Pionowe i poziome gruntowe wymienniki ciepła – aspekty prawne

Dolne źródło ciepła to ciepło zawarte w gruncie, niezbędne do pracy pompy ciepła. Jest ono odbierane z gruntu za pomocą wymienników ciepła zbudowanych najczęściej z systemu rur.

Pionowe gruntowe wymienniki ciepła możemy podzielić na:

  •    pojedynczą U-rurkę;
  •    podwójną U-rurkę;
  •    współosiowe.
    

Poziome gruntowe wymienniki ciepłą możemy podzielić na:

  •    liniowe;
  •    spiralne.
    

ASPEKTY PRAWNE DOTYCZĄCE PIONOWYCH GRUNTOWYCH WYMIENNIKÓW CIEPŁA:


Wykorzystując do pracy pompy ciepła pionowy gruntowy wymiennik ciepła (tak zwaną sondę gruntową), instalacja grzewcza podlega zapisom poniższych ustaw:

1. Prawo Wodne

(Dz. U. 2012 nr 0 poz. 145 z późniejszymi zmianami)

2. Prawo geologiczne i górnicze

(Dz. U. 2011 nr 163 poz. 981 z późniejszymi zmianami)

3. Prawo ochrony środowiska

(Dz. U. 2008 nr 25 poz. 150 z późniejszymi zmianami)

4. Prawo budowlane

(Dz. U. 2010 nr 243 poz. 1623 z 7 lipca 1994 roku z późniejszymi zmianami)

5. Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

(Dz. U. 2012 poz. 647 z późniejszymi zmianami)

6. Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko

(Dz. U. 2008 nr 199 poz. 1227 z późniejszymi zmianami).

Wykonanie wykopów oraz otworów wiertniczych jest określone na podstawie Prawa geologicznego i górniczego. Zgodnie z nim wszelkie prace związane z wykonaniem otworów w celu wykorzystania ciepła Ziemi, o głębokości do 30 metrów, nie wymagają projektu robót geologicznych. Prace te nie mogą być prowadzone na obszarach górniczych, wtedy też mimo nieprzekroczenia głębokości 30 metrów projekt robót geologicznych jest wymagany.

Wykonanie robót geologicznych związanych z wykorzystaniem ciepła z gruntu o głębokości do 100 metrów nie wymaga planu ruchu zakładu górniczego, wyjątkiem są obszary górnicze.

ETAPY WYKONANIA OTWORÓW WIERTNICZYCH W CELU UMIESZCZENIA PIONOWYCH GRUNTOWYCH WYMIENNIKÓW CIEPŁA:

  •    Opracowanie projektu robót geologicznych i planu ruchu zakładu górniczego, w przypadku gdy są one wymagane – Dokumentacja wykonania robót geologicznych w celu wykorzystania ciepła Ziemi jest określona Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2011 roku (Dz. U. 282 poz. 1656) w sprawie szczególnych wymagań dotyczących innych dokumentacji geologicznych.
  •    Zgłoszenie projektu i zawiadomienie o przystąpieniu do robót określonych w projekcie robót geologicznych – Projekt należy zgłosić do starosty, który w przeciągu trzydziestu dni od przedłożenia projektu robót geologicznych, ma możliwość zgłosić do niego sprzeciw. W momencie nie zgłoszenia sprzeciwu przez starostę, roboty geologiczne mogą się rozpocząć.
  •    Przeprowadzenie właściwych prac wiertniczych.
  •    Sporządzenie dokumentacji powykonawczej i przekazanie jej do właściwego organu administracji geologicznej.

ASPEKTY PRAWNE DOTYCZĄCE POZIOMYCH GRUNTOWYCH WYMIENNIKÓW CIEPŁA:

Zgodnie z Prawem budowlanym (Art. 29 ust. 1 pkt. 20 Dz. U. 1994 nr 89 poz. 414) poziomy gruntowy wymiennik ciepła to przyłącze cieplne niewymagające pozwolenia na budowę.

ZALECENIA DOTYCZĄCE WYKONANIA POZIOMYCH GRUNTOWYCH WYMIENNIKÓW CIEPŁA:

  •    Zgłoszenie zamiaru przystąpienia do wykonania poziomego wymiennika ciepła – Organem, do którego taki zamiar należy zgłosić jest wójt, burmistrz bądź prezydent. Zgłoszenie powinno zostać wykonane w terminie trzydziestu dni przed zamierzonym czasem rozpoczęcia prac.
  •    Zgłoszenie budowy poziomego gruntowego wymiennika ciepła powinno zawierać odpowiednie informacje – Do tych informacji należą: rodzaj, zakres i sposób wykonania wymiennika ciepła oraz termin planowanego rozpoczęcia prac.
  •    Prace wykonawcze poziomego gruntowego wymiennika ciepła można rozpocząć jeżeli w terminie trzydziestu dni od zgłoszenia zamiaru wykonania GWC nie zostanie wniesiony sprzeciw przez właściwy organ.
  •    Zaleca się ustalić lokalizację planowanego poziomego gruntowego wymiennika ciepła w Powiatowym Zespole Uzgodniania Dokumentacji Projektowej.
    

Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ], przy wykorzystaniu materiałów Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Wykorzystane zdjęcia: PORT PC