Daikin: W naszej codziennej pracy kierujemy się zasadami przejrzystości, rzetelności i etyki

Na pytania portalu klimatyzacja odpowiada Tomasz Dobryniewski, Prezes DAIKIN Airconditioning Poland

Zdaniem Tomasza Dobryniewskiego, prezesa DAIKIN Airconditioning Poland, w codziennej pracy w polskiej spółce Daikin da się wyczuć wiele dobrych praktyk biznesowych wywodzących się z Japonii, gdzie koncern ma swoje korzenie. Przede wszystkim jest to wysoka kultura pracy i szacunek do człowieka.


Panie prezesie, na początek może trochę historii, kiedy powstała firma Daikin na świecie, a od kiedy funkcjonuje w Polsce, jak się rozwijała w naszym kraju?

Nasza historia to już niemalże 100 lat, gdyż firma została założona w 1924 roku w Japonii przez Pana Akira Yamada jako Osaka Kinzoku Kogyosho Ltd., a od 1963 roku zmieniła nazwę na Daikin. W 1951 roku wyprodukowany został pierwszy kompaktowy klimatyzator, który już w 1955 roku stał się najpopularniejszym urządzeniem stosowanym na szeroką skalę w segmencie komercyjnym takim jak banki, centra telekomunikacyjne, teatry, kina itp. W Europie firma uruchomiła swoją pierwszą fabrykę w 1973 roku w Belgii w Oostende i do dzisiaj jest to europejska centrala Daikin. Obecnie na całym świecie Daikin zatrudnia ponad 76 000 osób w fabrykach, biurach, centrach badawczych i szkoleniowych w 145 krajach. Od 2001 roku swoją siedzibę posiada także w Polsce. Od niewielkiego przedstawicielstwa liczącego wówczas kilka osób rozrosła się do prężnej i znaczącej rynkowo firmy z 11 biurami lokalnymi, w których pracują między innymi inżynierowie sprzedaży, konsultanci projektowi i serwisanci. Nasza struktura handlowo- serwisowa opiera się również na współpracy z autoryzowanymi partnerami, którzy mają odpowiednią wiedzę zarówno techniczną, jak i serwisową. Dodatkowo od 2019 r. w Polsce rozbudowujemy wraz z wybranymi partnerami sieć salonów firmowych Daikin oraz punktów ekspozycyjnych, dzięki którym nasi klienci mogą sami obejrzeć i wybrać rozwiązania dla siebie.


Panie prezesie, porozmawiajmy chwilę o inicjatywach prospołecznych i proekologicznych firmy, czyli to, co wpisuję się w ogólnie pojęty CSR. Prezydent koncernu Masanori Togawa zwrócił uwagę, że Daikin odegra ważną rolę w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju (SDG), zestawu wspólnych celów międzynarodowych na 2030 r. Spółka skupi się nie tylko na łagodzeniu wpływu klimatyzatorów na globalne ocieplenie, ale także będzie rozpowszechniać produkty przyjazne dla środowiska przy użyciu energooszczędnej technologii. W 2018 firma opublikowała Wizję Środowiskową 2050, której celem jest osiągnięcie zerowej emisji netto gazów cieplarnianych, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpiecznego i zdrowego środowiska, z myślą o roku 2050. Jakby Pan mógł przybliżyć-jak koncern-a więc i jego polska część będą realizować taką politykę?

Myślę, że na początku musimy zwrócić uwagę, że aspekt środowiskowy jest dla naszej firmy jednym z najważniejszych już od wielu lat. Jesteśmy pionierem w branży, który wprowadził do procesu produkcji politykę „0 lost”, dzięki której w bardzo rozważny i odpowiedzialny sposób zaplanowane zostały wszystkie procesy produkcyjne, a odpady powstałe podczas tego procesu poddawane są odzyskowi lub pełnemu recyklingowi.


Firma kilka lat temu zaskoczyła rynek dość niestandardowym i pionierskim proekelogicznym działaniem…

To prawda. W 2015 r. Daikin jako jedyny producent systemów klimatyzacji i czynników chłodniczych udostępnił bezpłatnie 93 patenty wykorzystania technologii użycia czynnika R32 w systemach klimatyzacyjnych, chłodniczych i grzewczych. Zgodnie z deklaracją Pana Prezydenta Togawa, Daikin będzie aktywnie przyczyniał się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju, czego już dziś mamy namacalne dowody. Już teraz wszystkie produkty z zakresu Split, Sky Air oraz większość naszych dostępnych na rynku pomp ciepła pracuje na czynnik R-32, który ma znacznie niższy współczynnik GWP. Rok 2020 jest dla nas przełomowy, gdyż właśnie rozpoczynamy wprowadzanie tego czynnika w segmencie systemów VRV i dodatkowo prowadzimy program LOOP by Daikin, dzięki któremu w bardzo bezpieczny sposób odzyskujemy z istniejących systemów czynnik R-410A, a używając go ponownie w układach chłodniczych, unikamy produkcji nowych czynników. Nawiązując do Wizji Środowiskowej Daikin 2050, której celem jest między innymi osiągnięcie zerowej emisji netto gazów, dążymy do wprowadzenia bardziej energooszczędnych produktów, opracowania czynników chłodniczych o niskim potencjale GWP oraz wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo planujemy wspieranie inicjatyw związanych z zalesianiem i ochroną lasów, a także z poprawą jakości powietrza.


Aby pokonać globalną konkurencję i pomóc w budowaniu zrównoważonego społeczeństwa, firma, jak wynika ze słów prezesa Koncernu, skupi się na innowacjach w klimatyzacji – jak Pan sądzi co nowego może zaproponować Daikin? W którą stronę pójdą ulepszenia i nowe pomysły?

Daikin jako lider technologii i innowacyjności jest zdeterminowany w walce o zrównoważony rozwój i lepszą, zdrową przyszłość społeczeństwa. Wspomniałem wcześniej o technologii Bluevolution-są to urządzenia na czynnik R-32, które znacząco zmniejszają emisje CO2, zwiększają ich efektywność i jednocześnie obniżają koszty eksploatacji. Mamy unikalną technologię Flash Streamer stosowaną w urządzeniach Daikin. Z wysoką skutecznością usuwa wirusy, bakterie, pyły PM 2.5 i PM 10 oraz alergeny. Technologia ta znacząco wpływa na poprawę jakości powietrza, a tym samym na komfort naszego życia. W najbliższej przyszłości celem Daikin jest między innymi osiągnięcie zerowej emisji netto gazów. Wprowadzimy nowe, bardziej energooszczędne produkty. Trwają zaawansowane prace nad nowymi czynnikami chłodniczymi o niskim potencjale GWP oraz w jeszcze większym stopniu będziemy wykorzystywali energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.


Od 2008 roku firma Daikin wspiera inicjatywę ONZ Global Compact obejmującą 10 zasad obejmujących cztery obszary praw człowieka, pracy, środowiska i przeciwdziałania korupcji. Jakby Pan mógł powiedzieć coś o tej inicjatywie?

ONZ Global Compact to zbiór zasad zaproponowany przez byłego sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana na Światowym Forum Ekonomicznym w styczniu 1999 r., który zachęca firmy do działania jako dobrzy członkowie społeczeństwa i dążenia do zrównoważonego rozwoju. Opierając się na filozofii ochrony środowiska, prowadzącej do społeczeństwa świadomego ekologicznie, Daikin koncentruje się na rozwiązywaniu problemów środowiskowych poprzez swój biznes. Produkujemy bardziej energooszczędne produkty, wykorzystujemy czynniki chłodnicze o niskim potencjale GWP, czy wykorzystujemy energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Ponadto wytyczne dotyczące standardów postępowania każdej spółki z grupy Daikin odzwierciedlają ducha Global Compact. W naszej codziennej pracy kierujemy się zasadami przejrzystości, rzetelności i etyki. Jako grupa dążymy do poszanowania praw człowieka, eliminacji pracy przymusowej oraz pracy dzieci i przeciwdziałania korupcji.


To wróćmy z poziomu globalnego na nasz krajowy. Ile osób obecnie zatrudnia spółka?

W Polsce zatrudniamy teraz blisko 100 osób i stale się rozwijamy. Posiadamy biura regionalne w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Łodzi, Szczecinie, Rzeszowie i Bydgoszczy. Sprzedajemy produkty Daikin w takich obszarach jak klimatyzacja, wentylacja, chłodnictwo, pompy ciepła, woda lodowa i biznes serwisowy.

Panie prezesie, jaka jest ta społeczność zatrudniona w państwa firmie? Czy się integrują? Czy są jakieś wspólne inicjatywy, spotkania, wyjazdy, udział w jakiś turniejach, udział w akcjach charytatywnych?

Nasz zespół jest zróżnicowany. Jest wśród nas dużo osób doświadczonych zawodowo, które są ekspertami w swoich dziedzinach. Dołącza do nas również coraz więcej pracowników, którzy po studiach rozpoczynają w Daikin swoją pracę zawodową i tutaj zdobywają oraz rozwijają wiedzę i kompetencje potrzebne na ich stanowiskach. Doceniamy to, że pracownicy związują się z nami na długi okres swojej pracy. 40 proc. naszych pracowników jest w firmie ponad 5 lat, a aż 27 proc. załogi jest z nami już więcej niż dekadę. Integrujemy się zarówno na spotkaniach ogólnopolskich, jak i lokalnie. Spotkania mają różny charakter w zależności od naszych wspólnych pomysłów i okoliczności. Czasem jest to wspólny lunch, a czasem spotkanie po pracy. Na ostatnim spotkaniu wszystkich pracowników jeszcze przed pandemią pracowaliśmy warsztatowo nad realizacją misji, wizji i wartości naszej firmy oraz projektów biznesowych na kolejne lata. Obchodzimy również wspólnie różne okoliczności, takie jak Wigilia, czy Wielkanoc. Lubimy celebrować sukcesy firmowe i święta naszych pracowników. Czasem ciężko wyjść z biura bez zjedzenia kawałka ciastka 😊. Nasi pracownicy chętnie uczestniczą w imprezach sportowych, np. takich jak Business Run. Co roku wystawiamy kilka drużyn w różnych miastach, w których ok. 20 - 30 naszych pracowników i klientów biegnie w sztafecie, wspierając swoim udziałem w imprezie osoby z niepełnosprawnościami narządów ruchu.

Czy to, że Daikin ma korzenie japońskie, w jakiś sposób wpływa na kulturę i organizację pracy w Polsce?

Jak najbardziej. Daikin jest stworzony i zarządzany globalnie przez Japończyków. I choć tutaj w Polsce nie pracuje z nami żaden Japończyk, towarzyszy nam na co dzień wiele dobrych praktyk biznesowych wywodzących się z japońskiej kultury. Przede wszystkim jest to wysoka kultura pracy i szacunek do człowieka.


Czy Pana zdaniem pracownicy stanowią zwartą i jednolitą grupę?

Jesteśmy różnorodni i to jest również źródło naszej siły. Jednoczy nas wspólna wizja i wartości, te same cele. Stawiamy na rozwój indywidualny, ale również wspólne osiąganie celów. Z wewnętrznych badań opinii pracowników wynika, że niemal wszyscy jesteśmy dumni z tego, że pracujemy w firmie Daikin.


W jakie działania CSR-owe oraz „wspierające” jest zaangażowana firma w Polsce?

Podejmujemy różne działania na rzecz osób lub organizacji potrzebujących stałej lub doraźnej pomocy, budując tym samym naszą odpowiedzialność społeczną.

Od dłuższego czasu wspieramy fundację dla dzieci ze złożonymi niepełnosprawnościami, szpital dla dzieci w Gdańsku, lokalne kluby sportowe w małych miejscowościach, a od roku jesteśmy także sponsorem Anny Krzak i Barbary Kołtun, zawodniczek kadry narodowej siatkówki plażowej dla niesłyszących. W tym roku dziewczyny stanęły na podium mistrzostw Polski, zdobywając drugie miejsce, z czego jesteśmy dumni. Nasz coroczny start w Business Run to również pomoc osobom z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Przy okazji jednego z naszych spotkań firmowych mogliśmy się zaangażować w konkretną pomoc w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Sadziliśmy rośliny, budowaliśmy domy dla psów oraz strefę zabaw dla kotów, a wszystkie materiały zostały sfinansowane ze środków firmy. W tym roku wzięliśmy udział w wyzwaniu Gaszyn Challenge, w którym wykonując wspólnie i w jednym czasie 10 pompek w różnych naszych biurach oraz wpłacając kwotę 5000 zł, jako firma wsparliśmy akcję zbiórki pieniędzy dla dzieci chorych na SMA. Przez ostatnie 2 lata w ramach oddolnej inicjatywy braliśmy również udział w Szlachetnej Paczce. Inicjatyw jak widać jest sporo, bo uważamy, że warto pomagać.


Jak Pan sądzi, w jakim miejscu w Polsce będzie znajdował się Daikin, jako firma HVAC za powiedzmy 10 lat?

Za 10 lat chcemy utrzymać pozycję nr 1 na rynku HVAC-R. Będziemy firmą współtworzoną przez naszych partnerów i będziemy firmą najchętniej wybieraną przez klientów. Osiągniemy to, pracując na podstawie wartości, wspierając i rozwijając naszych pracowników oraz słuchając potrzeb i pomysłów naszych klientów.


A jak Panu się pracuje w takiej globalnej organizacji jak Daikin, firmie, która jest światowym liderem i wyznacza nowe trendy i w technologii, jak i organizacji i jakości pracy?

Praca dla Daikin jest prawdziwą przyjemnością, ale też dużym wyzwaniem. To, że Daikin po 100 latach stał się światowym liderem, jest wynikiem ciężkiej pracy bardzo zaangażowanych ludzi i przywództwem na najwyższym poziomie. To zobowiązuje!


Bardzo dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję.


Opracowanie, redakcja.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji