Optymalna temperatura w domu

Zadbanie o optymalną temperaturę w domu i komfort cieplny mieszkańców to bardzo ważna kwestia. Przekłada się to bezpośrednio na zdrowie i bezpieczeństwo domowników, a także na ich codzienny komfort. Nie bez znaczenia jest również dbałość o oszczędną eksploatację budynku mieszkalnego. Umiejętnie zadbanie o utrzymanie optymalnej temperatury, bez dużych strat ciepła i skoków temperatury sprawi, że eksploatacja domu będzie jeszcze bardziej ekonomiczna. Jak o to zadbać?


Jaka temperatura w domu jest optymalna?

Przyjmuje się, że temperatura pokojowa to taka, w której jest nam nie za ciepło, ani nie za zimno i jednocześnie możemy być swobodnie ubrani. Co ciekawe, zakres optymalnej temperatury różni się w zależności od pomieszczenia. Bezpośredni wpływ na to ma fakt, że poszczególne pomieszczenia w domu spełniają inne funkcje. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, jaka powinna być temperatura w domu w zależności od pomieszczenia.

Temperatura w salonie

Najwyższa temperatura na co dzień powinna być w salonie, czyli w pomieszczeniu, w którym na co dzień odpoczywamy po trudach kolejnych dni. Przyjmuje się, że odpowiednia temperatura w tym pomieszczeniu to 20 °C, choć może to się różnić w zależności od indywidualnych preferencji domowników. W większości przypadków utrzymanie takiej temperatury powinno zapewnić mieszkańcom komfort cieplny. Jednocześnie wskaźnik 20 °C to odpowiedź na to, jaka jest temperatura pokojowa.

Jaka temperatura w sypialni?

Dowiedziono, że dużo lepiej śpi nam się w przewietrzonym i chłodnym pomieszczeniu. Właśnie dlatego w domowej sypialni temperatura powinna oscylować w granicach 17-18 °C. To optymalne warunki do tego, aby organizm regenerował się szybciej, a sen był głębszy. Niestety utrzymanie zbyt wysokiej temperatury w sypialni przekłada się na płytszy sen oraz obniżenie zdolności regeneracyjnych organizmu. Najbardziej uciążliwe jest to w okresie letnim, gdy za oknem panują upały. Wówczas jednym ze skutecznych sposobów na zadbanie o obniżenie temperatury przed snem może być skorzystanie z klimatyzacji.

Kuchnia i optymalna temperatura

Jeszcze inaczej wygląda sytuacja z kuchnią. W tym pomieszczeniu najczęściej przygotowujemy posiłki lub spożywamy je w gronie najbliższych. Warto zadbać o temperaturę w kuchni w granicach 18-19 °C. Będzie ona w zupełności wystarczająca, ponieważ podczas codziennych czynności kuchnia jest regularnie dogrzewana. Dzieje się tak podczas gotowania, pieczenia, czy też parzenia kawy w ekspresie. To sprawia, że rzeczywista temperatura w tym pomieszczeniu bywa zdecydowanie wyższa. Dbając o optymalną temperaturę pomieszczenia, powinno się przede wszystkim stawiać na sprawdzone i energooszczędne rozwiązania. Wpływa to nie tylko na komfort cieplny, ale także finansowy. Im tańsza eksploatacja systemu grzewczego i chłodzącego, tym więcej pieniędzy zostanie w Twoim portfelu, a co za tym idzie dobre samopoczucie.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl