Nowoczesne rozwiązania dla systemów wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń

Współczesne budynki użyteczności publicznej, dostosowane do przeznaczenia i do pełnionej funkcji, spełniają wymagania izolacyjności cieplnej i oświetlenia naturalnego. Z tego powodu są często miejscami wys-tępowania dużych zysków ciepła, a także objawów tzw. syndromu chorego budynku. Dlatego warunki mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń zależą w znacznym stopniu od wyników pracy instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej. Coraz powszechniej docenia się jakość klimatu wewnętrznego, który wpływa na poczucie komfortu, podnosi efektywność pracy. Coraz częściej odpowiedni klimat wewnętrzny staje się poszukiwanym "towarem" wszędzie tam, gdzie pracodawca chce zapewnić swoim pracownikom najlepsze warunki, a sobie lepszą efektywność ich pracy.


Najczęściej stosowane są instalacje klimatyzacyjne typu dwuczynnikowego powietrze - woda, a więc systemy rozprowadzania powietrza "świeżego" odpowiadającego wymaganiom higienicznym, współpracujące z różnymi urządzeniami kompensującymi zyski ciepła (klimakonwektory, klimatyzatory typu split, belki chłodzące).


O warunkach komfortu w pomieszczeniu decydują następujące czynniki:

• temperatura powietrza;

• wilgotność względna powietrza;

• prędkość powietrza;

• aktywność fizyczna;

• izolacyjność odzieży.


Komfort cieplny to stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna. Dodatkowo komfort termiczny oznacza, że nie występuje żadne niepożądane nagrzewanie lub chłodzenie poszczególnych części ciała, na przykład chłodzenie karku i szyi przez przeciągi, czy nagrzewanie nóg przez ciepło promieniujące ze zbyt ciepłej podłogi. Niewątpliwie bardzo problematyczne jest w tym przypadku określenie uczucia komfortu w pomieszczeniu, które jest odczuwane indywidualnie i subiektywnie. Ideałem byłby system gwarantujący jak najmniejszy procent ludzi niezadowolonych z panujących warunków. Dobry system wentylacji, czy klimatyzacji powinien zagwarantować odpowiedni komfort w pomieszczeniu. Rozwiązania wykorzystujące klimakonwektory oraz urządzenia typu split posiadają wady w postaci dużego poziomu dźwięku w pomieszczeniu, wysuszania powietrza, konieczności stosowania instalacji odprowadzania skroplin, zwiększenia kosztów eksploatacji urządzeń (wymiana filtrów oraz elementów ruchomych). Tych kilka czynników ma wpływ na popularność belek i stropów chłodzących.


Belki chłodzące - podział

Belki chłodzące możemy podzielić na pasywne - bez nawiewu powietrza i aktywne - z nawiewem świeżego powietrza do pomieszczenia. Przeciętne jednostkowe zyski ciepła w pomieszczeniach biurowych wynoszą około 70÷150 W/m2, dlatego większe zastosowanie znalazły belki aktywne, zapewniające większe moce chłodnicze. W przypadku belek z nawiewem powietrza mamy do czynienia ze zjawiskiem indukcji, dzięki któremu pod samą belką powstaje podciśnienie i dodatkowe zasysanie powietrza z pomieszczenia do wnętrza belki, gdzie jest dodatkowo schładzane. Dzięki temu zjawisku wydajność belki jest kilkakrotnie zwiększona. Czynnikiem chłodzącym dla belek jest woda lodowa o parametrach 14/17oC lub 15/18oC. Obniżenie temperatury w pomieszczeniu wymaga absorpcji ciepła i odprowadzenia go przy użyciu zimnej wody.

Podsumowanie

Najważniejsze zalety belek chłodzących:

• niska całkowita wysokość zabudowy - nawet do 111 mm;

• bardzo niski poziom hałasu - max do 28 dB;

• niższe ryzyko powstawania przeciągów (niskie prędkości przepływu powietrza pod belką).

Dodatkowe argumenty przemawiające za wyborem i stosowaniem belek chłodzących:

• brak instalacji odprowadzania skroplin, co jest konieczne np. przy klimakonwektorach;

• brak jakichkolwiek elementów ruchomych oraz wymiennych filtrów sprawiają, że koszty eksploatacji są o wiele niższe niż w przypadku tradycyjnych urządzeń;

• równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu;

• brak stref o zwiększonych prędkościach chłodnego powietrza;

• energooszczędność, gdyż urządzenia te nie wymagają zasilenia w energię elektryczną.