Kto może zainstalować klimatyzator?

Czy każdy może mieć w swoim domu lub mieszkaniu klimatyzator, zwłaszcza klimatyzator ścienny Single Split? Tak, ale czy każdy może samodzielnie zainstalować u siebie takie urządzenie? Odpowiedź znajduje się poniżej.Instalacja klimatyzatora: kto może to robić?

W tym temacie trzeba posłużyć się ustawą F-gazową. Przepisy te dotyczą kwestii ochrony środowiska. Ideą, która przyświecała twórcom ustawy, było wsparcie działań zapobiegających efektowi cieplarnianemu. Mówiąc precyzyjniej, w tym przypadku chodzi o wycofanie z użytku fluorowanych gazów cieplarnianych. Ustawa ta nakłada na kupującego klimatyzator split, który należy do tzw. urządzeń niehermetycznie zamkniętych, konieczność udowodnienia, że za kwestię montażu odpowiadać będzie podmiot posiadający odpowiedni certyfikat.Czy (mimo wszystko) można zrobić to samodzielnie?

Tak, jeśli jesteś właścicielem modelu klimatyzatora hermetycznie zamkniętego, podczas montażu którego nie wymagany jest bezpośredni dostęp do systemu chłodniczego.Instalacja klimatyzatora: wymogi

Ustawa F-gazowa nakłada kilka obowiązków na osoby chcące zainstalować klimatyzator. Należą do nich między innymi:

  • rejestracja urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów (więcej informacji na temat specyfiki urządzeń, które podlegają obowiązkowi, znaleźć można na stronie Rejestru: http://www.cro.ichp.pl/)
  •  założenie Karty urządzenia (po dokonaniu jego montażu)
  •  dokonywanie okresowych kontroli szczelności (w zależności od typu i wielkości urządzenia odbywa się to raz na 3, 6, 12 lub 24 miesiące)Montaż klimatyzatorów w spółdzielniach

W obiektach takich jak bloki spółdzielcze trzeba uzyskać odpowiednie zgody. Powodem jest między innymi konieczność ingerencji w elewację, co może wpłynąć na estetykę budynku, a przy okazji naruszyć warstwę ocieplenia. Sprowadza się to do złożenia wniosku z prośbą o zgodę na montaż klimatyzatora. Spółdzielnia może dać na to zielone światło, pod warunkiem spełnienia określonych przez nią wymogów. Wśród nich znaleźć się może zapis o konieczności wykonania czynności montażowych przez specjalistyczną ekipę mającą odpowiednie uprawnienia.Warto zapamiętać: Instalacja klimatyzatora wiąże się ze spełnieniem określonych wymogów. Najrozsądniejszym wyjściem jest powierzenie tej konkretnej czynności wyspecjalizowanej firmie dysponującej odpowiednimi uprawnieniami.