Obowiązek rejestracyjny: Karta urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych

Wciąż stosowane czynniki chłodnicze, środki spieniające i gaśnicze, gazy pędne w aerozolach oraz rozpuszczalniki - charakteryzują się wyjątkowo wysokim współczynnikiem globalnego ocieplenia, nawet kilka tysięcy razy większym niż CO2, a także długim okresem przebywania w atmosferze. W trosce o środowisko naturalne, UE wprowadziła we wszystkich państwach członkowskich - obowiązek ścisłej kontroli nad urządzeniami chłodniczymi, klimatyzacyjnymi i pompami ciepła, a także systemami ochrony przeciwpożarowej.

Właściciele urządzeń chłodniczych mieszczących ponad 3 kg czynnika chłodzącego, w tym także rolnicy, powinni zgłosić swój sprzęt do Centralnego Rejestru Operatorów (CRO). Kontrole będzie przeprowadzał Inspektorat Ochrony Środowiska. Za brak Karty Urządzenia może być nałożona spora kara, nawet kilka tysięcy złotych.

Do Centralnego Rejestru Operatorów mają trafić dane o urządzeniach chłodniczych. Każde z tych urządzeń musi mieć założoną Kartę Urządzenia, w której ujęte będą m.in. rodzaj i ilość czynnika chłodniczego. Obowiązek rejestracji wynikający z Ustawy spoczywa zarówno na firmach, grupach producenckich, jak i osobach fizycznych.

Operatorem urządzenia jest jego właściciel lub też osoba zarządzająca obiektem, w którym urządzenie to się znajduje. Ewidencja dotyczy urządzeń, które zawierają co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych bądź fluorowanych gazów cieplarnianych. Od nowych przepisów nie uchylą się już sklepy z regałami chłodniczymi, farmaceuci, zakłady przetwórstwa spożywczego, sadownicy czy rolnicy przechowujący np. jabłka w komorach chłodniczych i gospodarstwa mleczarskie posiadające schładzalniki do mleka. Rejestracja nie dotyczy małych urządzeń codziennego użytku domowego takich jak lodówki, zamrażarki czy małe klimatyzatory.

Formalności rejestracyjne

Zgodnie z założeniami Ustawy, operator urządzenia tj. właściciel, administrator obiektu, itp. jest zobowiązany do założenia Karty Urządzenia lub Karty Systemów ochrony przeciwpożarowej. Najpierw jednak powinien zarejestrować się na stronie internetowej Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego, wchodząc w zakładkę CRO (Centralny Rejestr Operatorów) i wypełnić odpowiedni formularz. Po otrzymaniu dostępu do CRO, czyli konta operatora, należy założyć Kartę Urządzenia, dla każdego z urządzeń. Aby dokonać rejestracji, operator nie musi posiadać żadnych uprawnień czy certyfikatów.

Co zawiera Karta urządzeń?

Karty urządzeń oraz Karty systemów przeciwpożarowych zawierają wszystkie dane o sprzęcie i informacje o operatorze, a także ilość oraz rodzaj substancji kontrolowanych lub fluorowanego gazu cieplarnianego. W karcie uwzględniane są też czynności instalacyjne, serwisowe i konserwacyjne.

Zgodnie z nowymi przepisami naprawy i serwisowanie będzie mogła przeprowadzać wyłącznie osoba z odpowiednim certyfikatem i o odpowiednich kwalifikacjach. Pracownicy, którzy wykonują czynności serwisowe czy uzupełniają ubytki chłodziwa w systemie, muszą mieć certyfikat, który potwierdza, iż wiedzą m.in., jak się obchodzić z czynnikami szkodliwymi dla środowiska.

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 842/2006 w sprawie niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych (zwane w skrócie rozporządzeniem F-gazowym).
  • Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (Dz.U. z 2015 r., art. 66 ust. 3, art 881).
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 stycznia 2016 r. w sprawie Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 56).
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 stycznia 2016 r. w sprawie wzoru Karty Urządzenia i wzoru Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej oraz sposobu ich sporządzania i prowadzenia (Dz.U. z 2016 r., poz. 73).
    

Opracowanie, redakcja: A.S.

Na podstawie materiałów firmy: LG

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.