Klimatyzacja w służbie zdrowia

Zdrowie to chyba największa wartość w życiu – nic, więc dziwnego, że medycyna to wciąż rozwijająca się nauka i tak ważna dla ludzi dziedzina. Dlatego wszelkie podmioty medyczne, począwszy od laboratoriów, w których wykonuje się badania, przez szpitale, kliniki, przychodnie, potrzebują odpowiednich warunków. Zastosowanie klimatyzacji w jednostkach służby zdrowia pozwala osiągnąć je z wymaganą precyzją.


Urządzenia pracujące w podmiotach służby zdrowia muszą spełniać rygorystyczne normy, zapewniać bezawaryjność i ciągłość działania. Ze względu na fakt, iż często zmuszone są pracować non-stop muszą być niezawodne. Ich dobór to z jednej strony dostosowanie się do projektów i infrastruktury, z drugiej uwzględnienie przepisów dotyczących wentylacji i klimatyzacji w obiektach służby zdrowia zawartych w nowych rozporządzeniach Ministra Zdrowia. Określa ono m.in. typy pomieszczeń, które powinny być wentylowane, klimatyzowane oraz stosowane elementy klimatyzacyjne, np. filtry. Klimatyzowane powinny być wszelkie pomieszczenia laboratoryjne, w tym pracownie hematologiczne, wirusów, biochemiczne itd. Także już same przepisy nakładają na jednostki służby zdrowia instalację klimatyzacji.

Ważny jest odpowiedni dobór urządzeń i serwis klimatyzacji. Szczególnie ważne jest zachowanie czystości pyłowej i mikrobiologicznej w takich pomieszczeniach jak sale operacyjne i gabinety zabiegowe. Odpowiednie warunki są niezwykle istotne w obiektach rehabilitacyjnych i sanatoryjnych. Chodzi o to, aby nie tylko uzyskać fizyczne parametry powietrza, ale także mieć wpływ np. na szybkość ruchu powietrza, aby uniknąć niebezpiecznych dla pacjentów przeciągów. Dzięki zastosowaniu urządzeń klimatyzacyjnych możliwe jest osiągnięcie optymalnych parametrów powietrza. Wykorzystuje się do tego klimatyzatory, wentylatory, nawilżacze powietrza, osuszacze powietrza, oczyszczacze powietrza, bądź całe systemy klimatyzacyjne oraz systemy i układy wentylacyjne. W szpitalach i innych obiektach służby zdrowia zastosowanie znajdują także kurtyny powietrzne blokujące mieszanie się powietrza z różnych pomieszczeń.

Należy pamiętać, że placówki służby zdrowia to także pomieszczenia biurowe i socjalne, dlatego przygotowując inwestycję należy szukać najdogodniejszego sposobu na połączenie zróżnicowanych wymagań. Realizacja projektu musi uwzględnić nie tylko sam montaż, ale także możliwość konserwacji i serwisu oraz dostęp do urządzeń i instalacji w razie awarii. Uogólniając można stwierdzić, że klimatyzacja i wentylacja w placówkach służby zdrowia muszą spełniać szereg wymagań, nie powinny emitować nadmiernego hałasu i drgań. Przede wszystkim powinny zapewniać usuwanie czynników szkodliwych z pomieszczeń i zapewniać odpowiednie parametry powietrza. Muszą spełniać wymogi ochrony przeciwpożarowej, być energooszczędne, bezpieczne w użytkowaniu. Firma Systherm oferuje całą gamę rozwiązań klimatyzacyjnych, chłodniczych i grzewczych do zastosowania w placówkach służby zdrowia.

Nasza oferta obejmuje również meble chłodnicze i mroźnicze do przychodni, szpitali, aptek i laboratoriów. Dystrybuujemy także przenośne lodówko – zamrażarki przeznaczone do transportu osocza krwi firmy Fiocchetti.