Zabytkowy budynek a Nowoczesna klimatyzacja

Ostatnio możemy zauważyć modernizację starego budynku, przekształcanego na blok mieszkalny, nową siedzibę banku lub zamienionego na dodatkowe miejsca pracy.


Nieruchomości takie są perełkami miasta. Znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach, co podnosi nieraz ich cenę i może sprawiać problemy, gdy obiekt został wpisany na listę ochrony konserwatora zabytków. Pamiętać trzeba także, że tego typu obiekty mają już swoje lata i zamontowanie, np.: klimatyzacji może być trudne.

Zabytkowe budowle

W Łodzi czy w Warszawie znajduje się mnóstwo przeróżnych, architektonicznych perełek. Posiadłości są najczęściej ulokowane w samym centrum miasta lub na obrzeżach. Łatwo jest kupić taką nieruchomość. Problemy zaczynają się wtedy, gdy chce się ją przystosować do współczesnych warunków mieszkalnych. Jeżeli już zdecydujemy się zainwestować w pieniądze w całe to przedsięwzięcie, należy się dowiedzieć, czy budynek znajduje się na liście ochrony zabytków. Informację zdobędziemy od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dobrym rozwiązaniem będzie także przejrzenie planów przestrzennych.

Piękny obiekt – brak odpowiednich warunków klimatycznych

Problem ten dotyczy wiele współczesnych mieszkań i domów. Jednak jest on o wiele poważniejszy w zabytkowych budowlach. W tego typu miejscach często dochodzi do złych prac modernizacyjnych. Trudno jest też utrzymać stabilne warunki klimatyczne. Schody zaczynają się wtedy, gdy pragniemy przystosować taką nieruchomość do ówczesnych wygód, np.: założyć klimatyzację. Musimy postępować zgodnie z wytycznymi odnoszącymi się do ochrony zabytków.

Klimatyzacja

Nieruchomość, znajdująca się na liście ochrony zabytków jest pod stałym, czujnym okiem konserwatora. Dlatego projektanci instalacji z sektora HVACR mają problemy z zaproponowaniem odpowiedniego dla takiej powierzchni systemu klimatyzacji. Trudności zaczynają się przy instalowaniu jednostek zewnętrznych na elewacji i na dachach. Opiekunowie tych miejsc wolą, by elewacja została nienaruszona. Nic w tym dziwnego. W końcu ludzie chcą podziwiać cudeńka architektury, a nie być bombardowani szyldami reklamowymi i neonami.

Kiedy chce się zainstalować system klimatyzacji, musimy poczekać na wydanie odpowiedniej opinii i szczegółowych wytycznych do montażu skraplacza na elewacji budynku. Jeśli nieruchomość widnieje na liście ochrony zabytków, musimy uzyskać pozwolenie od wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Potem możemy złożyć wniosek o wydanie zgody na montaż do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pozytywna ocena kustosza zwykle jest wydawana wtedy, gdy klimatyzacja ma zostać zamontowana w niewidocznym miejscu.

Prawne sprzeczności

W naszym kraju dominuje przekonanie, że system skraplania nie jest „normalnym” sposobem wykorzystania ściany zewnętrznej budynku. Wiąże się to z uszkodzeniem elewacji, nieestetycznym wyglądem i hałasem. Według niektórych części sądów w Polsce instalacja klimatyzacyjna może zostać zamontowana tylko wtedy, gdy obsługuje ona wyłącznie powierzchnię mieszkalną.

W takim razie co z lokalami użytkowymi? Klimatyzacja w takich obiektach uznaje się za normalny sposób korzystania z elewacji.


Opracowanie, redakcja: M.T.

Na podstawie materiałów firmy LG

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.