Belki chłodnicze w praktyce

System belek Fläkt Woods w biurowcu MCX w Warszawie

Wysokie wymagania funkcjonale stawiane współczesnym obiektom biurowym powodują zmianę postrzegania roli systemu klimatyzacji w budynku.


O ile wcześniej wskazywano na znaczenie systemu klimatyzacji w kontekście konieczności utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniach, o tyle obecnie istotą funkcjonowania systemu jest konieczność zapewnienia optymalnych warunków pracy lub prowadzonych w pomieszczeniach procesów technologicznych. Zmiana ta jest szczególnie widoczna w badaniach nad produktywnością pracowników w określonych warunkach. Wynika z nich, że zapewnienie właściwych warunków szeroko rozumianego komfortu (włączając w to komfort cieplny, jakość powietrza w pomieszczeniach, komfort wizualny i akustyczny) pozwala na zwiększenie produktywności pracowników.

Jednym z rozwiązań technicznych pozwalających sprostać postawionym przez inwestorów lub użytkowników wymaganiom, stały się coraz popularniejsze w ostatnich latach systemy klimatyzacji, bazujące na belkach chłodzących, które odbierane są jako alternatywny i nowoczesny system kreowania komfortu w pomieszczeniach.

Systemy oparte na belkach chłodzących powstały jako kompleksowe rozwiązanie zagadnienia wentylacji i chłodzenia powietrza w pomieszczeniach, przy założeniu wysokiego komfortu środowiska wewnętrznego i elastycznego kształtowania jego parametrów w poszczególnych pomieszczeniach. Dedykowane są pomieszczeniom, w których zyski wilgoci nie są dominujące. Współpracują z systemami zapewniającymi dostarczanie świeżego powietrza wentylacyjnego na potrzeby higieniczne. Obecnie konstrukcja belek pozwala na pełną kontrolę komfortu technicznego, w tym także na ogrzewanie powietrza.

Rozwiązanie to, umożliwia stworzenie elastycznego systemu klimatyzacji, który ponadto, poprzez wykorzystanie wysokotemperaturowego chłodzenia i niskotemperaturowego ogrzewania, pozwala na wykorzystanie zjawisk free-coolin-gu, dodatkowo racjonalizując zużycie energii na potrzeby systemu.

Znakomitym przykładem kompleksowego zastosowania systemu belek chłodzących wraz z instalacjami wspomagającymi, jest biurowiec MCX w Warszawie, którego właścicielem jest firma MCX Invest. W budynku, zlokalizowanym przy ulicy Gotarda, o powierzchni użytkowej ponad 4000 m2 (powierzchnia całkowita ponad 5000 m2) oddanym do użytku w 2003 r. zastosowano:

  •    system belek chłodzących (Fläkt Woods),
  •    centrale wentylacyjne (Fläkt Woods),
  •    regulatory VAV (Fläkt Bovent),
  •    nawiewniki (Fläkt Bovent),
  •    nawilżacze parowe (Hygromatik - dystrybutor Fläkt Bovent).


CBC_2 z systemem HVC firmy Halton w Zaułku Piękna w Warszawie

W latach 2005-2006 firma Halton zrealizowała dostawy belek chłodząco-grzewczych do jednego z najciekawszych budynków biurowych w Warszawie – Zaułku Piękna. Z uwagi na głównego najemcę nazywany jest on również Deloitte House. W roku 2005 „Construction & Investment Journal” nagrodziło budynek jako najlepszy budynek biurowy. Obiekt ten ma powierzchnię 8700 m2 i zlokalizowany jest pomiędzy ulicą Marszałkowską i Alejami Ujazdowskimi, w samym centrum Warszawy. Budynek posiada 9 kondygnacji naziemnych i 4 podziemne. Przestrzeń biurowa mieści się na piętrach od 1 do 8.

W budynku zainstalowano zamknięte belki wentylacyjne typu CBC_2 wyposażone w nowatorskie rozwiązanie umożliwiające regulację prędkości powietrza w strefie pracy – system HVC (Halton Velocity Control). Zastosowanie tego systemu ma szczególnie duże znaczenie w budynkach o dużych zyskach ciepła, które wymuszają stosowanie belek o bardzo dużej indukcji. Główna elewacja budynku skierowana jest na południe, a obliczeniowe zyski ciepła przekraczają 120 W/m2. Pomimo tak dużych zysków dzięki zastosowaniu rozwiązania, jakim jest belka CBC z system HVC, w budynku osiągnięto bardzo duży poziom komfortu cieplnego. Prędkości powietrza w strefie pracy utrzymywane są na niskim poziomie. Aby potwierdzić rozwiązania projektowe oraz zagwarantować uzyskanie idealnych warunków termicznych w budynku firma Halton w trakcie prac projektowych wykonała badania laboratoryjne w centrum badawczym firmy Halton, w Finlandii.

Belki zastosowane w budynku charakteryzują się ponadto systemem dającym możliwość dowolnej zmiany kierunku podłączenia powietrza. Skraca on czas i ułatwia montaż urządzeń na obiekcie. W celu uproszczenia prowadzenia instalacji belki w budynku Zaułek Piękna wykonane są w opcji z przeciwną do powietrza stroną podłączenia obiegów wodnych. Specjalna konstrukcja brzegów belek umożliwia ich idealne dopasowanie do stropu podwieszonego.

DID-300 B frmy Trox w Telefonice w Madrycie

Na przedmieściach Madrytu uruchomiono kompleks budynków biurowych i użytkowych, w którym pracuje ponad 14 000 osób, siedzibę największego hiszpańskiego operatora telekomunikacyjnego Telefonica Group. Obiekt ten definiuje zupełnie nową koncepcję architektoniczną parku technologicznego opartą na filozofii otwartych przestrzeni z niewysokimi budynkami i priorytetowym traktowaniem funkcjonalności i optymalnych warunków wykonywania zadań przez pracowników. Kluczowe jest zagospodarowanie przestrzeni ułatwiające komunikację oraz zaspokajające potrzeby pracujących ludzi, ważną rolę odgrywa więc światło, materiały wykończeniowe i wyposażenie techniczne. Kompleks składa się z czterech budynków wysokich i dziesięciu niskich zespolonych wspólnym szklanym dachem, z szerokim zakresem usług dostępnych zarówno dla pracowników jak i okolicznych mieszkańców.

Rezultatem wnikliwej analizy licznych koncepcji rozwiązania klimatyzacji obiektu z punktu widzenia jakości powietrza, hałasu, elastyczności, oszczędności energii, kosztów eksploatacji i oczywiście kosztów inwestycyjnych był wybór rozwiązania z wykorzystaniem belek chłodzących firmy TROX - gwarantującego wysoki komfort, wymagany dla obiektu i utrzymanie poziomu kosztów w założonych ramach. W obiekcie zastosowano około 30000 sztuk belek DID 300B. Znaczenie podczas wyboru dostawcy miała reputacja urządzeń i rozwiązań TROX, pewność danych technicznych, jakości wykonania i wsparcia technicznego w każdej fazie realizacji przedsięwzięcia. Ponadto istotne znaczenie miały: potwierdzone badaniami laboratoryjnymi wydajności i stabilności zasięgu strumienia powietrza, gwarancja terminowych dostaw dla tak ogromnego projektu, a w końcu znaczące projekty referencyjne potwierdzające wybór rozwiązania nowoczesnego i jednocześnie już dobrze sprawdzonego.