Najważniejsza zasada dotyczy różnicy temperatur między pomieszczeniem klimatyzowanym i nieklimatyzowanym, która nie powinna wynosić więcej niż 7°C. Oznacza to, że regulacja temperatury musi zostać przeprowadzona rozsądnie. Jeśli różnica ta będzie większa, nasz organizm ma problem z adaptacją.
Kolejną kwestią związaną z właściwym używaniem klimatyzacji jest sam nawiew oraz prędkość powietrza. Prawidłowa i bezpieczna praca to taka, gdy w pomieszczeniu klimatyzowanym nie odczuwa się ruchu powietrza. Zalecana wartość przepływu do 0,2 m/s. Przy wyższych wartościach zwiększa się ryzyka rozwoju infekcji.
Optymalny zakres pracy klimatyzacji w lecie to: temperatura w przedziale 23-26°C, poziom wilgotności 40-60% oraz nieodczuwalny ruch powietrza w pomieszczeniu. Aby osiągnąć te parametry, zaleca się, aby klimatyzator pracował w sposób ciągły (minimum przez kilka godzin dziennie). Używanie klimatyzacji przez krótki okres z nastawami temperatury na minimum skali z maksymalną prędkością nawiewu zdecydowanie nie powinno być praktykowane.