Płyny do instalacji – szerokie zastosowanie glikoli

Dobór odpowiedniego płynu do instalacji chłodniczej, grzewczej, klimatyzacyjnej czy solarnej ma istotne znaczenie na działanie i żywotność samego układu. Odpowiednie nośniki ciepła, które odporne są na zmienne temperatury chronią instalację nie tylko przed korozją, ale zapobiega również tworzeniu się osadu, minimalizując rozwój szkodliwych bakterii.

Glikol etylenowy czy propylenowy?

Obecnie na rynku dostępne są produkty różniące się rodzajem glikolu. Każdy z nich to inne właściwości fizykochemiczne, inne pochodzenie oraz wpływ na ekologię. Oba produkty mają szerokie zastosowanie. Nie ma bowiem dziś dziedziny gospodarki, gdzie nie występuje glikol.

  • glikol propylenowy – jego zaletą jest całkowita nieszkodliwość, dlatego najczęściej stosowany jest wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko przedostania się preparatu do żywności lub gleby. Zazwyczaj ma barwę zieloną, by podkreślić jego ekologiczny charakter. Wszystkie składniki są ekologiczne a parametry potwierdzone są odpowiednimi atestami. W przypadku instalacji wymagającej chłodziwa o większej pojemności cieplnej warto zdecydować się na glikol propylenowy, gdyż instalacje takie pracują wtedy wydajniej. Dzięki temu wszelkie systemy są odpowiednio zabezpieczone, a sama instalacja zyskuje na bezawaryjności.
  •  glikol etylenowy – etylen jest szkodliwy, zatem jego stosowanie jest zakazane w miejscach i instalacjach, w których istnieje ryzyko przedostania się substancji do żywności i gleby. Spożycie substancji może doprowadzić nawet do zgonu. Zazwyczaj płyn zabarwia się na niebiesko, by odróżnić go od ekologicznego odpowiednika. Płyn charakteryzuje się niższą lepkością, co z kolei przekłada się na pracę pompy i dalszą eksploatację systemu.


Skąd pochodzi glikol?

Surowiec można pozyskiwać na wiele sposobów, jednak o jakości produktu świadczy odpowiedni atest. Pochodzenie rafineryjne substancji to produkt uboczny przy produkcji paliwa. Surowce takie są doskonałej jakości i cechują się krystaliczną czystością. Zatem jest to najlepszy produkt, jeśli zależy nam na sprawnym działaniu instalacji. Glikol propylenowy można również pozyskiwać z roślin. Dzieje się tak za sprawą fermentacji np. rzepaku. Należy jednak dodać, że produkcja pochodzenia roślinnego to znaczne koszty i wyższa cena za produkt gotowy. Rynek oferuje również produkty powstałe w wyniku regeneracji. Zużyte płyny można zastosować ponownie po odpowiednim odfiltrowaniu i oczyszczeniu. Jednak nie są to produkty najlepszej jakości, a to z kolei przekłada się na działanie instalacji i jej żywotność.

Glikol – zastosowanie w gospodarce

Płyny dobrej jakości stosowane są dziś praktycznie w każdej dziedzinie gospodarki. Służą do napełniania instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych, grzewczych i solarnych. Odpowiednie parametry i wysoka jakość płynu wpływa na właściwości przeciwkorozyjne układu. Preparaty takie działają nawet w temperaturze -35 do 106 stopni. Nie wchodzą w reakcję ze stalą węglową, miedzią i aluminium. Płyny takie stosuje się nie tylko w zakładach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej. Jest on również niezbędny w przydomowych instalacjach, jak pompy ciepła, układy solarne, kolektory słoneczne.

Produkty Ergolid A i Erglid Eko

Płyny różnią się rodzajem glikolu. Oba produkty posiadają niezbędne atesty i mogą być bezpiecznie stosowane w układach chłodniczych, klimatyzacyjnych, solarnych i w pompach ciepła.

Ergolid A – płyn niezamarzający na bazie glikolu etylenowego. Posiada barwę niebieska. Skutecznie chroni układ przed korozją, zapobiega gromadzeniu się osadów i minimalizuje ryzyko rozwoju groźnych bakterii. Dostępny jest w różnych stężeniach, adekwatnych do zastosowania w temperaturze od: -15, -20, -25 i -35 stopni. Sprawdza się w instalacjach przemysłowych, mieszkalnych, rolniczych i hodowlanych. Znajduje również szerokie zastosowanie w centrach handlowych, w obiektach sportowych, widowiskowych i w obiektach biurowych.

Ergolid Eko – to czysty i nietoksyczny glikol propylenowy. Posiada barwę zieloną. Jest doskonałym płynem do instalacji wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość kontaktu z żywnością lub z glebą. Zatem z powodzeniem można go zastosować w przemyśle spożywczym. Dlatego to produkt najczęściej wybierany w przetwórstwie rybnym i mięsnym, gdzie konieczność skutecznego i bezpiecznego chłodzenia jest niezwykle istotna. Płyn znajduje również zastosowanie w zakładach zajmujących się produkcją wyrobów cukierniczych, mrożonek, lodów, mleka, piwa… Ergolid Eko jest również płynem najczęściej wybieranym przez bary, restauracje, hotele.

Oba produkty posiadają odpowiednie dokumenty dopuszczające je do użytkowania oraz niezbędne atesty. Skutecznie zabezpieczają instalację przed korozją, wydłużając przy tym żywotność układu.