KE zaostrza politykę efektywności energetycznej

Komisja Europejska zaostrza normy w zakresie oszczędzania energii w krajach członkowskich - do 2030 roku prawo ma obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich UE.

Prawo dotyczące zwiększenia oszczędności energii elektrycznej szczególnie odnosi się do producentów i dostawców z krajów UE. Cele Komisji Europejskiej po roku 2020 to:

  • zmniejszenie emisyjności gospodarki UE o co najmniej 40% względem 1990 roku
  • zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii do 27%
  • zmniejszenie zużycia energii o przynajmniej 27%



Nowe prawo ma zostać zaadoptowane przez państwa członkowskie UE do 31 grudnia 2018 roku.

Według Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi cel 27% jest zaniżony w stosunku do rzeczywistych możliwości UE. Zwłaszcza, że cel 20% zmniejszenia zużycia energii w krajach członkowskich został osiągnięty już w 2014 roku.

Zwiększenie oszczędności energii przez UE do 30% to kolejny krok w celu poprawienia efektywności energetycznej, głównie w sektorze budownictwa mieszkalnego oraz obiektów użyteczności publicznej.

Nowa dyrektywa unijna oraz wprowadzone zmiany mają zachęcić właścicieli starych budynków do modernizacji obiektów przez m.in. poprawę ich izolacyjności, która przełoży się na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania obiektów lub ich chłodzenia. W krajach unijnych zaledwie 1% wszystkich budynków jest poddawany tego rodzaju ulepszeniom. Zmiany legislacyjne mają za zadanie zwiększyć zastosowanie rozwiązań informatycznych i nowoczesnych technologii w celu lepszego gospodarowania energią w budynku.

Polska będzie miała dodatkowo obowiązek uwzględnić środki w celu poprawy efektywności energetycznej w gospodarstwach dotkniętych ubóstwem energetycznym. Warto wspomnieć, że już wiosną 2016 roku wdrożono w Polsce Dyrektywę dotyczącą efektywności energetycznej 2012/27/EU, która weszła w życie 1 października tego samego roku. Jednak efektywność energetyczna w naszym kraju wciąż jest poniżej średniej unijnej.

Prowadzone przez KE działania w celu zwiększenia efektywności energetycznej przyniosą:

  • wzrost unijnego PKB o 1 proc. do 2030 roku
  • wpływ do gospodarki UE - ok. 190 mld euro
  • powstanie 900 tys. nowych miejsc pracy na terenie wszystkich krajów UE
  • zmniejszenie importu ropy naftowej oraz gazu ziemnego o 12 proc. w 2030 roku