iBros: Szwedzki szpital kontroluje system ogrzewania i wentylacji za pomocą termowizji

Kontrola klimatu w szpitalach ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu higieny i komfortu, zarówno dla pacjentów, jak i personelu

Jeden ze szwedzkich szpitali zakupił kamerę termowizyjna FLIR w celu sprawdzania i utrzymywania systemu HVAC. Kamera termowizyjna FLIR jest idealnym narzędziem do wykonywania tego typu kontroli, ale może być również używana w innych obszarach, takich jak inspekcje izolacji, czy elektryczności budynku. Kamera termowizyjna dostarcza technikom szpitalnym informacji niezbędnych do podejmowania decyzji w zakresie utrzymania systemu HVAC i rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów budowlanych.

Na terenie szpitala temperatura powietrza powinna wynosić 22°C, natomiast temperatura powietrza pochodzącego z kanałów wentylacyjnych 18°C. Nie we wszystkich pomieszczeniach szpitalnych zainstalowane są termometry, a informacje o temperaturach w tych pomieszczeniach są niezbędne do prawidłowego zarządzania systemem HVAC. Kamera termowizyjna FLIR pozwala uzyskać bardzo szczegółowe informacje o przepływie powietrza i rozkładzie temperatury w pomieszczeniu.

Niekiedy pacjenci szpitala skarżą się, że w pokoju jest za gorąco lub za zimno. Dzięki kamerze termowizyjnej możliwa jest szybka ocena czy temperatura w danym pomieszczeniu jest odpowiednia, czy też nie. Jeśli wszystko jest w porządku, na ekranie kamery możemy zobaczyć i udowodnić pacjentowi, że temperatura powietrza w pomieszczeniu jest optymalna. Jeśli jednak coś jest nie tak, kamera termowizyjna ułatwia wykrycie problemu i szybką naprawę.

Specjalistyczne pomieszczenia szpitalne

Niektóre pokoje szpitalne wymagają bardzo szczegółowych kontroli. Najlepszym przykładem tego typu pomieszczenia jest sala operacyjna. W zależności od przeprowadzanej operacji wymagana jest różna temperatura otoczenia. Kontrola obiegu powietrza jest konieczna, by zapobiec skażeniu patogenami przenoszonymi w powietrzu. Należy zatem regularnie sprawdzać i dokładnie monitorować system HVAC w pomieszczeniach za pomocą kamery termowizyjnej.

Czasami w szpitalach pojawiają się usterki systemu HVAC, takie jak zablokowane kanały wentylacyjne lub zapowietrzone grzejniki. Tego typu problemy również można wykryć przy użyciu kamery termowizyjnej. Na terenie szwedzkiego szpitala kamera termowizyjna FLIR wykorzystywana jest również do inspekcji szaf bezpiecznikowych i części mechanicznych w systemie wentylacji, sprawdzania czy w systemie grzewczym następuje schładzanie ciepłej wody w celu otrzymania odpowiedniej temperatury, jak również sprawdzanie baterii zapasowych w serwerowni.

Podczas remontu szwedzkiego szpitala, przy odnawianiu jego części została wykorzystana kamera termowizyjna FLIR. Przy jej użyciu sprawdzano poprawność działania izolacji. Kontrola termowizyjna wykazała, że nie było żadnych wycieków ciepła w okolicach okien, ale izolacja dachu na poddaszu nie była wystarczająca. Okazało się również, że niektóre z chłodnic nie zostały prawidłowo zainstalowane. Na podstawie informacji uzyskanych z kamery termowizyjnej usterki te zostały wyeliminowane, natomiast odnowiona część budynku została prawidłowo zaizolowana.

Kamera termowizyjna czy pirometr punktowy?

Według techników szpitalnych kamera termowizyjna jest doskonałym uzupełnieniem ich narzędzi. Bez kamery termowizyjnej technicy musieli opierać swoje poglądy na pomiarach kontaktowych. Konieczne w tym celu było używanie pirometru punktowego lub sprawdzanie temperatury powierzchni przez ich dotknięcie. Żadna z tych metod nie jest jednak tak szybka, skuteczna i dokładna jak zastosowanie termowizji.

Kamery termowizyjne mają o wiele więcej zalet niż pirometry. Używanie pirometru przy wykonywaniu kontroli jest bardzo pracochłonne, a wskazane wartości odnoszą się tylko do małej powierzchni. Na obrazie termicznym uzyskanym z kamery termowizyjnej można natychmiast skanować cały obszar, wskazywać miejsca o najwyższych i najniższych temperaturach, jak również lokalizować obszary problemowe.

Kamera termowizyjna FLIR zapewnia tak samo dokładne odczyty temperatury jak pirometr, ale daje nie jeden lecz tysiące odczytów jednocześnie. Wykonując pomiar pirometrem punktowym istnieje duże prawdopodobieństwo, że istotne informacje zostaną pominięte.

Pomiar punktowy daje wynik w postaci liczby, natomiast kamera termowizyjna przedstawia obraz całego badanego obszaru. Można natychmiast zobaczyć rozkład temperatury na całej powierzchni i szybko zauważyć problemy, które przy pomiarze pirometrem mogą pozostać niewykryte.

Idealnym narzędziem do kontroli systemu HVAC jest kamera nowoczesna kamera termowizyjna FLIR Serii Ebx dostępna u dystrybutora iBros Technic. Modele z tej serii posiadają między innymi jakość obrazu 320 x 240 pikseli oraz alarm temperatury punktu rosy. Dzięki kamerze termowizyjnej FLIR można w szybki sposób podejmować świadome decyzje budowlane. Kamery te zostały zaprojektowane specjalnie do wykonywania kontroli budowlanych, a także do innych branż związanych z HVAC, przepływem powietrza, wykrywaniem wilgoci oraz problemów z izolacją.