Pompa ciepła a inne systemy grzewcze

Przy porównywaniu różnych systemów grzewczych, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim nakłady inwestycyjne, koszty eksploatacyjne, czas wykonania systemu oraz jego żywotność, a także komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto ważnym czynnikiem jest również wpływ użytkowania systemu na środowisko naturalne.

 

Nakłady inwestycyjneKocioł węglowyKocioł na eko-groszekkocioł olejowyKocioł gazowyPompa ciepła P/WPompa ciepła S/W20 000 PLN18 000 PLN28 000 PLN22 000 PLN30 000 PLN45 000 PLN  W przypadku kotłów nakłady inwestycyjne obejmują: piec grzewczy, kotłownię, komin oraz instalację zbiornikową. W przypadku pomp ciepła są to koszty urządzenia oraz jego montażu i uruchomienia. Porównując nakłady inwestycyjne należy zauważyć, że pompa ciepła jest najdroższym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać o kosztach eksploatacyjnych, które najbardziej wpływają na czas zwrotu inwestycji, czyniąc ją bardziej lub mniej opłacalną.


Zdecydowanie najtaniej można wytworzyć 1 kWh ciepła w pompie ciepła. Zasługą tego jest bardzo wysoka sprawność pompy, sięgająca 400 % (COP – coefficient of performance =4). W normalnych warunkach eksploatacyjnych pompy ciepła osiągają współczynniki sprawności rzędu od 2.5 do 4.5. Współczynnik ten jest tym wyższy, im mniejsza jest różnica temperatur pomiędzy temperaturą źródła, a odbioru. Dlatego pompy ciepła zaleca się stosować wyłącznie w układach grzewczych nisko temperaturowych (do 60°C).

W związku z tym łatwo zdać sobie sprawę z tego, że koszty inwestycyjne nie przesądzają o opłacalności inwestycji. Najważniejszy w tym wypadku jest okres zwrotu inwestycji, który zależy w dużej mierze właśnie od kosztów eksploatacyjnych. Wobec tego można się domyślać, że pompa ciepła, jako urządzenie generujące najniższe koszty pomimo największych nakładów inwestycyjnych. Wobec czego zwrot nakładów inwestycyjnych następuje znacznie szybciej niż w przypadku innych systemów grzewczych.

Ponadto, w przypadku pomp ciepła, trzeba uwzględnić dodatkowe korzyści płynące z ich stosowania, takie jak m.in.:

  • niezmienność "jakości paliwa (wartości opałowej)" - energia elektryczna,
  • brak wpływu zmian jakości paliwa na spadek współczynnika sprawności instalacji,
  • długa żywotność systemu,
  • wysoki komfort użytkowy- system bezobsługowy- eksploatacja urządzenia nie nastręcza więc żadnych trudności,
  • bezpieczna i mało awaryjna praca,
  • możliwość pracy sytemu tylko w drugiej taryfie,
  • przyjazne środowisku naturalnemu.


Tak więc za stosowaniem pomp ciepła przemawia znacznie więcej przesłanek niż tylko finansowe (które również przemawiają na ich korzyść).

 

Opracowanie redakcja. 

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.