Pompa ciepła - definicja i podział

Pompy ciepła są nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi, korzystającym z odnawialnych źródeł energii. Działają jak zwykłe domowe chłodziarki. Zasada ich pracy polega na odbiorze ciepła z dolnego źródła o niskiej temperaturze i przekazaniu ciepła do źródła górnego o wysokiej temperaturze.

Górnym źródłem jest instalacja c.o. i/lub c.w.u.

Źródłem ciepła niskotemperaturowego może być natomiast:

  • powietrze (ogrzewane przez słońce będzie zawierało energię cieplną, także w temperaturach ujemnych);
  • woda (wody gruntowe mają stałą temperaturę wahającą się w przedziale od +8oC - +12oC);
  • grunt (podobnie jak w przypadku wody gruntowej ciepło jest zakumulowane w gruncie, na głębokości 1,20 +- 1,80 m).

Sercem pompy ciepła jest sprężarka elektryczna, która umożliwia zachodzenie opisanego powyżej procesu. Odbywa się to kosztem doprowadzonej do napędu sprężarki elektryczności.

Wyróżnia się trzy typy pomp ciepła:

  • powietrze/ woda (P/W),
  • woda/woda (W/W),
  • solanka/ woda (S/W).

W pierwszym typie dolnym źródłem ciepła jest powietrze atmosferyczne, w drugim wody gruntowe, natomiast w trzecim ciepło pozyskiwane jest z gleby, za pomocą pionowych lub poziomych sond gruntowych wypełnionych wodnym roztworem glikolu (tzw. solanką). Najmniejsze koszty inwestycyjne zwykle występują w przypadku systemu powietrze – woda, ponieważ energia dolnego źródła ciepła pozyskiwana jest za pomocą nawiewu powietrza zewnętrznego do wymiennika ciepła. Typ pompy ciepła woda/woda charakteryzuje się tym, że stosuje się go tam, gdzie występują wody gruntowe. Najczęściej ciepło z tych wód pozyskiwane jest przy wykorzystaniu studni, o ile w pobliżu nie znajdują się otwarte zbiorniki wodne, które również bardzo dobrze można wykorzystać do tego celu. Górnym źródłem ciepła dla pompy ciepła może być podłogowe ogrzewanie niskotemperaturowe, grzejniki, ciepła woda użytkowa, oraz system mieszany np. ogrzewanie podłogowe oraz grzejniki. W przypadku instalacji pompy ciepła solanka/woda zwykle konieczne jest poniesienie największych nakładów inwestycyjnych powstałych w wyniku konieczności dokonania odwiertów pod sondy gruntowe. Jednak w tym przypadku można uzyskać największą ilość energii cieplnej dzięki czemu zwrot inwestycji nie musi być najdłuższy.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja.Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.