Coolmarket: Montaż i konserwacja instalacji klimatyzacyjnej

Klimatyzacja pozwala na utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniu, czyli nadanie powietrzu wymaganych parametrów (temperatura, wilgotność). Można nazwać klimatyzację ''uzdatnianiem powietrza wewnętrznego.

Klimatyzatory typu ,,split"

W klimatyzatorach realizujących funkcje chodzenia typu „Split”, nadmiar ciepła absorbowany jest przez czynnik chłodniczy krążący w układzie.

Proces chłodzenia przebiega w następujący sposób:

  •  klimatyzator zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia
  •  ciepłe powietrze wtłaczane jest na zimną chłodnicę
  •  następuje proces schładzania i osuszania powietrza
  •  zimne powietrze jest wdmuchiwane do pomieszczenia

Powtarzający się automatycznie cykl pozwala na utrzymanie żądanej, temperatury w pomieszczeniu.

System pompy ciepła

 Dzięki zastosowaniu systemu pompy ciepła klimatyzatory mogą realizować także funkcję grzania. Czynnik krążący w układzie pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je jednostce wewnętrznej umieszczonej w ogrzewanym pomieszczeniu. Powietrze wewnętrzne przetłaczane przez wentylatory odbiera ciepło od czynnika chłodniczego ulegając ogrzaniu. Cykl ten jest powtarzany.

Optymalne warunki dla człowieka, dzięki klimatyzacji

Klimatyzacja pozwala stworzyć warunki, w których człowiek czuje się najlepiej, z odpowiednią temperaturą i wilgotnością. Nowoczesne klimatyzatory wytwarzają czyste, zdrowe i świeże powietrze, usuwając z niego nadmiar wilgoci i zapobiegając pleśni. Wszystko to można osiągnąć bez przeciągów ani hałasu.

Podsumowując, klimatyzacja poprawia samopoczucie, zwiększa aktywność i kondycję, tak więc polepsza komfort pracy. Istnieje ścisły związek pomiędzy jakością pracy człowieka a temperaturą jego bezpośredniego otoczenia. Zbyt gorąca, zbyt zimna, lub zbyt wilgotna atmosfera z pewnością nie sprzyja wyższej efektywności pracy.

Jaki wybrać klimatyzator?

Wybór klimatyzatora powinien być przemyślany. Przewymiarowana moc klimatyzatora naraża Cię na straty materialne gdyż im większa moc tym jest on droższy, zbyt mała moc powoduję przegrzewanie się sprężarki a w konsekwencji jej uszkodzenie. Dobór klimatyzatora nie robi się przez telefon, wymagana jest wizyta instalatora.

Przy doborze klimatyzatora istotna jest powierzchnia pomieszczenia, ekspozycja na światło słoneczne, ilość oraz kierunek okien i drzwi, ilość przebywających w środku osób oraz wytwarzanie ciepła przez urządzenia elektrotechniczne.

Orientacyjnie przyjmuję się 100W mocy chłodniczej na 1m2 pomieszczenia, Najgorszym rozwiązaniem jest samodzielny zakup klimatyzatora w markecie. Najczęściej podawane wydajności nijak mają się do rzeczywistości słaba jakość wykonania i niska klasa sprawności spowoduje, że koszty użytkowania znacznie przewyższą koszt inwestycji lepszej klasy urządzenia.

MONTAŻ INSTALACJI KLIMATYZACYJNEJ

Gdzie szukać odpowiedniego fachowca do montażu instalacji klimatyzacyjnej?

Najlepiej z polecenia, ale jeżeli już sięgasz do książki telefonicznej to upewnij się, czy firma ma ku temu odpowiednie doświadczenie i czy klimatyzacja nie jest przypadkiem tylko dodatkiem. Musisz się zastanowić, czy chcesz zrobić klimatyzację dobrze, czy tanio. Wybór należy do ciebie.

Jak wygląda montaż?

W pomieszczeniu gdzie chcemy zamontować klimatyzator wybieramy najbardziej dogodne dla użytkownika miejsce montażu jednostki wewnętrznej. Należy tak zamontować aby strumień powietrza nie był skierowany w na miejsca gdzie spędzamy najwięcej czasu w pokoju (sofy, kanapy, biurka, itp) aczkolwiek każdy z oferowanych przez nas klimatyzatorów posiada możliwość płynnej regulacji kierunku nawiewu góra-dół, lewo-prawo.

Na zewnątrz budynku w zależności od warunków mocuje się do ściany specjalny wspornik na którym będzie stała jednostka zewnętrzna klimatyzatora, jednostka zewnętrzna może być też postawiona na balkonie, dachu. Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna łączona jest rurkami miedzianymi, aby to zrobić w ścianie zewnętrznej wiercony jest otwór o średnicy ok.7 cm który na koniec montażu jest oczywiście uszczelniany z obydwu stron. Z tak zmontowanego układu klimatyzacji następnie odsysane jest powietrze pompą próżniową, sprawdzana jest szczelność połączeń i już można uruchomić klimatyzator. Cała operacja trwa od 6 do 10 godzin, w zależności od stopnia komplikacji i odległości pomiędzy obydwiema częściami klimatyzatora.

Czy można zamontować klimatyzator samemu?

Tak, można, ale...we własnym zakresie nie jesteśmy w stanie usunąć z układu klimatyzacji powietrza i zawartej w nim wilgoci (bez pompy próżniowej), a która dość szybko może zniszczyć sprężarkę klimatyzatora. Bez posiadania odpowiednich urządzeń niemożliwe jest również połączenie obydwu części klimatyzatora rurkami miedzianymi gdyż mają one specjalne zakończenia.

Nie sprawdzimy też bez posiadania odpowiednich urządzeń szczelności układu i ciśnienia w nim, co może doprowadzić do wycieku czynnika chłodniczego a następnie spadku skuteczności klimatyzacji do 0 i uszkodzenia sprężarki. Należy również pamiętać o zachowaniu pewnych zasad montażu, odpowiednich spadków itp I oczywiście samodzielny montaż klimatyzatora jest równoznaczny z utratą gwarancji. Dlatego przed decyzją czy zamontować klimatyzator samemu mocno się zastanów.

KONSERWACJA KLIMATYZATORA

Każdy użytkownik klimatyzatora powinien wiedzieć nie tylko jak jego właściwie użytkować, ale także jak o niego zadbać, aby jak najdłużej cieszyć się z wygody jego posiadania. Należy pamiętać, że w celu zapewnienia właściwych warunków eksploatacji klimatyzatora a także jego maksymalnej skuteczności działania konieczne jest dokonywanie okresowych przeglądów eksploatacyjnych i konserwacji. W tym celu konieczne jest skontaktowanie się z serwisantem posiadającym ku temu odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Nie próbuj robić tego sam. Przy nieumiejętnym czyszczeniu można narazić się na skaleczenie, a nawet na porażenie prądem elektrycznym. Nieautoryzowane przeglądy eksploatacyjne grożą również utratą gwarancji na urządzenie.

Przeglądy techniczne

W celu dokonania niezbędnych do prawidłowej pracy czynności serwisowych, użytkownik jest zobowiązany do przeprowadzenia w ciągu roku przynajmniej dwóch przeglądów technicznych w porze jesienno-zimowej i zimowo-wiosennej. Jeżeli klimatyzator jest na gwarancji, w przypadku braku wykonywania obowiązkowych przeglądów technicznych użytkownik traci wszelkie prawa wynikające z jego gwarancji.

Przeglądy konserwacyjne klimatyzatorów obejmują:

  • czyszczenie filtrów jednostki wewnętrznej
  • czyszczenie lameli parownika i skraplacza
  • sprawdzenie stanu napełnienia czynnikiem chłodniczym i dopełnienie freonem jeżeli to wskazane
  • sprawdzenie szczelności połączeń układów freonowych
  • sprawdzenie szczelności układu odprowadzania skroplin
  • sprawdzenie przewodów i izolacji pod względem uszkodzeń mechanicznych
  • sprawdzenie działania urządzeń sterujących

 Należy przyjąć że w przypadku częstego korzystania z klimatyzacji, zarówno podczas chłodzenia jak i ogrzewania czyszczenie powinno być przeprowadzone co najmniej raz do roku (wskazane 2 razy).

Filtr siatkowy i węglowy może być czyszczony samodzielnie przez użytkownika, natomiast odkażanie należy zlecić serwisowi klimatyzacji.