Solarna klimatyzacja - chłód przyszłości

Za każdym razem, kiedy słyszymy o „solarnej klimatyzacji” przypomina to wiadomość o sensacyjnym odkryciu. Tymczasem, pomysł i technologia wykorzystania ciepła wytworzonego przez instalację solarną do produkcji chłodu jest od dawna znana i stosowana. W Europie już od kilkunastu lat realizuje się duże projekty, w których energię słoneczną używa się do produkcji zimnego i czystego powietrza dla klimatyzacji. Najwięcej tego rodzaju inwestycji zakończono w Niemczech, Hiszpanii i Grecji. Solarną klimatyzację stosuje się między innymi do chłodzenia hal produkcyjnych, magazynów żywności, biur, restauracji, hoteli, a w ostatnim okresie również domów mieszkalnych.

Określenie „solarna klimatyzacja” odnosi się do każdej klimatyzacji lub systemu schładzania, który wykorzystuje instalację solarną do wytwarzania energii. Najpopularniejszym i najwydajniejszym rodzajem solarnej klimatyzacji są tak zwane adsorpcyjne układy klimatyzacyjne, składające się z czterech zasadniczych modułów, a mianowicie:

  •    Modułu wytwarzania ciepła i chłodu, który tworzą zestaw kolektorów słonecznych i chłodziarka adsorpcyjna.
  •    Modułu akumulacji, który obejmuje zasobniki ciepła i chłodu.
  •    Modułu przesyłu i modułu wykorzystania, które służą do dystrybucji schłodzonego powietrza w klimatyzowanych pomieszczeń.
    

Zasada działania adsorpcyjnego układu klimatyzacyjnego jest stosunkowo prosta. Kolektory słoneczne umieszczone zazwyczaj na dachu budynku, absorbują energię promieniowania słonecznego, którą następnie odpowiedni nośnik, przykładowo roztwór glikolu, transportuje do zasobnika ciepła. Energia cieplna z zasobnika służy do napędu termochemicznej chłodziarki adsorpcyjnej, która wytwarza chłodne powietrze. Chłód jest rozprowadzany po klimatyzowanym budynku przez instalację przesyłu i wykorzystania. Dodatkowo, ciepło z zasobnika można wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania budynku. Aby zabezpieczyć funkcjonowanie systemu klimatyzacji solarnej w dni bezsłoneczne, stosuje się dodatkowe źródła ciepła do wspomagania kolektorów słonecznych.

Dzisiaj już wiadomo, że klimatyzacja oparta o energię promieni słonecznych, będzie jedną z podstawowych instalacji energooszczędnego budownictwa przyszłości. Celem współczesnych projektantów są tak zwane budynki o zerowym lub nawet dodatnim bilansie energetycznym, czyli samowystarczalne energetycznie, a nawet produkujące energię. Jest to możliwe do osiągnięcia, jedynie przy zastosowaniu solarnej klimatyzacji, dlatego właśnie ta technologia przeżywa obecnie okres gwałtownego rozwoju.

Jako jeden z liderów innowacyjnej technologii chłodniczej, Blaupunkt przygotowuje do wprowadzenia na rynek systemy klimatyzacji solarnej, które są obecnie najlepszą odpowiedzią na podstawowy problem tych urządzeń, a mianowicie stosunek korzyści do nakładów. W kategoriach rachunku ekonomicznego, solarna klimatyzacja musi cały czas mierzyć się z tradycyjną, o czym wielu producentów zapomina. Inaczej Blaupunkt, który konsekwentnie dąży do pogodzenia zaawansowanej techniki z elementarną opłacalnością. Branżowi eksperci są zgodni, że strategia obrana przez firmę z „niebieskim punktem” jest najlepszą z możliwych, szczególnie w obliczu gwałtownie rosnących kosztów konwencjonalnej energii.

Schemat funkcjonowania solarnego chłodzenia opartego o kolektory słoneczne: