Jak i dlaczego klimatyzacja osusza powietrze?

Klimatyzatory najnowszej generacji do domu i mieszkania – a tylko takie montuje nasza firma – nie tylko regulują temperaturę pomieszczeń, ale także wpływają na wilgotność powietrza.



Jak klimatyzacja osusza powietrze i dlaczego to takie ważne, przeczytasz poniżej.


Spis treści

  • Jaka jest prawidłowa wilgotność powietrza w domu, mieszkaniu i biurze?
  • Jak klimatyzacja osusza powietrze?
  • Czy klimatyzacja może przesuszyć powietrze i jak temu zapobiec?



Jaka jest prawidłowa wilgotność powietrza w domu, mieszkaniu i biurze?

Na nasze samopoczucie oraz zdrowie wpływa nie tylko temperatura pomieszczeń, w których przebywamy, ale także wilgotność powietrza. Latem najlepiej czujemy się w temperaturze 23 – 26 stopni Celsjusza przy wilgotności 45 – 60 %. Przy wyższych temperaturach i wyższej wilgotności czujemy się ospali, pocimy się i mamy mniej energii. Dodatkowo wysoka wilgotność powoduje rozwój szkodliwych zarodników pleśni i grzybów. Wszystkie te parametry dobrze reguluje klimatyzacja pod warunkiem, że jest prawidłowo ustawiona. Nasza firma nie tylko poleci ci odpowiednią moc klimatyzacji, ale zadba także o optymalne dla twoich potrzeb wyregulowanie systemu.



Jak klimatyzacja osusza powietrze?

Osuszanie powietrza przez klimatyzację jest niejako skutkiem ubocznym jej działania. Chłodzenie powietrza przez klimatyzator następuje w wyniku kontaktu ciepłego powietrza z zimną powierzchnią wymiennika, nazywanego też parownikiem. To samo zjawisko obserwujemy, wyjmując w ciepły dzień puszkę schłodzonego napoju z lodówki. W przypadku, gdy temperatura powierzchni wymiennika jest niższa od temperatury punktu rosy zasysanego powietrza, dochodzi do skraplania. Para wodna zawarta w powietrzu w postaci kropelek wody osadza się na powierzchni wymiennika, skrapla się i spływa do tacy ociekowej, z której jest odprowadzona jako skropliny (kondensat). Tak powstałe skropliny usuwane są w sposób grawitacyjny lub przy użyciu pompki skroplin.



Czy klimatyzacja może przesuszyć powietrze i jak temu zapobiec?

To raczej mało prawdopodobne, ale może się zdarzyć przy źle wyregulowanej lub źle zamontowanej klimatyzacji oraz braku odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu. Wtedy skraplanie jest tak duże, że wilgotność ochłodzonego pomieszczenia spada poniżej 40%.

Należy pamiętać też, że nie powinno się ustawiać na klimatyzatorze temperatury niższej niż o 7 stopni Celsjusza w porównaniu do temperatury otoczenia. Takie nadmierne wychładzanie również może powodować zbytnie osuszenie powietrza. Dlatego tak ważne jest, by klimatyzacja do domu, mieszkania czy biura została zaprojektowana, zamontowana i wyregulowana przez profesjonalnego instalatora klimatyzacji. Jeśli myślisz o montażu klimatyzacji do mieszkania lub domu i chcesz cieszyć się schłodzonym powietrzem o odpowiedniej wilgotności, zapraszamy do zamówienia audytu w naszej firmie.



Jeżeli już posiadasz system klimatyzacji i nie jesteś zadowolony z jego działania, także możemy ci pomóc. Zadzwoń, powiedz, co cię niepokoi, a my znajdziemy najlepsze rozwiązanie