Okienne pompy ciepła - wszystko co trzeba o nich wiedzieć

Rosnące koszty ogrzewania standardowymi metodami sprawiają, że użytkownicy szukają nowych możliwości oszczędności. W odpowiedzi na to producenci testują nowe technologie i przygotowują innowacyjne i wydajne produkty, które z jednej strony mają obniżyć koszty eksploatacyjne, a z drugiej strony mają być również zgodne z dbałością o środowiska. Takim wyborem są właśnie okienne pompy ciepła, czyli prawdziwa innowacja w zakresie dbania o komfort cieplnym w domu. Co trzeba o nich wiedzieć?


Czym jest pompa ciepła okienna?

Oprócz tradycyjnych pomp ciepła, dużym zainteresowaniem mogą za jakiś czas cieszyć się innowacyjne modele okienne. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, czym jest pompa ciepła okienna. To specjalny sprzęt, który zaprojektowano do umieszczania na parapecie. Dzięki temu nie przesłania okna lub innych przeszkleń. Specjalna obudowa wygląda estetycznie, a wydajność pompy spełni oczekiwania nawet wymagających osób. Tego typu modele mogą być użytkowane nie tylko w domach, ale również w mieszkaniach. To ich duży atut. Kolejnym jest prosty montaż pompy ciepła. W tym wariancie wystarczy zamontować ją na parapecie i nie trzeba do tego dodatkowego sprzętu. Nie musisz również ingerować w bryłę budynku lub jego ściany wewnętrzne.

Jak to działa?

Warto zastanowić się nad tym, jak działa ogrzewanie i chłodzenie przy tym rodzaju pompy ciepła. Urządzenie zaprojektowane przez startup GRADIENT to model typu monoblok. Oznacza to, że najważniejsze elementy konstrukcji znajdują się za oknem, czyli na zewnątrz budynku. Wewnątrz jest tylko estetyczna obudowa wentylatora, który wtłacza powietrze o pożądanej temperaturze do wnętrza obiektu. Urządzenie tego typu działa na zasadzie woda-powietrze. W całym procesie dochodzi wewnątrz pompy do przepływu wody przez wymiennik ciepła, a powietrze wprawia w ruch wentylator. Dzięki temu do pomieszczenia wtłaczane jest ciepłe powietrze, a użytkownicy dbają o swój komfort cieplny. To innowacyjne i docelowo bardzo wygodne rozwiązanie. Nie bez znaczenia ma być tu również ekonomia, ponieważ koszty eksploatacji pompy okiennej mają być niższe, niż przy standardowych instalacjach grzewczych. Jednocześnie zapotrzebowanie na energię cieplną w standardowych warunkach nie zostanie w stu procentach pokryte przez tego typu pompę.

Czy to drogie rozwiązanie?

W przedsprzedaży, u producenta pompa ciepła okienna kosztuje ok. 9 tysięcy złotych. Rozwiązanie ma mieć moc grzewczą niewiele ponad 2 kW. Jednocześnie jego eksploatacja ma nie być droga. Testy wykazują pobór energii elektrycznej porównywalny z klasycznym klimatyzatorem. Z drugiej strony wydajność grzewcza okiennych pomp ciepła będzie ograniczona i standardowo niezbędne będzie wykorzystywanie dodatkowych źródeł ciepła. Jako wsparcie w całym procesie, mogą okazać się jednak efektywnym kosztowo zakupem. Z uwagą będziemy śledzić rozwój tej technologii.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.klimatyzacja.pl