Samsung zyskuje na wprowadzeniu Wind-Free

Rozmowa z Dariuszem Osińskim, Head of Sales w Samsung Electronics Polska

Panie dyrektorze, w styczniu 2017 powstała spółka Samsung Electronics Air Conditioner Europe (SEACE) z siedzibą w Amsterdamie, która zarządza działalnością operacyjną swoich oddziałów w 17 krajach w Europie. Jak sprawdza się ten model prowadzenia biznesu po tych kilkunastu miesiącach?

Pomysł zawiązania nowej spółki okazał się strzałem w dziesiątkę. Scentralizowanie sprzedaży, wprowadzenie nowych procedur zarządzania, przełożyło się na wzmocnienie naszej pozycji na wszystkich rynkach europejskich.

A widać to już w danych finansowych europejskiej spółki Samsunga?

Zdecydowanie tak. W 2017 roku nowa spółka zanotowała 30% wzrost sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego. Pierwsze pięć miesięcy tego roku pokazuje, że trend wzrostowy jest kontynuowany, więc wszystko wskazuje na to, że założone plany zostaną osiągnięte.

A jak radzi sobie polski oddział Samsunga w segmencie HVAC?

Bardzo dobrze! Plasujemy się w pierwszej piątce najlepiej prosperujących oddziałów SEACE w Europie.

A jaki będzie ten rok?

Na pewno będzie to rok zmian, związanych przede wszystkim z wprowadzaniem nowych dyrektyw EU, mających na celu ograniczenie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych. Na rynku pojawia się coraz szersza gama urządzeń, pracujących w oparciu o czynnik R32, który ma znacznie niższy potencjał GWP od dotychczas stosowanego R410. Dodatkowo niepokojący jest fakt stale rosnących cen wspomnianego już czynnika R410, który to ma nadal bardzo szerokie zastosowanie w systemach VRF.

Jeżeli chodzi o sprzedaż, to rok 2018 powinien być lepszy od poprzedniego, zwłaszcza w segmencie klimatyzatorów typu split.

A jakie nowości wprowadził Samsung na rynek Polski w ostatnim czasie?

W segmencie klimatyzatorów ściennych oferujemy całą serię urządzeń w technologii Wind-Free ™.

Czym się charakteryzuje to rozwiązanie?

W panelu klimatyzatorów ściennych zastosowaliśmy specjalną wytłoczkę, zawierającą 21 000 mikrootworów. Kiedy osiągnięta zostaje pożądana temperatura w trybie Fast Cooling, funkcja Wind-Free™ załącza się i system równomiernie rozprowadza świeże powietrze bez nieprzyjemnych, zimnych podmuchów, utrzymując temperaturę komfortu.

Jest też przyjazna dla środowiska?

Tak. W związku ze wspomnianymi już zmianami prawnymi, Samsung zdecydował się na wprowadzenie do klimatyzatorów serii split i multisplit nowego czynnika chłodniczego. Niski, wynoszący 675 potencjał GWP sprawia, że R32 to obecnie najlepsze możliwe rozwiązanie, choć spodziewamy się, że może nie być ono docelowym.

Jakie jeszcze nowoczesne rozwiązania są w nowych splitach Samsunga?

Między innymi nowy 8-polowy inwerter, nasza kluczowa innowacja zaawansowanej technologii Digital Inverter. W sprężarce po raz pierwszy wykorzystano silnik 8-polowy zamiast 4-polowego, co pozwoliło na ograniczenie fluktuacji momentu obrotowego. Zapewnia to skuteczniejsze działanie przy jednoczesnym zmniejszeniu zarówno wibracji, jak i poboru energii.

A jeżeli chodzi o filtrowanie i oczyszczanie powietrza?

Klimatyzatory Samsung Wind-Free™ Ultra wyposażone są w szeroki filtr PM2.5 pokrywający 100% otworu wlotu powietrza. W odróżnieniu od modeli konwencjonalnych, rozwiązanie to działa także antysmogowo, co jest odpowiedzią na dyskusje dotyczące niskiej jakości powietrza- szczególnie w dużych ośrodkach miejskich. Z kolei jonizator „Super Plasma” redukuje do 99 proc wirusów, pleśni i alergenów. Warto również wspomnieć, że klimatyzatory Samsung oferują sterowanie za pośrednictwem Wi-Fi przy wykorzystaniu aplikacji Samsung SmartThings. Dzięki niej w każdej chwili można zdalnie włączyć lub wyłączyć urządzenie, skontrolować jego funkcje i zaprogramować działanie, niezależnie od tego, gdzie się akurat jest.

A jaka jest nowa oferta dotycząca systemów klimatyzacji?

Bardzo szeroka. W tym roku wprowadziliśmy wiele modyfikacji w naszym typoszeregu. Oczywiście stosujemy system Wind-Free™ również w grupach produktowych multisplit, CAC i DVM. Poza jednostkami ściennymi, w technologię tę wyposażone zostały jednostki kasetonowe 1- i 4-stronne. Są to jedyne tego typu urządzenia na rynku. Ponadto nasze centrale wentylacyjne ERV zostały udoskonalone, aby spełniać najnowsze wymagania Ekoprojektu.

Po więcej informacji o naszej ofercie zapraszamy do odwiedzenia naszej nowej, ulepszonej strony internetowej - www.samsung.com/climate

Samsung oferuje również pompy ciepła. Czym się wyróżniają na tle konkurencji?

Samsung proponuje nową linię produktową coraz popularniejszych pomp ciepła typu powietrze/woda. Nowy typoszereg, EHS (Eco Heating System) stawia na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przy zachowaniu odpowiedniego komfortu - m.in. wszystkie agregaty zewnętrzne mają klasę energetyczną A++. Nowe rozwiązania charakteryzują się najwyższymi wartościami sezonowego współczynnika efektywności energetycznej (SCOP). Poprawiono przede wszystkim zachowanie systemu przy niskiej temperaturze zewnętrznej, tak by urządzenia mogły pracować także w trudniejszych warunkach klimatycznych w czasie mroźnej zimy. Nowe modele gwarantują zachowanie 90% nominalnej wydajności grzewczej przy temperaturze -10 stopni Celsjusza a urządzenia zaprojektowane są do pracy nawet do -25C. Istnieje możliwość sterowania urządzeniami za pośrednictwem Wi-Fi.

W ostatnim czasie dokonaliśmy również certyfikacji serii naszych pomp ciepła znakiem jakości EHPA-Q-PL. Jest on gwarancją zachowania parametrów technicznych, a także najwyższej jakości obsługi serwisowej.

Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję.

Opracowanie, redakcja.

Zdjęcia wykorzystane w materiale pochodzą ze zbiorów firmy Samsung

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

...