Parametry komfortu cieplnego

Temperatura powietrza – parametr, którego wartość powinna zapewnić organizmowi człowieka równowagę cieplną w otaczającym środowisku. Optymalna wartość temperatury zależy od aktywności fizycznej, pory roku oraz izolacyjności odzieży.

W zimie wartości optymalne to około +20 ÷ +22°C

Latem wartości optymalne to około +24 ÷ +26°C

Zmiana temperatury powietrza otaczającego jest odczuwalna przez człowieka w granicach ±1K. W związku z tym optymalny układ klimatyzacji powinien utrzymywać wartość temperatury powietrza w tych granicach.

Ograniczona zdolność ludzkiego organizmu do szybkiej aklimatyzacji w okresach letnich powoduje, że różnica temperatury pomiędzy powietrzem zewnętrznym a wewnętrznym nie powinna przekraczać 6-7K. W przeciwnym przypadku lekko ubrany człowiek po wejściu do pomieszczenia będzie odczuwał chłód. Z tego powodu wskazane jest, by w pomieszczeniach klimatyzowanych, przy temperaturze powietrza zewnętrznego powyżej 27°C, utrzymanie temperatury wewnętrznej jest zalecane w granicach o 3÷5°C niższej niż powietrza zewnętrznego.

Wilgotność względna powietrza – parametr wpływający na intensywność parowania potu, a tym samym wymianę ciepła pomiędzy człowiekiem a otoczeniem. Wpływ wilgotności względnej powietrza na odczucie cieplne jest większe w warunkach wysokiej temperatury.

Wartość wilgotności względnej w granicach 30-60% ma niewielki wpływ na odczucia cieplne. Wyższe wartości w granicy około 70% utrudniają odparowanie potu i sprzyjają rozwojowi bakterii i pleśni. Wilgotność poniżej 30% może powodować wysuszenie śluzówki nosa i skóry, unoszenie kurzu oraz innych zanieczyszczeń, powodując podrażnienie dróg oddechowych.

Prędkość powietrza w pomieszczeniu – parametr wpływający na proces wymiany ciepła na powierzchni ciała człowieka, a tym samym na strumień ciepła oddawany do otoczenia. Przy zbyt małej prędkości powietrza może się ona okazać niewystarczająca do odebrania odpowiedniej ilości ciepła do wytwarzanego przez człowieka. Może to spowodować odczucie duszności i przegrzania. Podczas wzrostu prędkości powietrza ilość ciepła oddawanego do otoczenia zwiększa się, co może powodować wzrost uczucia chłodu. Optymalne wartości prędkości powietrza w bezpośrednim otoczeniu organizmu człowieka zależą od temperatury i aktywności fizycznej ludzi.

Zakres prędkości komfortowych w zależności od wartości temperatury powietrza:


Opracowanie redakcja www.klimatyzacja.pl, www.ogrzewnictwo.pl [AJ].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

Wykorzystane zdjęcia: Zehnder