnego komputera, tabletu czy smartfona. Takie rozwiązanie zwiększa komfort pracy dla administratorów systemu. Istotną zaletą dla zarządców budynków jest fakt, że za pomocą IMM możemy obsługiwać kilka budynków jednocześnie korzystając z jednego interfejsu. W znacznym stopniu oszczędza to czas i koszty, które zarządca musiał by ponieść przemieszczając się między wszystkimi administrowanymi obiektami.

Różnorodność zastosowań

Rozliczanie kosztów energii elektrycznej to nie jedyna funkcjonalność systemu Midea IMM. Jest to wysoce zaawansowane oprogramowanie do sterowania i monitoringu instalacji klimatyzacyjnych. Zastosowanie IMM pozwala na zrezygnowanie z innych metod sterowania centralnego, ponieważ mnogość dostępnych funkcji zastępuje je w pełni, a nawet większa funkcjonalność niż standardowe sterowanie centralne.

Za pomocą oprogramowania IMM możliwe jest sterowanie wszystkimi klimatyzatorami, gdzie między innymi można korzystać z funkcji:

  • nastawy temperatury,
  • zmiany prędkości wentylatora,
  • zmiany trybu pracy,
  • zmiany kierunku nastawy żaluzji powietrza. 
    

W systemie można przypisać poszczególne klimatyzatory do odpowiednich grup. Blokowanie sterowników indywidualnych, blokowanie trybu pracy, czy ograniczenia nastaw temperatury, są funkcjami często niedostępnymi w standardowych sterownikach centralnych - w systemie IMM są standardem! Z poziomu oprogramowania możemy również definiować dowolne harmonogramy pracy dla klimatyzatorów – dzienne, tygodniowe, roczne.

Sposób zarządzania danymi

Najważniejszą cechą systemu jest sposób zarządzania danymi. Parametry pracy jednostek wewnętrznych są na bieżąco monitorowane, co pozwala na odpowiedni rozkład oraz optymalizację zużycia energii elektrycznej. Przechowywanie danych z wielu systemów i wyświetlanie ich w formacie graficznym ułatwia zarządzanie wizualne. Generowanie raportów zużycia energii, ułatwia właścicielowi budynku rozliczanie najemców.

Bezpieczeństwo pracy urządzeń

System IMM dba również o bezpieczeństwo pracy urządzeń, poprzez bieżący monitoring układu. Odbierane są komunikaty o błędach z jednostek wewnętrznych i zewnętrznych. W głównym interfejsie programu w łatwy sposób można rozpoznać, które jednostki pracują, a które uległy awarii. Monitorowanie stanu pracy układu pozwala też na zaplanowanie konserwacji urządzeń, w celu minimalizacji kosztów eksploatacyjnych.

System IMM zapisuje każdą zmianę nastawy klimatyzatora z informacją, czy zmiana nastąpiła przez sterownik indywidualny, czy przez sterowanie centralne z IMM. Dzięki temu otrzymywane są pełne dane o funkcjonowaniu systemu klimatyzacji w obiekcie. Pozyskane w ten sposób dane mogą posłużyć do analizy kosztów eksploatacji systemu klimatyzacji i optymalizacji jego pracy celem uzyskania możliwie najwyższych oszczędności przy zachowaniu komfortu użytkowników.

Kopie zapasowe

Sam system jest również zabezpieczony przed utratą danych, poprzez automatyczne tworzenie kopii zapasowych danych na zainstalowanej w module M-Interface karcie SD. IMM przechowuje dane operacyjne z ostatnich 3 miesięcy na dysku twardym komputera, na którym jest zainstalowany.

Spośród wszystkich funkcji systemu IMM należy przede wszystkim wyróżnić:

  • Dostęp przez sieć Internet
  • Przyjazny i intuicyjny interfejs
  • Centralny monitoring i zarządzanie systemem klimatyzacji
  • Możliwość blokowania poszczególnych sterowników indywidualnych
  • Ustawianie limitów temperatury
  • Roczny harmonogram pracy
  • Przypomnienie o konieczności wymiany filtrów
  • Proporcjonalny podział zużycia energii elektrycznej
  • Awaryjne zatrzymanie, sygnalizacja alarmowa
  • Wyświetlanie kodów błędów i komunikatów ostrzegawczych



Podsumowanie

W dobie dążenia do jak najbardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, świadome zarządzanie zużyciem energii elektrycznej wydaje się być kluczową kwestią eksploatacji urządzeń elektrycznych, w tym systemów klimatyzacji. Rosnąca popularność klimatyzacji w Polsce sprawia, że zapotrzebowanie na energię elektryczną z roku na rok wzrasta. Niezbędne więc staje się stosowanie metod wpływających na zmniejszenie jej zużycia. Sprawiedliwe i rzetelne rozliczenie kosztów eksploatacji jest również kluczową kwestią dla każdego najemcy klimatyzowanych obiektów.