Pompa powietrze-woda służy do: ogrzewania pomieszczeń, które posiadają wodny system grzewczy – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, do chłodzenia ich latem, a także zapewnia ciepłą wodę użytkową.
Pompa ciepła pobiera energię cieplną z powietrza na zewnątrz budynku i wykorzystuje tę energię do ogrzewania wody w systemie grzewczym. Jednostkę zewnętrzną, czyli agregat, montuje się np. w ogrodzie, na tarasie, czy też bezpośrednio na ścianie budynku. Na jednostkę wewnętrzną trzeba wygospodarować miejsce w pomieszczeniu gospodarczym. Jednostki wewnętrzne to zwykle urządzenia wielkości lodówki czy typowego kotła gazowego. Do jednostki wewnętrznej podłącza się rury systemu grzewczego.
Jest ono łatwe, intuicyjne, możliwe na smartfonach czy tabletach, również zdalnie. Wystarczy podłączyć urządzenie do Wi-Fi i pobrać aplikację. Wtedy łatwo można zmieniać ustawienia temperatury, ustalać harmonogram pracy urządzenia, sprawdzić zużycie energii itd. Systemy oferowane przez Daikin pozwalają sterować klimatem przez cały rok.
Do nowych budynków, również tych niskoenergetycznych, polecane są niskotemperaturowe pompy powietrze-woda. One bowiem doskonale współpracują z systemem ogrzewania podłogowego, gdzie wymagana jest niższa temperatura wody (25 - 35°C). Pompy niskotemperaturowe podgrzewają wodę do temperatur ok. 50°C. Mogą także obsługiwać mieszany system ogrzewania – czyli podłogowe oraz kilka grzejników, np. w łazienkach.
Pokażemy je na przykładzie pompy ciepła powietrze-woda Daikin Althema 3 R/H, zainstalowanej w domu o powierzchni 140 m², w którym jest ogrzewanie podłogowe (wymagana temperatura wody 25 - 35°C). Pompa ogrzewa i chłodzi pomieszczenia oraz przygotowuje ciepłą wodę dla 4 osób. Koszt obejmuje jednostkę zewnętrzną oraz wewnętrzną zintegrowaną z zasobnikiem ciepłej wody – wynosi 30 900 zł (netto). Mowa o samych urządzeniach, bez kosztów montażu, materiałów i instalacji centralnego ogrzewania.
Do domów remontowanych, gdzie wymienia się system ogrzewania na ekonomiczny i ekologiczny, najlepsze będą wysokotemperaturowe pompy powietrze-woda. To pompy, które zdają egzamin nawet w bardzo surowych warunkach klimatycznych. System wysokotemperaturowy może być instalowany przy modernizacji starego systemu ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Bez konieczności wymiany istniejących rur i grzejników można osiągnąć większe oszczędności i większą efektywność energetyczną. Gdzie w remontowanym domu zainstalować jednostkę wewnętrzną? Najlepiej w miejscu starego kotła. Pompa i zbiornik ciepłej wody potrzebują niewielkiej przestrzeni, można je bowiem ustawić obok siebie lub w konfiguracji piętrowej, ustawiając jedno urządzenie na drugim. Co ważne, nie trzeba wymieniać istniejących grzejników i dotychczasowej instalacji, ponieważ pompy wysokotemperaturowe mogą podnieść temperaturę wody aż do 80°C.
Przykładem takiej pompy jest Daikin Altherma HT, zasilana w 65% energią odnawialną z powietrza i w 35% energią elektryczną. Oferuje ogrzewanie oraz wytwarzanie ciepłej wody użytkowej z efektywnością energetyczną A+. Daje optymalny komfort nawet przy bardzo niskiej temperaturze na zewnątrz, dzięki wyjątkowym właściwościom kaskadowego połączenia sprężarek. Może współpracować z istniejącymi grzejnikami wysokotemperaturowymi aż do 80°C, bez konieczności korzystania z dodatkowej grzałki zapasowej.
Pokażemy je na przykładzie wysokotemperaturowej pompy ciepła powietrze-woda Daikin Altherma HT, zainstalowanej w domu o powierzchni 140 m², w którym jest ogrzewanie grzejnikowe (wymagana temperatura wody 60 - 70°C). Pompa ogrzewa i chłodzi pomieszczenia oraz przygotowuje ciepłą wodę dla 4 osób. Cena 38 930 zł (netto) obejmuje jednostkę zewnętrzną, wewnętrzną podłogową oraz zasobnik ciepłej wody. To koszt samych urządzeń, bez montażu, materiałów i instalacji centralnego ogrzewania.