Jak czyścić klimatyzację, by działała bez zarzutu?

Klimatyzacja stanowi dziś prawie standard w wielu obiektach, jest to proces wymiany powietrza w pomieszczeniach tj. odpowiedni zakres temperatury oraz wilgotności powietrza. Aby w pełni korzystać z komfortu, jaki odczuwamy dzięki klimatyzacji, należy urządzenie systematycznie serwisować - przynajmniej raz w roku.

Regularne czyszczenie klimatyzacji jest ważne z kilku powodów. Przede wszystkim, rozwijające się w nawiewach grzyby i bakterie mogą obniżyć sprawność systemu. Dodatkowo, zły stan klimatyzacji nie jest obojętny dla naszego zdrowia, szczególne dla dróg oddechowych alergików.

Dlaczego trzeba systematycznie czyścić klimatyzację? 

Podczas wymiany powietrza w klimatyzacji gromadzą się zanieczyszczenia, które powodują, że kanały doprowadzające stają się źródłem substancji szkodliwych dla zdrowia. Do pomieszczeń wdmuchiwane są wraz z powietrzem cząstki pyłu i kurzu oraz rozwijające się wewnątrz systemu niebezpieczne mikroorganizmy. W trakcie pracy urządzeń w trybie chłodzenia dochodzi do wydzielania się dużej ilości wilgoci, która sprzyja rozwojowi bakterii. Taki proces obejmuje wszystkie modele klimatyzatorów – zarówno splitów, multisplitów, jak i jednostek przenośnych. Rzadko serwisowane urządzenia - gromadzą wewnątrz nieczystości, powoduje to zmniejszenie wydajności sprzętu, urządzenia pracują głośniej, pobierają więcej energii, a także zaczyna być odczuwalny brzydki zapach oraz może dojść do problemu z odpowiednim chłodzeniem czy podgrzaniem obiektu. A zatem dbałość o sprawne działanie systemu zapewni bezawaryjność, wysoką wydajność jak i bezpieczeństwo przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu, bo infekcje grzybicze są najpoważniejszymi zagrożeniami klimatyzacji.

Co ile należy sprawdzać klimatyzację?

Sprawdzanie klimatyzacji powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w roku - najlepiej na przełomie marca/kwietnia oraz września/października. W niewłaściwie konserwowanej klimatyzacji mogą rozwijać się pleśnie, wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu grzybów. Do czynności serwisowych należy sprawdzenie: filtrów, skraplaczy, parownika, sterowników, połączeń układów, przewodów oraz izolacji. Ale samodzielnie możemy wyczyścić filtry i usunąć zabrudzenia z zewnętrznych części klimatyzatorów.

Czyszczenie filtrów

Elementem, gdzie powietrze natrafia w pierwszej kolejności jest - filtr klimatyzacyjny – newralgiczny element systemów klimatyzacyjnych zapewniający odseparowanie pyłków i kurzu od klimatyzowanego pomieszczenia. Zabrudzenie filtrów odbija się na zmniejszonym przepływie powietrza i spadku wydajności klimatyzatora. Filtry jednorazowe wymienia się z reguły co trzy miesiące, ale częstotliwość ta zależy od ilości pyłków i kurzu, które gromadzą się w pomieszczeniu. Procedura wymiany nie jest skomplikowana, gdyż dostęp do filtrów jest dosyć łatwy - znajdują się tuż pod panelem czołowym. Natomiast w przypadku filtrów wielokrotnego użycia najlepiej serwisować je raz w miesiącu lub wedle zaleceń producenta sprzętu. Z reguły filtr wielokrotnego użycia, należy czyścić odkurzaczem lub wodą, silniejsze zabrudzenia należy zmyć łagodnym środkiem czyszczącym o neutralnym odczynie, zaleca się również spłukanie filtra środkiem bakteriobójczym. Niektóre z droższych i lepiej wyposażonych modeli klimatyzacyjnych, wymagają wymiany filtrów.

Kontrola skraplacza i parownika

Szczególnie ważne jest utrzymanie w czystości dwóch kluczowych elementów układów klimatyzacji – parownika oraz skraplacza. Do czyszczenia ich możemy użyć gorącej wody i środków bakteriobójczych. W przypadku widocznych zabrudzeń znajdujących się przy wlocie i wylocie powietrza, należy przetrzeć suchą ściereczką.

Czyszczenie wnętrza klimatyzatora i poszczególnych podzespołów lepiej zlecić specjalistom -przeznaczone środki czyszczące są na bazie zasad czy kwasów, stąd zalecane jest używanie okularów ochronnych i jednorazowych gumowych rękawic. Jednostki zewnętrzne pochłaniają najwięcej zanieczyszczeń np. znajdują się tam liście, śmieci, a nawet ptasie pióra. Poza tym proces czyszczenia jest w przypadku urządzeń typu multisplit skomplikowany - należy sprawdzić całą instalację wewnętrzną i zewnętrzną.

Jak często wykonywać przeglądy klimatyzacji?

Czystsza klimatyzacja to efektywniejsze, tańsze i dłużej pracujące urządzenia. Dlatego podstawą bezpiecznego klimatyzatora są jego okresowe kontrole, czyszczenie, dezynfekcja i odgrzybianie instalacji. Przeglądy i konserwacje klimatyzatorów powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku przez specjalistów posiadających odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty. Gdy klimatyzator jest eksploatowany tylko w okresie letnim, to wystarczy oczyścić go po sezonie, aby był gotowy na nowy. W przypadku kiedy użytkujemy klimatyzator cały rok (tryby grzania, wentylacji, osuszania) - zaleca się sprawdzać urządzenie co 6 miesięcy. Serwis - fachowcy skontrolują funkcjonowanie wszystkich parametrów chłodniczych i postarają się zapobiec usterkom układu. Sprawdzą też ciśnienie w obiegach chłodniczych, stan olejów, obroty wentylatorów, szczelność i drożność układu.

Opracowanie, redakcja: S.C.

Na podstawie materiałów firmy CentroClima

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.