Klimatyzacja w budynkach jednorodzinnych

 Wyposażanie budynków jednorodzinnych w instalację klimatyzacyjną staje się coraz bardziej powszechne. Klimatyzacja przestaje być dobrem luksusowym i stanowi standard wyposażenia nowo budowanych domów.

Zadaniem klimatyzacji jest nadanie powietrzu w pomieszczeniach określonych parametrów wymaganych ze względów higienicznych, które będą wpływać na dobre samopoczucie mieszkańców. Za pomocą klimatyzacji zmienić można nie tylko temperaturę powietrza, lecz także jego wilgotność. Podczas procesu schładzania następuje usuwanie z powietrza nadmiaru wilgoci. Głównym celem stosowania klimatyzacji jest osiągnięcie warunków komfortu cieplnego, choć zapewnienie go równocześnie wszystkim domownikom jest trudne ze względu na zróżnicowane upodobania, co do temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.

Podczas doboru wielkości i typu klimatyzatora dla naszego domu należy określić:

  • wymaganą moc;
  • możliwości montażu w pomieszczeniu;
  • dopuszczalny poziom hałasu;
  • koszty zakupu, montażu i konserwacji.

Przed wyborem instalacji klimatyzacyjnej musimy zastanowić się, czy chcemy schłodzić powietrze tylko w jednym pomieszczeniu – najczęściej w salonie, w którym toczy się życie rodzinne, czy we wszystkim pokojach. Jeśli chcemy zamontować klimatyzację tylko w jednym pomieszczeniu, to nie mamy wyboru, gdyż w grę wchodzi tylko klimatyzator typu split. Jedna jednostka umieszczona jest na zewnątrz budynku – skraplacz, natomiast druga w pomieszczeniu – parownik. Obydwie części połączone są ze sobą przewodami freonowymi (cieczowy i gazowy) oraz kablami sterującymi. Średnice te są niewielkie w porównaniu z przewodami wentylacyjnymi, dzięki temu przekucia, jakie należy wykonać na zewnątrz nie są duże.

Gdy chłodzimy więcej niż jeden pokój, możemy zastanowić się, czy wykorzystać kilka układów split, czy układ multisplit. W przypadku tego drugiego systemu jedna jednostka zewnętrzna współpracuje z kilkoma jednostkami wewnętrznymi różnego typu i o zróżnicowanej wydajności chłodniczej, w zależności od zapotrzebowania na chłód. Na zewnątrz zamontowane będzie tylko jedno urządzenie (skraplacz) zamiast kilku, co wpłynie na walory estetyczne budynku. W mniejszych układach multi przeznaczonych do użytku domowego do jednego skraplacza można podłączyć od 2 do 8 parowników (w zależności od producenta). Rzadko zdarzają się sytuacje, że w systemie wszystkie jednostki wewnętrzne pracują równocześnie „na najwyższych obrotach”. Z tego powodu, konfigurując układ typu multisplit, mamy możliwość przewymiarowania go nawet do 160%

Autor: Ewelina Satory