LG Electronics nie zamierza oddać pozycji lidera - Rozmowa z Arturem Radomskim, specjalistą z branży HVAC z LG Electronics

Firma zapowiada rozwój w każdym segmencie produktów. Nowe, rewolucyjne rozwiązania będą dotyczyły systemów VRF, splitów, agregatów wody lodowej oraz pomp ciepła. Spółka proponuje również swoim klientom nowatorski oczyszczacz powietrza, który prezentowała podczas ostatnich targów klimatyzacji i wentylacji pod koniec lutego br. w Warszawie.

 

Zgłosili Państwo na Targach m.in. OCZYSZCZACZ POWIETRZA LG PURI CARE AS60GDWV0 jako najciekawszy produkt 2018 r. Czym się charakteryzuje ten produkt?, na ile, Państwa zdaniem, wyróżnia się na tle konkurencji jeżeli chodzi o podobne rozwiązania?

 Czystość powietrza jest jednym z kluczowych elementów wpływających na nasze zdrowie i komfort, a obecne problemy z jakością powietrza w aglomeracjach miejskich wymagają skutecznych działań w tej kwestii. W tym celu LG Electronics włączyło do swojej oferty oczyszczacze powietrza. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że są to urządzenia proste jednak podczas tworzenia produktu, należało rozważyć kilka kwestii.

 

LG PURI CARE AS60GDWV0 

Czy jedną z tych kwestii był na przykład problem smogu?

 Tak. Właśnie pierwszym wyzwaniem, z którym się zmierzyliśmy to pytanie, w jaki sposób sprawdzić czystość powietrza oraz w jaki sposób komunikować to użytkownikowi. Problem smogu jest obecnie na tyle duży i świadomość społeczeństwa na tyle wysoka, że większość osób wie, iż międzynarodowe normy określają czystość powietrza za pomocą stężenia pyłów PM2.5 i PM10. Oczyszczacze powietrza LG dają możliwość prezentacji stężenia pyłu PM1.0, PM2.5 lub PM10 na wyświetlaczu urządzenia, a dodatkowo kolor podświetlenia urządzenia zmienia się względem aktualnej czystości powietrza. Urządzenia charakteryzują się również innowacyjnym sposobem dystrybucji powietrza poprzez zastosowanie ruchomego panelu (boostera) zmieniającego kierunek nawiewu w poziomie, co wymusza cyrkulację powietrza w całym pomieszczeniu. Rozwiązanie to pozwala szybko i efektywnie usuwać zanieczyszczenia z powietrza.

Ostatnio wiele firm z branży HVAC przykłada dużą wagę do kwestii sterowania urządzeniami. Jak to wygląda w Oczyszczaczu Powietrza LG PURI CARE AS60GDWV0?

 Rozwiązaliśmy ten problem w sposób nowatorski i elastyczny. Można to robić za pomocą panelu na urządzeniu, pilota lub aplikacji na telefon, co oznacza, że użytkownik ma kontrolę nad czystością powietrza w każdej chwili. Pomimo wydawać by się mogło, wysokiego zaawansowania technologicznego urządzenia, jego serwis jest bardzo prosty i może go wykonać każda osoba, która zapoznała się z instrukcją obsługi, ponieważ wymiana filtra nie wymaga zastosowania żadnych narzędzi. Dodatkowo niezawodność produktu podkreślona została poprzez udzielenie 10-letniej gwarancji na silnik wentylatora.

 Jakie są Państwa prognozy i oczekiwania, jeżeli chodzi o ten rok? Czym jeszcze zaskoczycie rynek?

 Na pewno czekają nas duże zmiany związane z dyrektywą F-Gazową. Zbliżające się w 2020 roku ograniczenie wskaźnika GWP dla czynnika stosowanego w klimatyzacji split doprowadzi do odejścia od stosowania czynnika chłodniczego R410a w tym segmencie rynku. Jako jedna z nielicznych firm na rynku jesteśmy na to przygotowani i w drugim kwartale tego roku zaprezentujemy pełen typoszereg urządzeń w kategoriach split, komercyjne split i multisplit pracujących na czynniku chłodniczym R32. Połączymy to również z serią specjalnych szkoleń dla instalatorów w zakresie dyrektywy F-gazowej.

 A jak to wygląda w przypadku urządzeń VRF?

 W przypadku klimatyzacji systemowej (VRF) nie ma aż tak restrykcyjnych obostrzeń, które wymuszałyby zmiany czynnika, jednak rok 2018 jest pierwszym rokiem z dużą redukcją ekwiwalentu CO2 importowanego czynnika, co na pewno spotka się z reakcją rynku idącą najprawdopodobniej w kierunku wzrostu cen czynnika i urządzeń klimatyzacji. Prognozowana wysoka dynamika rynku budowlanego będzie dużym impulsem również dla rynku HVAC, dlatego prognozujemy wzrost sprzedaży w segmencie klimatyzacji systemowej. Nowoczesne obiekty posiadają coraz większe wymagania w przypadku systemów sterowania klimatyzacją oraz monitorowania zużycia energii elektrycznej. Nie zamykamy się wyłącznie na tworzeniu doskonałych urządzeń klimatyzacyjnych, ale również rozwijamy i ulepszamy możliwości ich sterowania i monitorowania. Klientom oferujemy zarówno kompletne rozwiązania centralnego sterowania systemem klimatyzacji, jak i również interfejsy komunikacji pozwalające na sterowanie naszymi klimatyzatorami z systemu BMS budynku.

 Jakie są plany LG związane z rozwojem w Polsce?

 LG Electronics dostarcza zaawansowane rozwiązania klimatyzacyjne dostosowane do wymagań klientów. Nasze podejście się nie zmieni, jednak poszerzamy zakres działania celem dostarczenia klientom kompletnych rozwiązań HVAC. Praca nad umocnieniem pozycji na rynku klimatyzacji bezpośredniego odparowania to nasz główny cel. Jednak pozycja lidera daje możliwość inwestowania w rozwój w innych częściach branży.

Czy chodzi na przykład o rozwój agregatów wody lodowej?

 Tak. Przypomnę tylko, że w zeszłym roku jako pierwszy oddział LG w Europie otworzyliśmy się na sprzedaż agregatów wody lodowej. Do tej pory LG Electronics prowadziło sprzedaż tych urządzeń jedynie na rynku azjatyckim, afrykańskim i amerykańskim. Rozwój w tym segmencie rynku ułatwia nowopowstała fabryka agregatów wody lodowej, która dostarczyła urządzenia o łącznej wydajności chłodniczej 14,5 MW do wybudowanej pod Wrocławiem fabryki LG Chem Energy, produkującej baterie i akumulatory do samochodów elektrycznych. W portfolio produktów, jakie możemy zaoferować są agregaty wody lodowej z inwerterowymi sprężarkami typu scroll wykorzystujące dobrze znane technologie systemów Multi V, agregaty śrubowe, odśrodkowe i absorpcyjne.

W jakim segmencie firma planuje jeszcze przyspieszenie prac rozwojowych? 

Kolejnym kierunkiem rozwoju są pompy ciepła. Rynek grzewczy w najbliższych latach będzie się bardzo dynamicznie zmieniał i odchodził od paliw kopalnych na rzecz technologii niskoemisyjnych i ekologicznych. Nasze duże doświadczenie w zakresie systemów bezpośredniego odparowania chcemy wykorzystać, oferując klientom bezobsługowe rozwiązania grzewcze, jakimi są pompy ciepła. 

Jaka jest pozycja Firmy w Polsce i jakie są ambicje przedsiębiorstwa na najbliższe lata?

Kolejne lata będą na pewno bardzo interesujące dla branży HVAC ze względu na wspomniany wcześniej wpływ dyrektywy F-Gazowej. Jest to jednak nie pierwsza i nie ostatnia zmiana czynnika chłodniczego na rynku, dlatego nie obawiamy się tego co nadejdzie. Naszym celem nadrzędnym jest zawsze dostarczanie najwyższej jakości produktów i rozwiązań spełniających oczekiwania klientów. Wymaga to ciągłej pracy nad produktem i dostrzegania nowych możliwości rynkowych. Realizując tę strategię, dostosowujemy również nasze możliwości i obszar działania, aby zaoferować kompletne rozwiązania z zakresu HVAC.

 

Dziękuję za rozmowę

Również dziękuję

 

Opracowanie, redakcja.

Zdjęcia wykorzystane w materiale pochodzą ze zbiorów firmy LG Electronics Polska

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.

...