Poznaliśmy zwycięzców konkursu na wynalazek 8. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

 W czasie gali finałowej, która odbyła się 19 czerwca w siedzibie firmy Robert Bosch w Warszawie, ogłoszono zwycięzców 8. stołecznej edycji konkursu na wynalazek organizowanego w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Nagrodę główną otrzymały uczennice z Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi za pomysł na inteligentny ochraniacz


Prototyp wynalazku przygotowany przez Magdalenę Bortniczuk i Katarzynę Horecką z Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi, pod opieką nauczycielki informatyki, pani Anny Lewandowskiej, powstał z troski o bezpieczeństwo użytkowników skateparków, którzy jeżdżą na rolkach, deskorolkach, hulajnogach czy rowerach. Colorful Security nie tylko ma zabezpieczać łokcie i kolana przed ewentualnymi skutkami upadków, ale również – dzięki wbudowanemu systemowi elektronicznemu – sygnalizuje siłę uderzenia, informując użytkowników o skali zagrożenia dla ich zdrowia. Urządzenie docelowo ma wysyłać SMS-y do opiekuna dziecka, zawiadamiając go o zdarzeniu. Pomysł na Colorful Security wpadł nam do głowy podczas warsztatów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie dowiedziałyśmy się, jak można wykorzystać współczesną technologię do pomagania chorym – wyjaśniają uczennice.


Drugie miejsce w konkursie zajął zespół Konstruktorzy – Stanisław Stępka i Stanisław Łoskot z CLV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania. Chłopcy przygotowali projekt „E-opiekuna” z myślą o osobach przewlekle chorych, mających trudności z przyjmowaniem leków o stałych porach. „E-opiekun” to kilka niewielkich szuflad z przygotowanymi medykamentami. Dzięki podłączeniu ich do systemu elektronicznego, ten wyjątkowy asystent rejestruje fakt przyjęcia leku. Jeśli chory nie wykona zaplanowanych czynności, jego opiekun zostanie o tym poinformowany za pomocą SMS-a.


Trzeci zwycięski projekt – Safe Skate – przygotowany przez Zofię Rzyszkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Józefowie – zadba o bezpieczeństwo podczas jazdy na deskorolce. Jego skuteczność polega na zainstalowaniu oświetlenia ledowego na krawędziach deskorolki, tak aby w ciemności była ona widoczna z daleka. Dodatkowa sygnalizacja sterowana za pomocą niewielkich pilotów przyczepionych do nadgarstków pozwala na ostrzeżenie pozostałych użytkowników ruchu o chęci zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.


Większość projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu ma na celu dbanie o zdrowie i poprawę bezpieczeństwa na co dzień. To dowodzi, że uczniowie wnikliwie obserwują swoje otoczenie i szukają rozwiązań, które mogłyby poprawić komfort życia ich samych, jak i ich bliskich. Projekty wynalazków z każdym rokiem są coraz bardziej zaawansowane technologicznie przy jednoczesnej dbałości o design – powiedział Łukasz Kałucki, koordynator Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha.



W tym roku do konkursu na wynalazek uczniowie zgłosili 70 projektów, z których jury wybrało po 10 w Warszawie i we Wrocławiu. W ramach 8. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha organizatorzy udostępnili aż 1600 miejsc na warsztatach kreatywnych, w których uczestniczyło prawie 900 uczniów z 75 szkół z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego. Udało się to zorganizować, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wsparciu merytorycznemu partnerów programu: Politechnice Warszawskiej, Politechnice Wrocławskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Urzędowi Patentowemu RP oraz firmie Bosch Rexroth.