Rozpatrz wielkość przestrzeni technicznej
Istnieje rosnący trend do zmniejszania przestrzeni technicznej dla instalacji chłodzących w serwerowniach w celu wykorzystania przestrzeni dla kolejnych serwerów lub do innych celów. To podejście należy traktować z dużą ostrożnością, gdyż redukcja przestrzeni technicznej niezmiennie prowadzi do mniejszych wymiarów urządzeń chłodniczych, a to z kolei może powodować wzrost spadków ciśnienia wewnętrznego i prędkości przepływu powietrza chłodzącego. Obliczenia dla tego samego systemu przy różnych oporach hydraulicznych pokazują, że dodatkowe 100 Pa w jednej jednostce z pośrednim freecoolingiem prowadzi do 18-20% wzrostu poboru mocy samego wentylatora działającego 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby chłodzić serwerownię. Oznacza to wzrost pPUE i duży wpływ na zużycie energii elektrycznej oraz koszty eksploatacji. Narzucenie mniejszych wymiarów na sprzęt chłodzący prowadzi do zwiększenia prędkości w wymienniku ciepła, powodując redukcję sprawności wymiany ciepła i niestabilnego rozkładu temperatury. W rzeczywistości im mniejszy jest przekrój urządzenia, tym wyższy globalny wpływ na środowisko i całkowity koszt eksploatacji.
Nowoczesne serwery są w stanie utrzymać stabilną pracę w cieplejszym środowisku, dzięki czemu coraz więcej operatorów serwerowni może eksploatować swoje centra w wyższych temperaturach w zakresie zalecanym przez ASHRAE lub nawet stosować szersze dopuszczalne zakresy określone przez ASHRAE. Wyższa temperatura powietrza nawiewanego znacznie obniży koszty operacyjne i zasadniczo pozwoli uniknąć stosowania chłodzenia mechanicznego z zastosowaniem szkodliwego czynnika chłodniczego dla większości lokalizacji w Europie. W Londynie jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie energii nawet o 20%, dostarczając do serwerowni powietrze o temperaturze 27 oC z wykorzystaniem pośredniej jednostki z freecoolingem korzystając ze wsparcia chłodzenia mechanicznego przez mniej niż 4 godziny rocznie. Jeśli możemy zwiększyć temperaturę powietrza nawiewanego do 28-29 oC, wtedy można całkowicie wyeliminować chłodzenie mechaniczne.
Nasza gama central z chłodzeniem pośrednim z wykorzystaniem freecoolingu została opracowana specjalnie dla miejsc z ograniczonym dostępem do wody, które mogą działa z wodą wodociągową lub zmagazynowaną wodą deszczową. Takie jednostki mają do 3 razy mniejsze zużycie wody dzięki systemowi recyrkulacji wody i zwiększonej sprawności wymiennika ciepła. W istocie, z zastrzeżeniem kontroli pH, takie rozwiązanie prawie zawsze eliminuje potrzebę instalacji Odwróconej Osmozy, która może mieć ogromny wpływ na koszty inwestycyjne.
W zależności od ilości zapotrzebowania na ciepło infrastruktury sąsiadującej z serwerowniami istnieje wiele sprawdzonych rozwiązań do odzysku ciepła:
Podsumowując, każda serwerownia ma swoje specyficzne warunki, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu zrównoważonego rozwiązania z optymalnym systemem chłodzenia i odzysku ciepła. Ważna jest zatem ścisła współpraca z konsultantami i projektantami w celu opracowania najlepszego rozwiązania spełniającego wszystkie wymagania, co skutkuje niskoemisyjnym wpływem na środowisko zaprojektowanych jednostek o wysokiej sprawności.
Seria P to szafy klimatyzacji precyzyjnej, które są odpowiednie do różnego rodzaju zastosowań specjalnych, takich jak laboratoria metrologiczne, studia produkcyjne TV, pomieszczenia do nagrywania i konserwacji instrumentów muzycznych, muzeów i archiwów, sterownie w elektrowniach i węzłach kolejowych. W naszej ofercie posiadamy szafy z przepływem górnym oraz szafy z przepływem dolnym.
Seria R to szafy klimatyzacji precyzyjnej, które są zbudowane i mają takie wymiary, że można je instalować obok szaf serwerowych w systemach klimatyzacji dla dużych centrów danych.
Seria G to szafy klimatyzacji precyzyjnej, które mają cechy konstrukcyjne i operacyjne odpowiednie dla centrów danych najnowszej generacji.