Klimatyzacja w pokoju dziecka

Klimatyzacja jest kluczowym elementem dla zapewnienia dobrego samopoczucia w domach i miejscach pracy. W sezonie letnim wybawia od wysokich temperatur. Zimą, dzięki funcji grzania, umożliwia komfort cieplny, gdy na zewnątrz budynku jest minusowa temperatura.


Jednak wynik niewiedzy i brak doświadczenia oraz wszelkie sprzeczne informacje i niewłaściwe stosowanie klimatyzatora doprowadza w efekcie użytkownika do "zwykłego" przeziębienia. Pojawia się pytanie, czy klimatyzację można zamontować w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci, bez obawy o ich zdrowie. Odpowiedź brzmi: tak. Nowoczesną klimatyzację można montować w pomieszczeniach przebywania dzieci. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad. Co do wpływu klimatyzacji na zdrowie, zdania są podzielone. Prowadząc prawidłową eksploatację zgodną z zaleceniami producenta, nie ma negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników, przeciwnie, urządzenia klimatyzacyjne dzięki swoim funkcjom mogą trwale wpływać na poprawę warunków dla otoczenia.

Klimatyzator może stać się przyczyną przeziębienia użytkowników, wszystko zależy od sposobu eksploatacji urządzenia. Nie należy ignorować zaleceń przekazywanych przez producenta w instrukcji obsługi. W momencie zbyt długiego przebywania w obrębie wytworzonego przez zwykły domowy wentylator podmuchu chłodnego powietrza, może zostać wywołane przeziebienie. Nieumiejętne manipulowanie wartościami nastawianej temperatury może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych, poważniejszych od przeziębienia. Istotne jest podchodzenie do użytkowania klimatyzatora w sposób rozsądny i z wyczuciem. Wyniki badań naukowców wskazują, że wartość komfortowa dla człowieka w pomieszczeniu mieści się w granicach 20-24°C. Przekroczenie tych wartości będzie powodować odczuwalny dla przebywających w pomieszczeniu dyskomfort.

Organizm dziecka jest o wiele bardziej podatny na choroby niż w przypadku dorosłego człowieka. Wartość temperaturowa w pomieszczeniu, gdzie śpi dziecko, nie powinna przekraczać 21°C. Przy ustawieniu zbyt niskiej temperatury dziecko zostaje narażone na wyziębienie, różnica pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniam a temperaturą zewnętrzną nie powinna przekraczać 5-6°C. Nie należy także ustawiać strumienia wypływającego powietrza bezpośrednio nad łóżkiem dziecka, ponieważ da to efekt równoważny z wywołaniem przeciągu w mieszkaniu. Umiejscowienie klimatyzatora w pomieszczeniu powinno być zlokalizowane tak, aby ruch powietrza był jak najmniej odczuwalny. Ponadto, montaż klimatyzacji nie zwalnia z potrzeby wietrzenia pomieszczenia, o czym niestety wiele osób zapomina.

Korzyści

Większość klimatyzatorów dostępnych na rynku jest wyposażonych w funkcję grzania, co daje możliwość użycia klimatyzatora jesienią i wczesną wiosną w celu dogrzania pomieszczeń, gdy jeszcze nie pracuje centralne ogrzewanie. Zimą występuje duże ryzyko zachorowań, dlatego optymalna temperatura w pokoju dziecka staje się priorytetem każdego dnia. Funkcja grzania przyda się w przypadku szybkiego ogrzania pokoju dziecka przed jego kąpielą, a dzięki programatorowi można ustawić zakres temperatur w przedziale 24h. Ciepło otrzymane w taki sposób jest dużo tańsze niż uzyskane przez działanie np. grzejników elektrycznych. Ponadto, powietrze wywiewane przez klimatyzator będzie oczyszczone z kurzu i innych zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać, że klimatyzator nigdy nie zastąpi tradycyjnego ogrzewania, jego wydajność jest związana z temperaturami panującymi na zewnątrz. Wartości te są inne dla każdego urządzenia i określone w instrukcji obsługi. Wydajność ogrzewania spada im temperatura powietrza jest niższa. Zazwyczaj urządzenia klimatyzacyjne z uruchomioną funkcją grzania pracują najefektywniej w zakresie temperatur na zewnątrz od 0°C do -5°C. W przypadku lata występuje ryzyko przegrzania dziecka. Klimatyzartor spowoduje schłodzenie pokoju dziecka w krótkim czasie do optymalnej temperatury. W chłodnym pomieszczeniu łatwiej zaśnie, bez obawy o przepoconą pościel i ubranie.


SIDS

Nie została wysunięta jednoznacznie przez współczesną medycynę bezpośrednia przyczyna zjawiska SIDS (nagła śmierć łóżeczkowa). Obniżenie ryzyka wystąpienia SIDS następuje w wyniku utrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Jednym z czynników ryzyka jest sezon zimowy, obniżona temperatura i większa podatność na infekcje bakteryjne. Ze względu na niewykształcone funkcje termoregulacji organizmu niemowlęta są bardziej podatne na wychodzenie i przegrzanie. Zbyt wysoka temparatura w pomieszczeniu może prowadzić do przegrzania. Nie należy stawiać łóżeczka zbyt blisko źródła ciepła, jak grzejnik czy działający klimatyzator. Korzystna temperatura to przedział od 18°C do 21°C.

Czyste powietrze

Nowoczesne klimatyzatory potrafią wychwycić wiele szkodliwych substancji, takich jak grzyby, zarodniki pleśni, pyłki, kurz i roztocza. W jednym gramie kurzu domowego można znaleźć nawet do 100 000 kulek odchodów roztoczy, w których znajdują się alergeny. Korzystne dla ograniczenia ilości zanieczyszczeń są zmiejszona wilgotność powietrza oraz utrzymywanie temperatury w granicach 18-20°C. Ograniczenie wilgotności powietrza o jedyne 5% zmniejsza liczbę żywych roztoczy kurzu domowego aż sześciokrotnie. Klimatyzator wyposażony jest w system filtracji składający się z kilku filtrów. Jest on w stanie wychwycić z powietrza niemal wszystkie szkodliwe związki odpowiadające za reakcje alergiczne. Jeśli dziecko cierpi na alergie, ma problemy z oddychaniem wywołane astmą, montaż klimatyzatora jest rozwiązaniem istotnym na poprawę zdrowia, a odpowiednie filtry ograniczają czynniki wywołujace te schorzenia. Utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza ułatwi leczenie wielu chorób, ma wpływ na walkę z astmą. Właściwa eksploatacja klimatyzatora polega na zachowaniu czystości, dobrego stanu technicznego oraz regularnej konserwacji. Niektóre czynności, jak czyszczenie filtra powietrza można wykonać samemu co kilka tygodni. W przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza lub w czasie okresowego stężenia pyłków, czyszczenie filtrów należy przeprowadzić częściej.

Zużyte filtry należy wymienić na nowe, ponieważ zanieczyszczony filtr traci swoje właściwości, powodując spadek wydajności urządzenia, a tym samym wzrost zużycia energii elektrycznej. Wydmuchiwane powietrze nie jest w takim przypadku właściwie oczyszczone. Specyficzne warunki, w których pracuje klimatyzator sprzyjają osiadaniu brudu na jego elementach oraz rozwojowi grzybów i pleśni, dlatego regularna konserwacja jest tak ważna dla utrzymania właściwej jakości powietrza. Przykładem może być domowy wentylator, po dłuższym czasie użytkowania, na łopatkach wirnika oraz siatce ochronnej, odkłada się cienka warstwa kurzu, która będzie się powiększać i zaburzać przepływ powietrza. Identyczna sytuacja panuje w klimatyzatorze. Najprostszym do wychwycenia objawem zanieczyszczonej klimatyzacji, jest nieprzyjemny zapach wydzielający się z urządzenia.

Głośność klimatyzatora

W kwestii hałasu, polecanym rozwiazaniem jest klimatyzator montowany na stałe typu split. W uproszczeniu, klimatyzator działa jak domowa lodówka. Składa się z jednostki wewnętrznej, która wciąga powietrze z pomieszczenia i wypuszcza schłodzone, oraz jednostki zewnętrznej, której zadaniem jest pobranie powietrza do schłodzenia czynnika chłodniczego krążącego w klimatyzatorze. Największy hałas generują elementy znajdujące się w jednostce zewnętrznej, która montowana jest na ścianie budynku, balkonie lub dachu. W jednostce wewnętrznej znajdują się elementy pracujące cicho. Nowoczesna konstrukcja turbiny, możliwość regulacji prędkości obrotowej sprawiają, że eksploatacja klimatyzatora nie będzie uciążliwa w codziennym życiu. Najcichszymi modelami klimatyzatorów będą zestawy najdroższe. Wszelkie parametry użytkowe podawane są w instrukcjach obsługi.

Dobór klimatyzatora

Klimatyzator jest dobierany do powierzchni klimatyzowanego pomieszczenia. Przed zakupem warto skorzystać z kalkulatora wstępnego doboru, który jest zazwyczaj dostępny na stronach internetowych producentów. W każdym przypadku warto korzystać z pomocy specjalisty.


Do wyboru są urządzenia Klasyczne i Inwertery.

  • urządzenia Klasyczne - są tańsze, powodują dość duże wahania temperatury w pomieszczeniu, charakteryzują się umiarkowaną wydajnością. Ich uruchomienie następuje w momencie przekroczenia przez temperaturę ustawionego poziomu. Wyłączają się, gdy właściwy poziom temperatury zostanie osiągnięty.
  • urządzenia Inwertery - są droższe, płynnie dostosowują się do wahań temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu rzadziej się włączają i wyłączają. Charakteryzują się energooszczędnością, niższymi kosztami eksploatacyjnymi nawet o 30% w porównaniu z urządzeniami klasycznymi.

 

Wybierając klimatyzator, należy zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej: od A - najtańsze w eksploatacji i najdroższe w zakupie, od G - najmniej efektywne, drogie w eksploatacji. Istnieje mozliwość nabycia klimatyzatora przenośnego. Jest to rozwiązanie awaryjne, ze względu na umiejscowienie wszystkich elementów w jednej obudowie, eksploatacja jest uciążliwa. Urządzenia te są głośne, chociaż producenci starają się je maksymalnie wyciszyć. Przed zakupem warto sprawdzić parametry użytkowe w instrukcji obsługi. Nie można zapominać, że klimatyzator przenośny wymaga odprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz poprzez rurę, której wylot najczęściej umieszczany jest w oknie lub w dziurze w ścianie.

Środki chemiczne do konserwacji klimatyzacji

Najprostsze czynności czyszczące może wykonać sam użytkownik. Panel zewnętrzny klimatyzatora, kratka wlotu i wylotu powietrza czyści się z kurzu miękką szmatką. W przypadku trudniejszych zabrudzeń należy zastosować wodę z delikatnym środkiem czyszczącym. Filtry należy czyścić odkurzaczem, niektóre modele klimatyzatorów posiadają symbol na panelu zewnętrznym informujący o konieczności czyszczenia. W przypadku niewidocznych zabrudzeń jedynie wykwalifikowany serwis może je usunąć, poprzez zastosowanie preparatór chemicznych, które są biodegradowalne, ale szkodliwe w oddziaływaniu na zdrowie człowieka. Są to substancje silnie żrące, których zadaniem jest usunięcie najtrudniejszych zabrudzeń, i długotrwałe odgrzybienie całej instalacji. Przed, i po przeprowadzeniu operacji czyszczenia przez serwis, należy przenieść dziecko do innego pomieszczenia na kilka godzin. Klimatyzator może pomóc w utrzymaniu optymalnej temperatury oraz jakości powietrza. Można montować klimatyzację w pokoju dziecka, ale należy pamiętać, by używać jej z rozwagą i zgodnie z zaleceniami producenta. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy pytać sprzedawcę w sklepie, znajomego, który ma doświadczenie w użytkowaniu klimatyzatora, szukać kontaktu ze specjalistami z branży, wreszcie, słuchać własnego rozsądku i dziecka. Prawidłowo użytkowany klimatyzator będzie sprzymierzeńcem, nieumiejętnie natomiast stanie się cichym wrogiem.

Proste zasady:

  • unikanie przegrzania i wychłodzenia organizmu dziecka, utrzymanie optymalnej temperatury w zakresie od 18˚C do 21˚C,
  • lokalizacja łóżeczka w znacznej odległości od grzejnika lub sąsiedztwa klimatyzatora,
  • unikanie ustawienia dysz klimatyzatora bezpośrednio na łóżeczko dziecka, strumień powietrza wywoła efekt przeciągu,
  • różnica pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem a temperaturą zewnętrzną nie powinna przekraczać 5-6˚C,
  • regularne przeglądy klimatyzatora,
  • utrzymanie filtrów w czystości,
  • podane wartości temperatur są uśrednione, ustawiając temperaturę w pomieszczeniu, należy działać z rozsądkiem i wyczuciem,
  • przed zakupem klimatyzatora, warto poradzić się specjalisty, pomoże dobrać urządzenie, które będzie pracowało najefektywniej w przeznaczonym do tego pomieszczeniu.