Udało się opracować nową normę ISO 16890

Z roku na rok stajemy się społeczeństwem przemysłowym. Inwestujemy w nowe przemysły hutnicze, maszynowe, elektroniczne i itp. Tym samym pogarszamy jakość powietrza, którym oddychamy.

Branża HVACR chce temu zaradzić. Jej celem jest zmiana sposobów ewaluacji filtrów powietrza. Wdraża w życie nową normę ISO 16890.

Najgorsze powietrze

Wzrost liczby ludności, przemysł energetyczny i transportowy sprawiają, że do powietrza przedostają się szkodliwe dla nas substancje. Dane przedstawione przez Wojewódzkie Instytuty Ochrony Środowiska wskazują na bardzo złą jakość powietrza w polskich miastach. Niestety, należy ono do najgorszych w całej Europie.

Na czym polega proces filtracji powietrza?

Filtracja powietrza to proces usuwania znajdujących się w nich zanieczyszczeń stałych i ciekłych za pomocą zjawisk fizycznych. Podczas całego procesu wykorzystywane są takie zjawiska, jak:

  • zderzenie bezwładnościowe,
  • zaczepianie,
  • osadzanie grawitacyjne,
  • dyfuzja molekularna,
  • zjawiska elektrostatyczne.



Coraz większe zanieczyszczenie powietrza wymusiło na producentach z sektora wentylacyjno-klimatyzacyjnego stworzenie nowej klasyfikacji filtrów dla tzw. wentylacji ogólnej. Chodzi o główną metodę doprowadzania powietrza zewnętrznego do pomieszczeń użytkowych i mieszkalnych. 

Norma ISO 16890

Norma ISO 16890 to nowa propozycja ustawodawcza, dotycząca globalnego testowania i klasyfikacji filtrów powietrza. Ma zastąpić obowiązującą do tej pory normę EN779:2012. Nowa norma weszła w życie w 2016 roku i do połowy 2018 roku będzie zastępować zapisy swojej poprzedniczki. Norma ISO 16890 powoli wprowadza 30 klas filtrów podzielonych na 3 kategorie w zależności od frakcji Pmx w miejsce dotychczasowych 5 klas filtrów dokładnych (od M5 do F9). Wydajność nowych filtrów zostanie określona w oparciu o wielkość cząstek stałych PM1, PM2,5 oraz PM 10. Klasyfikacja ta będzie również stosowana w określaniu filtrów przez Światową Organizację Zdrowia oraz inne podobne instytucje.

Nowa norma podzieliła filtry na cztery główne grupy. Zostały podzielone ze względu na efektywność poszczególnego filtra. Jego wydajność podawana jest w zaokrągleniu do 5 proc. Dla przykładu: jeśli filtr pochłania więcej niż 50 procent cząsteczek PM1, to zostanie on przydzielony do grupy ISO ePM1. Norma klasyfikująca dotyczy pyłów drobnych, jak również określa filtry pyłu zgrubnego. Są to filtry, które przechwytują mniej niż 50 proc. PM10.

Norma ISO 16890 to epokowe rozwiązanie o międzynarodowym zasięgu mające klasyfikować filtry powietrza na całym świecie.

Opracowanie, redakcja: M.T.

Na podstawie materiałów firmy LG

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.