Swatt: 3 sposoby na odprowadzenie skroplin z klimatyzacji

Podczas pracy klimatyzatora, w wymienniku ciepła wykrapla się wilgoć zawarta w powietrzu, która musi zostać gdzieś odprowadzona. Ilość skroplin (wody) zależy od ilości wilgoci występującej w powietrzu, a w celu jej odprowadzenia należy wykonać instalację odpływową, aby nie dochodziło do zalewania.

W niniejszym artykule opisujemy 3 sposoby na odprowadzenie skroplin z klimatyzacji.

Kiedy należy odprowadzać skropliny z klimatyzacji?

Chcąc zainstalować klimatyzację w domu, mieszkaniu czy też innym obiekcie, należy uwzględnić konieczność odprowadzania skroplin. Najlepiej w tym zestawieniu wychodzi dom wolnostojący — w tym przypadku nie jest wymagane uzyskanie żadnych pozwoleń czy też zaprojektowanie systemu odpływu skroplin z klimatyzacji, a skapująca woda nie stanowi w tym przypadku większego problemu.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku np. bloków mieszkalnych. Tutaj już musimy posiadać pozwolenie, w zależności gdzie taki klimatyzator będzie zamontowany. Jeżeli mieszkanie jest na parterze czy też posiada wnękę balkonową — sytuacja jest bardziej komfortowa, gdyż skropliny nie będą uciążliwe dla sąsiadów. W przypadku, gdy mieszkanie usytuowane jest na wyższym piętrze i nie posiada wnęki balkonowej, oprócz tego, że wymagane jest uzyskanie pisemnego pozwolenia, należy także liczyć się z wyższymi kosztami związanymi z pracą na wysokościach oraz koniecznością prowadzenia systemu odpływu skroplin. Poniżej opisujemy 3 najpopularniejsze metody ich odprowadzenia.

1. Metoda grawitacyjna

Pierwszym sposobem odprowadzania skroplin z klimatyzacji jest metoda grawitacyjna — połączenie odpływu skroplin klimatyzacji z instalacją domową, która odprowadza nieczystości do systemu kanalizacyjnego.

Metoda ta jest z pewnością najwygodniejszym i najmniej uciążliwym sposobem (wymaga tylko okresowej kontroli drożności odpływu i szczelności), jednak nie dla każdego. Musi bowiem zostać zaplanowana dużo wcześniej, już na etapie projektowym instalacji z uwzględnieniem syfonu, aby do pomieszczenia nie przedostawały się nieprzyjemne zapachy.

2. Gromadzenie skroplin w zbiorniku

Gromadzenie skroplin w zbiorniku to bardzo prosta i mało skomplikowana metoda, która polega jedynie na pilnowaniu czy zbiornik jest już pełny oraz jego regularnym opróżnianiu.

Metoda ta sprawdzi się wtedy, kiedy ograniczona jest możliwość wpięcia do instalacji odpływowej. Zaletą rozwiązania w postaci gromadzenia skroplin w zbiorniku jest to, że w przypadku, gdy klimatyzacja pracuje np. w bloku mieszkalnym, skropliny nie będą skapywały na chodnik.

3. Pompka do odprowadzania skroplin

W ych miejscach, gdzie nie możemy zastosować metody grawitacyjnej (czyli nie jesteśmy w stanie uzyskać minimalnego spadku 1-2 stopni na metr bieżący), świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnej pompki dedykowanej do odprowadzania skroplin z klimatyzacji. Niestety rozwiązanie to wymaga dodatkowej inwestycji.

Metoda, a raczej urządzenie to pozwala na przepompowanie zebranych skroplin (wody) w miejsce jej ujścia bez zachowania spadku. Pompki do skroplin są w stanie tłoczyć wodę do nawet 12 metrów, zachowując przy tym wysoką kulturę pracy. Są to urządzenia o niewielkich wymiarach i charakteryzujące się cichą pracą. 

Fot. Pompka skroplin Mini Aqua Aspen / źródo: https://swatt.pl/pl/pompka-skroplin-mini-aqua-aspen-418

Bez względu na to, którą metodę zastosujemy do odprowadzania skroplin, należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu, czy nie doszło do awarii urządzenia wspomagającego, zatkania odpływu, czy też zapełnienia zbiornika. W ten sposób unikniemy konsekwencji takich jak zawilgocenie czy zalanie.

Fot. tytułowa Fabian Reitmeier / Źródło: Pexels