Condair Polska: Przy optymalnej wilgotności wirusy, w tym i koronawirus, mają ograniczoną zdolność rozprzestrzeniania się

Na pytania portalu klimatyzacja.pl odpowiada Tomasz Olszewski, dyrektor zarządzający w firmie Condair Polska, producenta nawilżaczy i osuszaczy.

Panie Dyrektorze, spółka Condair zajmuje się głównie produkcją nawilżaczy i osuszaczy. Po niewygasłej wciąż pandemii koronawirusa, temat nawilżaczy staje się coraz bardziej „na czasie”. Proszę powiedzieć, dlaczego odpowiednio nawilżone powietrze jest tak ważne w prewencyjnym zapobieganiu zachorowaniom wirusowym czy też bakteryjnym, ale i w ogóle ważne dla zdrowia?

O odpowiednio nawilżonym powietrzu mówimy zazwyczaj odnosząc się do tzw. warunków komfortu. W wyniku badań określone zostały jego granice zarówno dla temperatury (20-240C) jak i wilgotności (40-60%RH). O ile nasz organizm dosyć szybko reaguje na zmiany temperatur, sygnalizując nam kiedy warunki nas otaczające nie odpowiadają tym z powyższego zakresu i wówczas nasza reakcja może być natychmiastowa (czy to poprzez podniesienie temperatury ogrzewania czy też po prostu poprzez założenie dodatkowej odzieży), to zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność już w taki prosty sposób zniwelowana być nie może. Systemy nawilżania wciąż niestety traktowane są jako konieczne do zastosowania, bo tylko wynika to z przepisów, a nie dlatego, że sami oczekujemy jej odpowiedniego poziomu ze względu na nasz komfort. A brak komfortu wilgotnościowego niesie za sobą konkretne negatywne skutki.

Jakie?

Zbyt suche powietrze powoduje suchość błon śluzowych układu oddechowego, przez co nie mogą one usuwać pyłu, zanieczyszczeń i patogenów odpowiednio szybko z dróg oddechowych, co w konsekwencji powoduje kaszel, przeziębienie, zapalenie oskrzeli i zapalenie zatok. Innymi negatywnymi skutkami zbyt niskiej wilgotności powietrza są ograniczona skuteczność pracy, wyczerpanie, podrażnienie oczu czy drapanie w gardle. Jest jeszcze inna bardzo istotna właściwość wilgotnego powietrza. W badaniach prowadzonych przez naukowców (grafika poniżej) wykazano jednoznaczną zależność rozprzestrzeniania się oraz utrzymywania się w powietrzu wirusów od wilgotności względnej powietrza.

Temat ten wraca dzisiaj do nas ze względu na panującą pandemię Covid-19. Jako wiodący producent urządzeń do nawilżania staramy się uświadamiać zarówno naszych klientów jak i całe społeczeństwo jak ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności dla naszego zdrowia.

Firma uczestniczy też w programie naukowym dotyczącym wskazówek dla utrzymywania odpowiednio nawilżonego powietrza, proszę podać jakieś szczegóły.

Condair od lat współpracuje z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Japonii, USA, Szwajcarii, gdzie firma ma swoją siedzibę, czy Niemczech gdzie znajduje się nasza największa fabryka. Program nazywa się „40to60RH” a jego pomysłodawcą i twarzą jest Dr Stephanie Taylor - Konsultant ds. Kontroli zakażeń w Harvard Medical School, wybitny wykładowca i członek grupy zadaniowej ds. epidemii stowarzyszenia ASHRAE. Głównym celem programu jest wpływanie na działalność WHO, a właściwie próba nakłonienia WHO do zwrócenia uwagi na dowody naukowe związane z badaniami wilgotności w pomieszczeniach i jej wpływu na układu odpornościowy układu oddechowego, przenoszenie wirusów i inaktywację wirusa. Wszyscy wspierający ten program liczymy na opracowanie wytycznych czy instrukcji dotyczących minimalnej dolnej granicy wilgotności wewnętrznej w budynkach użyteczności publicznej dla zmniejszenia skali infekcji dróg oddechowych.

Zachęcamy wszystkich do wspierania programu poprzez wysłanie petycji do WHO za pośrednictwem specjalnie przygotowanej strony www.40to60RH.com

.

Jakiego typu nawilżacze oferuje Condair?

Firma Condair to jeden z liderów wśród producentów nawilżaczy. W zakresie produkcji posiadamy wszystkie rodzaje urządzeń do nawilżania powietrza. Od elektrycznych parowych (nawilżacze elektrodowe czy rezystancyjne), poprzez parowe zasilane gazem, nawilżacze typu „livesteam” wykorzystujące obecną na obiekcie parę wodną pod ciśnieniem, po nawilżacze wodne adiabatyczne. Tu w szczególności chciałbym zwrócić na nasze nawilżacze adiabatyczne hybrydowe Condair DL, które łączą dwie metody nawilżania: atomizacji (rozpylania) i ewaporacji (parowania). Powstało w ten sposób zrównoważone rozwiązanie kluczowych problemów pojawiających się wtedy, gdy technologie te są stosowane oddzielnie.

Bardzo dużą popularnością wśród produkowanych przez nas urządzeń cieszą się nawilżacze rezystancyjne Condair RS. Urządzenia te mogą być wyposażone w opatentowany zbiornik usuwania kamienia, który stwarza tyle przecież problemów we wszystkich nawilżaczach parowych zasilanych wodą wodociągową. System ten pozwala w bardzo prosty sposób usuwać kamień, co znacząco wydłuża żywotność urządzeń, ale przede wszystkim zapewnia komfort bezproblemowej ciągłej produkcji pary.

Jakie produkty oferuje jeszcze firma?

Condair w swojej ofercie posiada również kompletny zakres urządzeń do osuszania powietrza. Produkujemy osuszacze sorpcyjne, kondensacyjne oraz basenowe. To stosunkowo nowy dział w naszej produkcji, ale tylko w ten sposób możemy zapewnić naszym klientom dostęp do kompleksowej oferty w zakresie utrzymania poziomu wilgotności na wymaganym poziomie.

Condair proponuje również wyspecjalizowane usługi. Jakie?

Oprócz standardowych usług typu serwis gwarancyjny i pogwarancyjny czy też uruchamianie naszych urządzeń od kilku lat z powodzeniem rozwijamy dział określany jako „Rental”. To nowoczesny sposób realizacji inwestycji poprzez dostarczenie i zainstalowanie u klienta kompletnego systemu nawilżania, regularnego utrzymania naszego systemu na najwyższym poziomie jakości (przede wszystkim ze higienicznym), poprzez co półroczną wymianę sprzętu i poddanie go regeneracji w fabryce. Użytkownik za tego typu usługę płaci po prostu tylko comiesięczny abonament. Za tę część naszej oferty odpowiada działająca równolegle w Polsce firma Condair System Sp. z o.o. będąca naszą siostrzaną spółką.

Proszę opowiedzieć kiedy powstał Condair i jak się rozwijał?

Jako datę założenia firmy przyjmujemy rok 1948 kiedy to dzięki opracowaniu i wyprodukowaniu przez naszą firmę rozpylaczy rotacyjnych pod marką Defensor nastąpiło wejście do branży dezynfekcji. Wejście na rynek HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja) z elektrodowymi nawilżaczami parowymi, opracowanymi i wyprodukowanymi we własnej firmie nastąpiło w 1958 roku. W 1982 roku poprzez przejęcie przedsiębiorstwa Nortec, Condair dokonał ekspansji do Kanady i USA. Do dnia dzisiejszego do grupy Condair dołączyły firmy Draabe z Niemiec, ML System z Danii, JS Humidifiers z Wielkiej Brytanii, Geveke Technology Solutions z Belgii. Condair jest też właścicielem marki Nordmann Engineering. W latach 2013-2015 doszło do kompletnej rekonstrukcji firmy. Z międzynarodowej grupy niezależnych przedsiębiorstw powstał zintegrowany koncern na skalę globalną, obejmujący 6 miejsc produkcji oraz 15 własnych organizacji dystrybucyjnych w Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii, Szwecji, Kanadzie, USA, na Węgrzech i w Chinach.

Ostatnio zaszły w spółce dość istotne zmiany organizacyjne, na czym polegały?

Tych zmian wciąż jest wiele, ale najistotniejsza z punktu widzenia polskiego klienta czy użytkownika w naszym kraju to ta, że od lipca 2019r. firma Condair Group AG posiada w Polsce własną organizację sprzedażową czyli spółkę Condair Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, którą mam wielką przyjemność prowadzić jako Dyrektor Zarządzający.

Jaki był ubiegły rok dla firmy?

Ubiegły rok to przede wszystkim rok wielkich zmian w organizacji sprzedaży urządzeń Condair jeśli chodzi o Polski rynek. Choć swój finał zmiana sposobu dystrybucji urządzeń miała dopiero w lutym 2020 roku, ze względu na okres przejściowy, możemy ubiegły rok uznać za bardzo udany. Większa świadomość naszych klientów oraz spełnienie ich oczekiwań co do jakości i niezawodności naszych urządzeń powodują coraz większą ich popularność.

Czego spodziewa się Pan w tym roku jeżeli chodzi o rozwój Condair?

Naszym głównym założeniem na ten rok była budowa nowych struktur naszej spółki w Polsce. W lutym otworzyliśmy nasz oddział w Poznaniu. Do końca roku chcemy uruchomić nasz oddział w Krakowie. Rozbudowujemy skład osobowy w naszym biurze w Warszawie. Jednocześnie pracujemy ciężko nad budową naszej marki – Condair - w świadomości projektantów, instalatorów, generalnych wykonawców i oczywiście inwestorów.

Panująca dzisiaj pandemia Covid-19 utrudnia nam oczywiście realizację naszych celów, ale dostosowujemy się do dzisiejszych warunków i staramy się reagować korzystając z najnowszych rozwiązań jakim są chociażby webinaria.

Czy aktualnie pracujecie nad jakimiś nowościami?

Oprócz pracy nad ciągłym rozwojem produkcji – czy to nad udoskonalaniem istniejących urządzeń czy wprowadzaniem nowych, pracujemy w tej chwili nad najnowocześniejszym programem doborowym - Condair Help. Już dzisiaj pozwala on nam na precyzyjne dobory najbardziej skomplikowanych systemów w kilka sekund, jak również zapewnia nam komfort pracy chociażby w realizacji zamówień czy kalkulacji porównawczych, pomocnych przy ocenie efektywności z punktu widzenia kosztów inwestycyjnych czy eksploatacyjnych dla poszczególnych rodzajów nawilżaczy.

Jesteśmy aktualnie w trakcie wprowadzania na rynek kolejnej generacji nawilżaczy zasilanych gazem – Condair GS II.

Inne chciałbym jednak zachować jeszcze w tajemnicy.

Dziękuję za rozmowę

Ja również dziękuję

Opracowanie, redakcja.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.