Nowoczesne systemy klimatyzacyjne chłodzą i ogrzewają

W biurach najlepiej sprawdzają się takie układy zarządzania budynkiem, w których wentylacja, klimatyzacja i ogrzewanie funkcjonują jako niezależne instalacje.

 

Na komfort przebywania w pomieszczeniach mają wpływ trzy parametry powietrza: temperatura, wilgotność i jego przemieszczanie się, opisywane jako ilość wymienianego powietrza w łącznej przestrzeni pomieszczeń. Zadaniem wentylacji i klimatyzacji jest zapewnienie wspomnianym parametrom takich wartości, które odpowiadają potrzebom użytkowników. W praktyce najbardziej efektywne są układy, w których wentylacja, klimatyzacja i ogrzewanie funkcjonują jako niezależne instalacje. Uniezależnienie funkcji tych układów umożliwia sterowanie parametrami powietrza w pełnym zakresie. Nie trzeba wówczas zmniejszać ilości dostarczanego powietrza w lecie z obawy o napływ zbyt dużej ilości ciepła z zewnątrz. Odrębne instalacje powinny jednak podlegać centralnemu systemowi kontroli i sterowania BMS (building management system). 

Efektywność pracy

Zależność efektywności pracy i temperatury:

  • 19°C – 97%,
  • 20–22°C – 100% (optymalna efektywność),
  • 23°C – 98%,
  • 24°C – 97%,
  • 25°C – 95%,
  • 26°C. – 92%,
  • 27°C – 82%,
  • 28°C – 76%,
  • 29°C – 68%,
  • 30°C – 62%,
  • 31°C – 58%.

Konserwacja urządzeń

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne umożliwiają zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie powietrza przy zastosowaniu pompy ciepła lub realizację obu tych funkcji jednocześnie. Szczególnie atrakcyjna jest funkcja odzysku ciepła. Polega ona na tym, że system klimatyzacyjny przemieszcza ciepło z nasłonecznionych części budynku lub z miejsc o dużej emisji ciepła do innych, wymagających ogrzania pomieszczeń. Dzięki temu można uzyskać duże oszczędności energii, a co za tym idzie, obniżenie kosztów ogrzewania, szczególnie w okresach przejściowych, wiosną i jesienią. Modułowe systemy klimatyzacji dużych budynków bazują na zmiennym przepływie czynnika chłodniczego, dowolnej konfiguracji jednostek wewnętrznych oraz bardzo rozbudowanym i elastycznym systemie sterowania. Umożliwiają pełną kontrolę kosztów użytkowania w odniesieniu nawet do pomieszczeń, co jest szczególnie istotne w przypadku wynajmu.

Na jakość powietrza w pomieszczeniach ma wpływ nie tylko właściwa cyrkulacja zachodząca między budynkiem a środowiskiem zewnętrznym. Istotną rolę odgrywa funkcjonowanie urządzeń wewnętrznych, ich regularna kontrola i serwis, stosowanie filtrów powietrza i ich okresowa wymiana. Powierzchnie urządzeń, które biorą udział w obróbce powietrza, powinny być regularnie czyszczone odpowiednimi preparatami. Dzięki temu potencjalne ogniska drobnoustrojów zostaną zniszczone. Zyska też na tym sprawność funkcjonowania urządzeń. W ofercie markowych producentów, w tym Fujitsu, znajdują się urządzenia wyposażone w unikalne technologie oczyszczania powietrza. Mogą to być klimatyzatory z filtrem plazmowym lub z filtrami, które absorbują zanieczyszczenia, wykorzystując zjawiska elektrostatyczne towarzyszące przepływom powietrza. Większość filtrów materiałowych zawiera takie związki chemiczne, które po zatrzymaniu zanieczyszczeń nie pozwalają na rozwój drobnoustrojów.

Dlaczego jest za gorąco

Źródła ekstremalnych poziomów temperatury i wilgotności

  • pomieszczeniu
  • nieprawidłowe rozmieszczenie termostatów przy zainstalowaniu klimatyzacji
  • nieprawidłowa kontrola wilgotności
  • wady budynku uniemożliwiające regulację
  • małe urządzenia ogrzewające i chłodzące stosowane przez wielu użytkowników budynku bez ogólnej kontroli

Projektowanie instalacji

Sprawność klimatyzacji jest określana współczynnikiem efektywności COP (coefficient of performance). Nowoczesne układy klimatyzacyjne cechują się skutecznością na poziomie około 4 COP, tzn. wykorzystując 1 KW energii elektrycznej, są zdolne dostarczyć 4 KW chłodu lub ciepła. Wiele z nich współpracuje z urządzeniami inwerterowymi, które zapewniają sprężarkom płynną pracę. Dzięki temu udaje się osiągnąć niskie zużycie energii elektrycznej.

Podstawą efektywnego działania klimatyzacji jest poprawne zaprojektowanie systemu. Moc projektowanych urządzeń powinna uwzględniać wszystkie źródła ciepła znajdujące się w pomieszczeniach, np. należy uwzględnić możliwy przyrost stanowisk pracy z komputerami, ilość serwerów, wszelkie urządzenia emitujące ciepło itp. Projekt powinien też uwzględniać możliwość zmian w aranżacji i wyposażeniu wnętrza. Dostępne są różne jednostki wewnętrzne klimatyzatorów, które oferują odmienne sposoby dystrybucji chłodzonego powietrza: ścienne, przysufitowe, kanałowe, kasetonowe. Należy je dobierać, mając na uwadze najlepszą dystrybucję powietrza i jak najcichsze działanie.

Planowanie montażu

Montaż urządzeń najlepiej wykona firma, która dysponuje bogatym doświadczeniem. Firmy klimatyzacyjne poza sezonem letnim są mniej obciążone pracą i mogą znacznie więcej czasu poświęcić klientom. Montaż klimatyzacji warto zaplanować na jesień lub wiosnę, a także zimę. Błędy popełnione na tym etapie mogą znacznie ograniczyć czas użytkowania systemu i jego sprawność. Serwisowane zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia są objęte zazwyczaj pięcioletnią gwarancją. 

 

Źródło:www.gazetaprawna.pl