HAKOM: Klimatyzator w mieszkaniu

Klimatyzator do mieszkania poza podstawową funkcją chłodzenia powinien spełniać szereg dodatkowych wymagań. Przy wyborze urządzenia, poza odpowiednim doborem wydajności i designu należy również kierować się przede wszystkim głośnością pracy jednostki zewnętrznej tak, aby nie przeszkadzała ona nam jak i naszym sąsiadom.

Obecnie klimatyzacja może być podzielona na 3 grupy cenowe. Do pierwszej grupy można zaliczyć tanie klimatyzatory tzw. budżetowe gdzie priorytetem jest cena urządzenia. Do drugiej grupy zaliczamy droższe klimatyzatory premium o wysokim standardzie wykonania, zapewniające cichą i energooszczędną pracę oraz szereg opcji dodatkowych pozwalających a pełne wykorzystanie funkcji urządzenia w zależności od potrzeb użytkownika. Do trzeciej grupy należą klimatyzatory komercyjne o podwyższonej wytrzymałości i parametrach pracy z zachowaniem konkurencyjnej ceny kosztem słabego designu. Montując urządzenie w bloku mieszkalnym, na elewacji budynku musimy poprosić o zgodę zarządcę lub wspólnotę. Niestety przy montażu klimatyzatora typu Split/Multisplt konieczne będzie przewiercenie elewacji tak, aby przeprowadzić instalację między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną co ingeruje w część budynku będącą własnością wspólnoty lub zarządcy budynku. Jeśli wspólnota lub zarządca budynku nie wyda zgody na montaż urządzenia warto skontaktować się z profesjonalną firmą która będzie w stanie pomóc uzyskać takie pozwolenie.

Przy planowaniu klimatyzacji w mieszkaniu warto się zastanowić się ile pomieszczeń chcemy schłodzić i jakie rodzaje jednostek wewnętrznych wpiszą się w aranżację klimatyzowanych pomieszczeń. Należy wziąć pod uwagę klasę wydajności energetycznej (od A+++ do D), sposób prowadzenia instalacji (w bruzdach lub korytkach instalacyjnych). metodę odprowadzenia skroplin (grawitacyjnie lub mechanicznie) oraz lokalizację jednostki zewnętrznej (wisząca na elewacji, stojąca na balkonie lub na dachu budynku). Dla klimatyzacji jednego pomieszczenia wystarczy urządzenie typu Split (jedne agregat + jedna jednostka wewnętrzna). Jeśli planujemy chłodzić większą ilość pomieszczeń konieczne będzie zastosowanie urządzenia typu Multisplit (jeden agregat + kilka jednostek wewnętrznych). Należy pamiętać również że jednostka wewnętrzna w procesie chłodzenia produkuje skropliny, które należy wyprowadzić do kanalizacji lub na zewnątrz budynku. Odpływ skroplin można prowadzić grawitacyjnie lub mechanicznie za pomocą instalacji wyposażonej w pompkę skroplin. W systemach klimatyzacji dla mieszkań odradzamy planowanie mechanicznego systemu odprowadzenia skroplin ponieważ generuje on cykliczny, delikatnie słyszalny hałas od pracy pompki, który może być uciążliwy przy użytkowaniu urządzenia w godzinach nocnych.

Ponieważ klimatyzacja stała się standardem w obecnych czasach, kupując mieszkanie warto zorientować się czy deweloper w ramach sprzedaży lokalu nie oferuje doprowadzenia instalacji klimatyzacyjnej do naszego mieszkania prosto z dachu. Takie rozwiązanie rozwiąże późniejsze problemy z ustaleniem miejsca na jednostkę zewnętrzną i pozwoli zaoszczędzić miejsca na balkonie. Planując zakup klimatyzacji do mieszkania najlepiej skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże swoim doświadczeniem i wiedzą w dobraniu odpowiedniego systemu spełniającego wymagania Inwestora.