Daikin: Jako ludzie jesteśmy sobie bardzo pomocni w firmie

Na pytania portalu klimatyzacja odpowiada Aleksandra Stachurska, Manager Działu Personalnego i Administracji w DAIKIN Airconditioning Poland


Jakim Pani zdaniem pracodawcą jest Daikin – czym się wyróżnia na polskim, ale i światowym rynku?

Daikin to firma budująca swoją wysoką pozycję konsekwentnie od wielu lat. Naszym priorytetem jest długofalowa współpraca, inwestowanie w pracowników i dbanie o to, by mogli się w naszej firmie rozwijać. Jesteśmy pracodawcą, który szanuje, wspiera, ale również stawia wysokie wymagania. Jedną z naszych głównych wartości są harmonijne relacje międzyludzkie, dlatego też przywiązujemy dużą wagę do dobrej atmosfery w pracy. Nasi nowi pracownicy mówią, że czują się ciepło przyjęci i że jako ludzie jesteśmy sobie bardzo pomocni w firmie.


Szanowna Pani, jak się zarządza działem personalnym w firmie takiej jak Daikin, jak Pani trafiła do niej i co jest takiego szczególnego w pracy w takiej globalnej organizacji?

Pracuję tu od 13 lat, choć nie planowałam na tak długo wiązać się z jedną organizacją. Okazało się jednak, że Daikin jest miejscem wyjątkowym, a praca w dziale personalnym to duża odpowiedzialność, różnorodność i wielka satysfakcja. Moja współpraca zaczęła się nietypowo. Firmę poznałam jako zewnętrzny konsultant, realizując dla niej projekty rekrutacyjne.

Może zacznę nietypowo, nie skupiając się na razie na sprawach stricte związanymi z pracą, ciekawi mnie, jakie pasje mają pracownicy Daikin? Czy wspieracie ich hobby, zainteresowania?

Oczywiście. Ważne jest dla nas, aby dbać o równowagę naszych pracowników między życiem zawodowym i prywatnym, tak by rzeczywiście mieli czas i energię na wszelkie hobby, czy spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Promujemy zdrowy styl życia, organizując od 6 lat udział naszych pracowników w charytatywnym biegu Business Run. Od dwóch lat zapraszamy również naszych klientów na ten bieg sztafetowy. Przed nastaniem pandemii raz lub dwa razy w roku organizowaliśmy ogólnopolskie spotkania firmowe, podczas których oprócz wspólnej pracy nad naszą strategią i projektami biznesowymi, mieliśmy też czas na rekreację w formie zajęć sportowych, warsztatów muzycznych, tanecznych, teatralnych i innych.Na co dzień zachęcamy naszych pracowników, aby dzielili się swoimi pasjami na firmowych profilach w social mediach i czasem udaje nam się kogoś do tego namówić. A mamy wśród nas wielkich pasjonatów. Na przykład wytwórcę piwa domowego, nurka głębinowego, kilkoro z nas biega maratony, uprawia morsowanie czy bushcrafting. Mamy koleżankę, która wyczarowuje przepiękne dzieła na szydełku i drutach, mamy pasjonata rzeźbienia w drewnie, który robi też piękne zdjęcia artystyczne. Są wśród nas zapaleni narciarze, snowboardziści, fani crossfitu. I pewnie jeszcze wielu innych, utajonych pasjonatów. To świadczy o tym, że udaje się pogodzić pracę w Daikin z ciekawym, aktywnym życiem prywatnym.

Czy w firmie pracuje dużo osób z większym stażem?

Mamy wielu pracowników z długim stażem pracy w Daikin. Jest wśród nas liczna grupa, która pracuje tu od początku istnienia spółki w Polsce, czyli od 2001 roku. Są to osoby o cennym doświadczeniu, eksperci w swoich dziedzinach z dużym poczuciem odpowiedzialności za naszą firmę. Z drugiej strony rozwijamy się i systematycznie rozbudowujemy nasze struktury, dzięki czemu możemy zaproponować pracę nowym osobom z ciekawym doświadczeniem zawodowym lub absolwentom, którzy dopiero zaczynają swoją zawodową przygodę. Dzięki temu osiągamy zdrową, inspirującą równowagę i różnorodność.


To kolejny ciekawy aspekt. Jak szukacie nowych pracowników, czy poprzez ogłoszenia, czy szukacie na kierunkach związanych z branżą na wydziałach Politechniki, czy też Uniwersytetów?

Rynek pracy jest dynamiczny, więc i nasze działania się zmieniają. Cały czas szukamy nowych form dotarcia do najlepszych kandydatów na rynku pracy. Szukamy sami, korzystamy czasami z agencji, mamy wewnętrzny program rekomendacji. Nawiązujemy współpracę z uczelniami, aby przy okazji zaprezentować studentom ostatnich lat naszą firmę jako potencjalnego, ciekawego pracodawcę.

Wszystko zaczyna się jednak od długofalowej, systematycznej pracy nad tym, by Daikin był przyjaznym, rozwojowym miejscem spełniania zawodowych marzeń. To jest dla nas priorytet. Rzeczywisty stan rzeczy, opinie naszych pracowników budują nasz wizerunek jako pracodawcy.

Wszystkich zainteresowanych pracą z nami w Polsce zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy, które są zawsze dostępne na naszej stronie internetowej www.daikin.pl w zakładce „Kariera” Osoby zainteresowane pracą w Daikin w innych krajach, zapraszamy na naszą stronę europejską www.daikin.eu


Czy w firmie funkcjonują jakieś dodatkowe świadczenia dla pracowników, karty sport, opieka lekarska itp.?

Oferujemy pracownikom opiekę medyczną, ubezpieczenie grupowe, teraz również dodatkowe ubezpieczenie związane z COVID, bony świąteczne, premie oraz możliwość wykupienia karty sportowej.


Czy firma daje możliwość rozwoju osobistego swoim pracownikom – szkolenia itp.? Jakie są możliwości awansu?

Zależy nam na długofalowej współpracy z osobami, które do nas dołączają. Organizujemy trzymiesięczny program wdrożenia nowych pracowników, podczas którego poznają oni produkty, rozwiązania techniczne oferowane przez Daikin, strukturę firmy oraz pracę na swoim stanowisku. Po okresie wdrożenia pytamy pracowników o ocenę programu, słuchamy ich potrzeb i zbieramy informacje zwrotne, których celem jest ukierunkowanie ich rozwoju w organizacji.

A co oferujęcie już „wdrożonemu” pracownikowi?

W trakcie pracy proponujemy programy szkoleniowe dostosowane do charakteru pracy danego pracownika. Są to szkolenia techniczne, produktowe, a także rozwijające kompetencje „miękkie”, takie jak zdolności negocjacji lub prezentacji. Oferujemy również szkolenia online w formie webinarów i szkoleń e-learningowych. Poza tym pracownicy mają możliwość udziału w innowacyjnych projektach biznesowych, gdzie współpracują w zespołach osób z różnych działów i lokalizacji, często zdobywając zupełnie nowe doświadczenia. Dzięki temu, że od lat się rozwijamy, możemy proponować naszym obecnym i przyszłym pracownikom rozwój na stanowiskach specjalistycznych, eksperckich, jak również kierowniczych.


Jakim Pani zdaniem pracodawcą jest Daikin – czym się wyróżnia na polskim, ale i światowym rynku?

Daikin to firma budująca swoją wysoką pozycję konsekwentnie od wielu lat. Naszym priorytetem jest długofalowa współpraca, inwestowanie w pracowników i dbanie o to, by mogli się w naszej firmie rozwijać. Jesteśmy pracodawcą, który szanuje, wspiera, ale również stawia wysokie wymagania. Jedną z naszych głównych wartości są harmonijne relacje międzyludzkie, dlatego też przywiązujemy dużą wagę do dobrej atmosfery w pracy. Nasi nowi pracownicy mówią, że czują się ciepło przyjęci i że jako ludzie jesteśmy sobie bardzo pomocni w firmie.


Bardzo dziękuje za rozmowę.

Również dziękuję.


Opracowanie, redakcja.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji

...