Klimatyzacja do mieszkania – jaką wybrać?

Klimatyzacja do mieszkania staje się coraz popularniejsza w naszym kraju. Jeszcze do niedawna większość z nas kojarzyło to urządzenie w tropikach, gdzie lato panuje przez cały rok. Obecnie wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, by móc zapewnić sobie odpowiednią temperaturę w domu bez względu na warunki pogodowe panujące za oknem. Jakie są zalety klimatyzacji do mieszkania? Jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w Waszym przypadku? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.


Klimatyzator do mieszkania w bloku w naszej szerokości geograficznej jeszcze kilkanaście lat temu uznawany był za bezpodstawną zachciankę. Klimat zmienia się jednak w szybkim tempie, a rekordowo wysokie temperatury dziś nie są już rzadkością. Wielu z nas w najcieplejszych miesiącach szuka chłodu, gdzie się da. Klimatyzacja do mieszkania nie jest kaprysem, a podjęcie decyzji o jej zamontowaniu z roku na rok staje się prostsze. Wszystko dlatego, że zależy nam na komforcie. W domu spędzamy podobną ilość czasu, co w pracy. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować klimatyzację we własnych czterech kątach. Przyjrzyjmy się argumentom, dla których warto zdecydować się na klimatyzację do mieszkania. Cena takiego rozwiązania to jedno z zagadnień, które omawiamy w niniejszym artykule. Piszemy też o rodzajach klimatyzacji, które znajdują zastosowanie w blokach mieszkalnych i podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu takiego sprzętu. Zapraszamy do lektury!

Klimatyzacja do mieszkania – dlaczego warto?

Zacznijmy od udzielenia odpowiedzi na nurtujące wielu czytelników pytanie o to, dlaczego warto zdecydować się na klimatyzator do mieszkania w bloku. Najbardziej oczywistym argumentem jest możliwość dostosowania temperatury pomieszczenia do potrzeb domowników. Każdemu z nas co roku zdarza się narzekać na upały. Gdy na przełomie czerwca i lipca przychodzi pierwsza fala, wszelkiego rodzaju wiatraki i wentylatory błyskawicznie znikają ze sklepowych półek. Ratujemy się wówczas schładzanymi napojami, ale i tak najchętniej włożylibyśmy głowę do lodówki. To właśnie w takich momentach wielu z nas orientuje się, że klimatyzacja do mieszkania, bez względu na cenę, jest dobrym pomysłem. Schronienie przed ukropem mogą nam dać nasze własne cztery ściany. Takie rozwiązanie docenia się najbardziej w trakcie pracy zdalnej, która ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Gdy słupki temperatur niebezpiecznie zbliżają się do czterdziestu stopni Celsjusza, wielu z nas najchętniej nie wychodziłoby z biura. Co jednak mają zrobić ci, którzy pracują z domu? Jaką klimatyzację do mieszkania powinni wybrać, by móc wykonywać swoje obowiązki bez doskwierającego poczucia gorąca? O typach urządzeń piszemy w dalszej części tekstu, na moment powróćmy jeszcze do zalet takiego rozwiązania. Kolejna kwestia, którą warto poruszyć, to letnie noce, podczas których nagrzane powietrze nie daje zasnąć, a nawet najcieńsza pościel oraz pidżama przylepiają się do ciała. Bezsenność dotyka wówczas wielu z nas, a jej przyczyną jest właśnie wysoka temperatura. To, ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania, w takich momentach wydaje się bez znaczenia. Zależy nam jedynie na tym, by wreszcie zasnąć, a rano obudzić się wypoczętym, a nie zlanym potem. Nie da się ukryć, że urządzenie schładzające powietrze to remedium na spokojny sen w najgorętszych okresach roku.

Klimatyzacja do mieszkania cena – od czego zależy?

Koszty to kwestia, która ma duży wpływ na ostateczną decyzję dotyczącą montażu sprzętu chłodzącego w mieszkaniach prywatnych. Czy można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania? Niestety jest to niemożliwe. Wszystko dlatego, że końcowa cena zależy od wielu czynników. Pod uwagę warto wziąć również koszty eksploatacji oraz konserwacji tego typu urządzeń. Jeśli chodzi o wspomniane czynniki, znaczenie ma przede wszystkim wielkość mieszkania oraz każdego z pomieszczeń, w których planujemy zamontować klimatyzator. Im mniejsza liczba pokoi, tym niższa cena usługi. To, jaka klimatyzacja do mieszkania zostanie zakupiona, również ma wpływ na jej koszty. Urządzenia przenośne są tańsze od sprzętu typu split czy multisplit, ale i dużo mniej wydajne. Do wydatków związanych z klimatyzacją warto doliczyć również koszt samego montażu. Zadanie to koniecznie trzeba powierzyć fachowcowi. Równie ważne są cykliczne przeglądy oraz ewentualne naprawy klimatyzacji. Warto pamiętać, że te kwestie są po pierwsze oddalone w czasie, a po drugie nieuniknione w przypadku każdego urządzenia czy sprzętu AGD. Klimatyzator do mieszkania w bloku nie stanowi wyjątku od tej reguły. Już na etapie wyboru konkretnego modelu klimatyzacji niezwykle ważna jest optymalizacja kosztów jej eksploatacji. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie typu split, musisz zwrócić uwagę na jego wydajność chłodniczą. Innymi słowy, mowa tu o stosunku mocy chłodzenia do ilości prądu, jaką klimatyzator będzie zużywał podczas pracy. Jeśli postawisz na klimatyzację do mieszkania o zbyt dużej mocy chłodniczej, zwiększysz koszty jej użytkowania zupełnie bez potrzeby. Natomiast jeżeli wybierzesz urządzenie o zaniżonej mocy, prawdopodobnie nie odczujesz obniżenia temperatury. By dowiedzieć się, jakie zapotrzebowanie na moc chłodniczą ma konkretne mieszkanie, niezbędne są dokładne obliczenia. W tym przypadku pod uwagę bierze się takie czynniki jak między innymi: kubatura, nasłonecznienie, szczelność okien czy typ izolacji ścian.

Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku?

Czas odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku sprawdzi się najlepiej. Opcją najtańszą są różnego rodzaju urządzenia przenośne. Na ich korzyść, obok ceny, przemawia fakt, że - jak wynika z samej nazwy - można je w miarę potrzeby przenosić i ustawiać w pomieszczeniu, w którym są w danym momencie potrzebne. Ich zakup nie wymaga zgody zarządcy budynku, a na ich obecność w swoich mieszkaniach często zgadzają się właściciele lokali na wynajem. Taka klimatyzacja do mieszkania jest jednak stosunkowo mało efektywna. Co więcej, sprzęt tego typu na ogół pracuje bardzo głośno, co może być irytujące i przeszkadzać na co dzień. W większości przypadków najlepszym rozwiązaniem okazuje się klimatyzacja stacjonarna. Do najpopularniejszych modeli należą urządzenia split oraz multisplit. To pierwsze składa się z dwóch głównych części. Jedną z nich instaluje się wewnątrz mieszkania i to jej zadaniem jest schładzanie powietrza zgodnie z potrzebami mieszkańców. Druga część klimatyzatora do mieszkania w bloku montowana jest natomiast na zewnętrznej ścianie budynku. Jest to tak zwany skraplacz. W wersji multisplit do części zewnętrznej podłączone może być więcej niż jedna jednostka wewnętrzna. To najbardziej opłacalne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na utrzymaniu niższej temperatury w kilku pomieszczeniach. Jeżeli nie chcesz, by w efekcie działania klimatyzacji rachunki za energię elektryczną rosły w zastraszającym tempie, pomyśl nad urządzeniem z inwerterem. Wyposażona w niego klimatyzacja do mieszkania zużywa dokładnie taką ilość powietrza, jaka potrzebna jest w danym momencie, zmniejszając tym samym pobór energii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji do mieszkania?

Myśląc o zamontowaniu w swoim mieszkaniu klimatyzacji, musisz pamiętać przede wszystkim o tym, że apartament w bloku, bez względu na metraż, nigdy nie będzie domkiem jednorodzinnym. Nawet jeśli prawie wcale nie widujesz swoich sąsiadów, musisz liczyć się z ich zdaniem. Przed zamontowaniem urządzenia trzeba poprosić o zgodę również zarządcę budynku. Warto zadbać o to, by na stacjonarny klimatyzator do mieszkania w bloku zgodzili się wszyscy sąsiedzi. Zewnętrzna część urządzenia będzie emitowała hałas, co może przeszkadzać współmieszkańcom nawet wówczas, gdy zostanie ona zainstalowana na Twoim balkonie. W pierwszej kolejności warto więc zapytać o zdanie pozostałych lokatorów budynku, a następnie wybrać sprzęt, który pracuje najciszej. Dlaczego potrzebna będzie jednak zgoda samego zarządcy budynku? To proste – ściany zewnętrzne, w tym również ta, na której umiejscowiony jest Twój balkon, są częściami wspólnymi. Klimatyzacja do mieszkania musi więc zostać zamontowana w przestrzeni, która nie należy wyłącznie do Ciebie. Jeśli jesteś jednak prawnym właścicielem lokalu w nowym budownictwie, zdobycie takiej zgody prawdopodobnie będzie proste. Bardziej problematyczne może okazać się zamontowanie urządzenia chłodzącego w starej kamienicy lub bloku z wielkiej płyty, ocieplonym styropianem. Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi oficjalną drogą możesz przejść do wyboru konkretnego modelu urządzenia. Podczas zakupu klimatyzatora do mieszkania w bloku warto uważnie przyjrzeć się jego możliwościom. Zwróć uwagę czy sprzęt ma funkcję programowania w cyklach, na przykład dobowym lub tygodniowym. Dzięki temu możesz z wyprzedzeniem zadbać o to, by temperatura w mieszkaniu była obniżona jeszcze zanim wrócisz z pracy. Przydatną funkcją jest również możliwość skorelowania pracy klimatyzacji z temperaturą. Urządzenie może się wówczas włączać na przykład tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu będzie więcej niż 25 stopni Celsjusza. To, ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania, zależy również od tego, czy posiada ona tryb grzewczy. Wówczas zimą może być ona wykorzystywana do podnoszenia temperatury.

Podsumowując, klimatyzacja do mieszkania w bloku to praktyczne rozwiązanie, które znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Pozwala na zapewnienie sobie i pozostałym domownikom precyzyjnego poziomu temperatury, nawet w najgorętszych miesiącach w roku. Wybór konkretnego urządzenia zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje sprzętu, który zamierzamy kupić. Na Salonklimy.pl oferujemy bogaty wybór klimatyzatorów do mieszkania, wśród których każdy znajdzie model idealny dla siebie. W razie potrzeby doświadczona obsługa służy radą.