Optymalizacja klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania. Jak obniżyć koszty?

Obniżenie kosztów klimatyzacji, wentylacji czy ogrzewania w dużej mierze dotyczy redukcji wydatków na energię. Jednak oszczędnościowej polityki nie można ograniczać wyłącznie do niej. By skutecznie zoptymalizować koszty związane z użytkowaniem klimatyzacji lub ogrzewania, niezbędne jest połączenie techniki, ale i rozwagi w postaci pełnej kontroli nad użytkowaniem danych systemów oraz zmiany własnych – często negatywnych – nawyków. Lekkomyślność, wyrażana chociażby w uchylaniu okna w sytuacji, gdy trwa nagrzewanie wnętrza, skutkuje szybką utratą energii – a więc generuje koszty.

 

 

Prawidłowe zaprojektowanie

Początek oszczędności tkwi w projekcie samych instalacji do ogrzewania, ochładzania lub obiegu powietrza. Szczególnie w przypadku urządzeń do klimatyzacji należy zwrócić uwagę na właściwe zaprojektowanie. Nie zapominajmy o zastosowaniu materiałów dobrej jakości, cechujących się wysokimi właściwościami izolacyjnymi. Ważnym czynnikiem jest także usytuowanie budynku czy mieszkania, pod kątem zacienienia, a więc powstawanie dużych zysków lub strat ciepła we wnętrzach.

 

Optymalizowanie systemów

W przypadku zarówno ogrzewania, jak i wentylacji, czy klimatyzacji, wspólny mianownik prawidłowego działania jest ten sam – to optymalizacja wydatków. Pod kontrolą użytkownika powinien być np. pomiar przepływu powietrza w kanałach wentylacji. Analiza powinna obejmować m.in. wloty, wentylatory, a także filtry. Z kolei w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na powietrze jest zmienne – np. mieszkaniach, które pozostają puste przez większą część dnia, warto zainwestować w rozwiązania oparte na sterownikach. Te zapewniają wydajność i regulują pracę silników oraz pomp, co w długoterminowej perspektywie oznacza realne oszczędności.