Midea - innowacyjność w cenie standardu

Midea opiera się na zrównoważonej działalności w obszarach ekonomicznych, społecznych, jak i ochrony środowiska. Dlatego urządzenia marki Midea zaprojektowano tak, by zmaksymalizować ich sezonową sprawność.

Sezonowy współczynniki sprawności energetycznej klimatyzacji SEER/SCOP został wprowadzony wraz z dyrektywą Unii Europejskiej. Jej założenia mają na celu:

  1. Zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20%.
  2. Zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w zużyciu końcowym do 20%.
  3. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przynajmniej o 20%.

Wszystkie zmiany mają być wprowadzone do 2020 roku.

Branża klimatyzacyjna w odpowiedzi na wyzwania rzucone przez dyrektywę ErP zareagowała w sposób systematyczny. Poprzez wprowadzenie do użytku klimatyzatorów z czynnikiem R410A, który ma o około 30% lepsze parametry termodynamiczne od czynnika stosowanego poprzednio. Dodatkowo zastosowanie technologii inwerterowych do zasilania sprężarek, a w dalszej kolejności do zasilania silników wentylatorów, skutkuje obniżeniem konsumpcji energii o około 15% w stosunku do silników asynchronicznych.

Funkcjonalność serii Mission

Wysoka sprawność urządzenia zależy od czystości wymienników ciepła. Midea w modelu Mission wprowadziła funkcję self clean, która obejmuje czyszczenie wymiennika ciepła jednostki wewnętrznej poprzez jego osuszenie po pracy w trybie chłodzenia, a także oczyszczenie wymiennika ciepła jednostki zewnętrznej. Czyszczenie wymiennika ciepła w jednostce zewnętrznej, polega na włączeniu wentylatora w kierunku przeciwnym do pracy standardowej.

Komfort użytkownika to misja Midea

Urządzenie Mission wyposażone w funkcję follow me, zapewnia odczyt temperatury ze strefy przebywania użytkownika. Realizowane jest to poprzez zastosowanie pilota z wbudowanym czujnikiem temperatury, który dokonuje jej odczytu bezpośrednio wokół przebywających w pomieszczeniu osób. Dzięki precyzyjnemu dostosowaniu temperatury zyskujemy oszczędność zużycia energii elektrycznej.

Kolejną innowacyjną funkcją urządzenia jest funkcja frost protection. Funkcja ta pozwala utrzymać temperaturę w pomieszczeniu na poziomie +8°C w trybie grzania, dzięki temu zabezpieczamy pomieszczenia przed zamarznięciem instalacji wodnych budynku, w przypadku zaniku zasilania elektrycznego i jego powrotu urządzenie posiada funkcję autostartu z pamięciom trybu pracy przed zanikiem.

Porównanie kosztów eksploatacji

Porównanie kosztów eksploatacji urządzeń klasy A+++ do A++ w trybie chłodzenia i w trybie grzania dla urządzeń o wydajności 2,5kW i 3,5kW mocy chłodniczej/grzewczej zakładając czasy pracy zgodnie ze świadectwami ErP urządzeń przedstawiają tabele 2 i 3.

Używając urządzenia o klasie energetycznej A+++ zaoszczędzimy 28,35 PLN/na sezon dla urządzenia o mocy nominalnej 2,5 kW i 39,55 PLN/na sezon dla urządzenia o mocy chłodniczej nominalnej 3,5 kW w stosunku do urządzenia o klasie A++ .

Jeżeli przyjrzymy się w analogiczny sposób współczynnikowi SCOP, ale porównamy klasę A+++ z klasą A+, czyli dwie klasy niżej - to wyniki przedstawiają się jak w tabeli 3. Oszczędności roczne kształtują się następująco: 99,00 PLN/na sezon dla urządzeń o mocy 2,5 kW i 165,00 PLN/na sezon dla 3,5 kW.

Stopa zwrotu zainwestowanego kapitału

Producenci różnych marek dają gwarancję na urządzenia od 2 do 5 lat. Midea zapewnia obsługę gwarancyjną aż na 5 lat. Gwarancją są objęte całe urządzenia, a nie tylko sprężarka, jak w przypadku niektórych marek.

Roczna różnica kosztów eksploatacji dla urządzeń o mocy 2,5 kW wynosi 147,35 PLN, a dla urządzenia o mocy 3,5 kW wynosi 204 PLN. Gdy pomnożymy te wartości przez okres gwarancji oferowanej przez producenta (w przypadku Midea 5 lat na wszystkie elementy urządzenia) to dla urządzenia o mocy 2,5 kW wynosi:

  • 5 lat x 147,35 PLN = 736,75 PLN/5 lat eksploatacji

a dla urządzenia o mocy 3,5 kW:

  • 5 lat x 204 PLN = 1020,00 PLN/5 lat eksploatacji

Koszt zakupu urządzeń o współczynnikach SEER/SCOP A+++/A+++ w stosunku do urządzeń o klasie energetycznej SEER/SCOP A++/A+ tak, aby uwzględnić stopę zwrotu zainwestowanego kapitału można policzyć według wzoru:

Koszt zakupu urządzenia w klasie SEER/SCOP (A++/A+ ) + roczne koszty eksploatacji x czas gwarancji = koszt zakupu urządzenia w klasie SEER/SCOP (A+++/A+++)

Zakup urządzenia w klasie energetycznej A+++/A+++ jest uzasadniona ekonomicznie pod warunkiem, że różnica w cenie między klasami energetycznymi urządzeń jest nie większa niż:

  • dla wydajności 2,5 kW – 736,75 PLN
  • dla wydajności 3,5 kW – 1020,00 PLN.

(przy założeniu 5-letniej gwarancji)

Podsumowanie

Energooszczędność urządzeń, jest bardzo istotnym parametrem, którym należy się sugerować przy wyborze klimatyzatora. Jednak nie może być głównym. Porównywanie stopy zwrotu kapitału dla urządzeń o różnych długościach gwarancji jest obciążane dodatkowym ryzykiem, które ponosi użytkownik w postaci płatnych napraw. Dlatego warto się zastanowić, czy zakup urządzenia z 1 plusem mniej, nie będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Więcej na: www.midea-electric.pl

Autor:

Marcin Markowski

Product Manager firmy Zymetric Sp. z o.o.