Poprawna instalacja urządzeń typu split

Poprawnie wykonany montaż, zgodny z dobrą praktyką chłodniczą oraz uwzględniający wytyczne producenta, stanowi, co najmniej połowę sukcesu w kontekście przyszłej eksploatacji urządzenia. Tymczasem często przy instalacji bagatelizuje się te kwestie zwiększając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. W rzeczywistości poprawny montaż dobrej jakości urządzenia, prawie do minimum ogranicza późniejsze wyjazdy do serwisu i stracony przez to czas i pieniądze.


Podczas instalacji należy przede wszystkim zachować staranność i korzystać z profesjonalnych narzędzi i materiałów przeznaczonych dla chłodnictwa. Nie można zapomnieć o uwzględnieniu wytycznych producenta, dotyczących dopuszczalnych minimalnych i maksymalnych długości instalacji, różnicy wysokości pomiędzy jednostkami czy też ilości czynnika chłodniczego.


Sprawą kluczową w czasie montażu jest zachowanie czystości i szczelności instalacji, gdyż każdy opiłek miedzi czy też wilgoć stanowią potencjalną przyczynę awarii. Dlatego też ważne jest, by instalatorzy korzystali z pompy próżniowej lub gradownicy. Ponieważ większość urządzeń obecnie montowanych posiada sprężarki inwerterowe, równie istotne pozostaje dodawanie czynnika chłodniczego za pomocą wagi - zgodnie z wytycznymi producenta. Przydatne mogą okazać się także manometry, jednak powinny one stanowić tylko element kontrolny w czasie testu urządzenia w funkcji „TEST RUN”. W tej sytuacji należy pamiętać o tym, żeby pierwsze uruchomienie zawsze przebiegało w trybie chłodzenia. Wreszcie, istotne jest rozsądne umiejscowienie jednostek urządzenia typu split. Wewnętrzna powinna umożliwiać swobodną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, zaś zewnętrzna musi być umieszczona w miejscu zacienionym, osłoniętym od wiatru, pozwalającym na swobodny przepływ powietrza. Wypoziomowanie urządzeń zapewni nam brak problemów ze skroplinami w przypadku urządzenia wewnętrznego, natomiast w przypadku agregatu wydłuży żywotność sprężarki.