Jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła jest wysoce efektywnym źródłem ciepła działającym zgodnie z troską o środowisko naturalne. Dzięki inteligentnemu wykorzystaniu naturalnie dostępnych odnawialnych źródeł energii - gruntu, powietrza i wody pompa ciepła aktywnie przyczynia się do ochrony środowiska, jednocześnie umożliwiając uniezależnienie się od wszelkiego rodzaju paliw kopalnych i ograniczonych źródeł energii podczas ogrzewania czy też chłodzenia.

Zasada działania pompy ciepła

Pompy ciepła, za sprawą inteligentnych rozwiązań i możliwości połączenia z innymi źródłami energii odnawialnej, takich jak fotowoltaika, czy też energia słoneczna umożliwia instalację zarówno w budynkach nowych, czy też modernizowanych. Wybierając pompę ciepła dokonują Państwo właściwego wyboru!

Energia z powietrza

Pompy ciepła powietrze/woda pod względem kosztów inwestycyjnych są najkorzystniejszym rozwiązaniem w stosunku do pozostałych typów pomp ciepła. Powietrze jako dolne źródło istnieje wszędzie i może być wykorzystywane bez większych nakładów. Również pod względem energetycznym pompy powietrzne nie pozostają w tyle: osiągają już wydajności zbliżone do pomp typu glikol/woda. Pompy ciepła powietrze/woda do ustawienia zewnętrznego można stosować prawie do każdego systemu, zarówno do niewielkich domów niskoenergetycznych jak i do budynków wielorodzinnych.

Energia z ziemi

Gruntowa pompa ciepła (glikol/woda) odbiera ciepło zgromadzone w ziemi, a oddaje, przekazuje wodzie jaka znajduje się w instalacji grzewczej. W szczycie okresu grzewczego temperatura gruntu na głębokości kolektora wynosi 3-5°C a w przypadku sond pionowych jest jeszcze wyższa. Pompy glikolowe, ze względu na stałość temperatury dolnego źródła dają możliwości przewidywania kosztów eksploatacyjnych przez cały rok. Dodatkowo pompy ciepła alpha innotec mogą być wyposażone w pasywne chłodzenie, co w okresie letnim zapewnia duży komfort. Możliwa jest rozbudowa systemu hydraulicznego i wyposażenie w dodatkowy bufor chłodu (dla trybu aktywnego chłodzenia).

Energia z wody gruntowej

Woda gruntowa jest doskonałym magazynem energii słonecznej i optymalnym źródłem ciepła dla pompy ciepła. Nawet w najchłodniejsze dni temperatura wody gruntowej wynosi od 7 do 12 °C. Jeżeli jest jej odpowiednio dużo i o odpowiedniej jako- ści, jest to jedno z najwydajniejszych źródeł ciepła. Aby wykorzystać wodę gruntową jako dolne źródło, należy przygotować dwie studnie: czerpnią i zrzutową oddalone od siebie o około 10 do 15 metrów.