Carline - Klimatyzacja w pytaniach i odpowiedziach

Co to jest Klimatyzacja?

Klimatyzacja pozwala na utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniu, czyli nadanie powietrzu wymaganych parametrów (temperatura, wilgotność). Można nazwać klimatyzację ''uzdatnianiem powietrza wewnętrznego.

Proces chłodzenia

W klimatyzatorach realizujących funkcje chodzenia typu „Split”, nadmiar ciepła absorbowany jest przez czynnik chłodniczy krążący w układzie. Proces chłodzenia przebiega w następujący sposób:

  • klimatyzator zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia
  • ciepłe powietrze wtłaczane jest na zimną chłodnicę
  • następuje proces schładzania i osuszania powietrza
  • zimne powietrze jest wdmuchiwane do pomieszczenia

Powtarzający się automatycznie cykl pozwala na utrzymanie żądanej temperatury w pomieszczeniu

Dzięki zastosowaniu systemu pompy ciepła klimatyzatory mogą realizować także funkcję grzania. Czynnik krążący w układzie pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je jednostce wewnętrznej umieszczonej w ogrzewanym pomieszczeniu. Powietrze wewnętrzne przetłaczane przez wentylatory odbiera ciepło od czynnika chłodniczego ulegając ogrzaniu. Cykl ten jest powtarzany.

Czy warto inwestować w klimatyzacje?

Klimatyzacja pozwala stworzyć warunki, w których człowiek czuje się najlepiej, z odpowiednią temperaturą i wilgotnością. Nowoczesne klimatyzatory wytwarzają czyste, zdrowe i świeże powietrze, usuwając z niego nadmiar wilgoci i zapobiegając pleśni. Wszystko to można osiągnąć bez przeciągów ani hałasu.

Podsumowując , klimatyzacja poprawia samopoczucie, zwiększa aktywność i kondycję, tak więc polepsza komfort pracy. Istnieje ścisły związek pomiędzy jakością pracy człowieka a temperaturą jego bezpośredniego otoczenia. Zbyt gorąca, zbyt zimna, lub zbyt wilgotna atmosfera z pewnością nie sprzyja wyższej efektywności pracy.

Jaki wybrać klimatyzator?

Wybór klimatyzatora powinien być przemyślany. Przewymiarowana moc klimatyzatora naraża Cię na straty materialne gdyż im większa moc tym jest on droższy, zbyt mała moc powoduję przegrzewanie się sprężarki a w konsekwencji jej uszkodzenie. Dobór klimatyzatora nie robi się przez telefon, wymagana jest wizyta instalatora.

Przy doborze klimatyzatora istotna jest powierzchnia pomieszczenia, ekspozycja na światło słoneczne, ilość oraz kierunek okien i drzwi, ilość przebywających w środku osób oraz wytwarzanie ciepła przez urządzenia elektrotechniczne.

Orientacyjnie przyjmuję się 100W mocy chłodniczej na 1m2 pomieszczenia, Najgorszym rozwiązaniem jest samodzielny zakup klimatyzatora w markecie. Najczęściej podawane wydajności nijak mają się do rzeczywistości słaba jakość wykonania i niska klasa sprawności spowoduje ze koszty użytkowania znacznie przewyższą koszt inwestycji lepszej klasy urządzenia.

Montaż klimatyzatora

Nasza firma nie podejmuję się montażu klimatyzatorów nieznanego pochodzenia i marki. Przed zakupem klimatyzatora warto skorzystać z rady fachowca z branży klimatyzacyjnej. Bardzo ważny jest również profesjonalny sposób montażu klimatyzatorów.

Jak wygląda montaż i ile trwa?

W pomieszczeniu gdzie chcemy zamontować wybieramy najbardziej dogodne dla użytkownika miejsce montażu jednostki wewnętrznej. Należy tak zamontować aby strumień powietrza nie był skierowany w na miejsca gdzie spędzamy najwięcej czasu w pokoju (sofy, kanapy, biurka, itp) aczkolwiek każdy z oferowanych przez nas klimatyzatorów posiada możliwość płynnej regulacji kierunku nawiewu góra-dół, lewo-prawo.

Na zewnątrz budynku w zależności od warunków mocuje się do ściany specjalny wspornik na którym będzie stała jednostka zewnętrzna klimatyzatora, jednostka zewnętrzna może być też postawiona na balkonie, dachu.

Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna łączona jest rurkami miedzianymi, aby to zrobić w ścianie zewnętrznej wiercony jest otwór o średnicy ok.7 cm który na koniec montażu jest oczywiście uszczelniany z obydwu stron.

Z tak zmontowanego układu klimatyzacji następnie odsysane jest powietrze pompą próżniową, sprawdzana jest szczelność połączeń i już można uruchomić klimatyzator.

Cała operacja trwa od 4 do 10 godzin, w zależności od stopnia komplikacji i odległości pomiędzy obydwiema częściami klimatyzatora.

Czy można zamontować klimatyzator samemu?

Tak, można, ale...we własnym zakresie nie jesteśmy w stanie usunąć z układu klimatyzacji powietrza i zawartej w nim wilgoci (bez pompy próżniowej), a która dość szybko może zniszczyć sprężarkę klimatyzatora. Bez posiadania odpowiednich urządzeń niemożliwe jest również połączenie obydwu części klimatyzatora rurkami miedzianymi gdyż mają one specjalne zakończenia.

Nie sprawdzimy też bez posiadania odpowiednich urządzeń szczelności układu i ciśnienia w nim, co może doprowadzić do wycieku czynnika chłodniczego a następnie spadku skuteczności klimatyzacji do 0 i uszkodzenia sprężarki. Należy również pamiętać o zachowaniu pewnych zasad montażu, odpowiednich spadków itp I oczywiście samodzielny montaż klimatyzatora jest równoznaczny z utratą gwarancji. Dlatego przed decyzją czy zamontować klimatyzator samemu mocno się zastanów.

Jak często należy przeprowadzać przegląd konserwacji klimatyzatora?

Każdy użytkownik klimatyzatora powinien wiedzieć nie tylko jak jego właściwie użytkować, ale także jak o niego zadbać, aby jak najdłużej cieszyć się z wygody jego posiadania. Należy pamiętać, że w celu zapewnienia właściwych warunków eksploatacji klimatyzatora a także jego maksymalnej skuteczności działania konieczne jest dokonywanie okresowych przeglądów eksploatacyjnych i konserwacji. W tym celu konieczne jest skontaktowanie się z serwisantem posiadającym ku temu odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Nie próbuj robić tego sam. Przy nieumiejętnym czyszczeniu można narazić się na skaleczenie, a nawet na porażenie prądem elektrycznym. Nieautoryzowane przeglądy eksploatacyjne grożą również utratą gwarancji na urządzenie.

Czynności serwisowe

W celu dokonania niezbędnych do prawidłowej pracy czynności serwisowych, użytkownik jest zobowiązany do przeprowadzenia w ciągu roku przynajmniej dwóch przeglądów technicznych w porze jesienno-zimowej i zimowo-wiosennej. Jeżeli klimatyzator jest na gwarancji, w przypadku braku wykonywania obowiązkowych przeglądów technicznych użytkownik traci wszelkie prawa wynikające z jego gwarancji.

Przeglądy konserwacyjne klimatyzatorów obejmują:

  • czyszczenie filtrów jednostki wewnętrznej
  • czyszczenie lameli parownika i skraplacza
  • sprawdzenie stanu napełnienia czynnikiem chłodniczym i dopełnienie freonem jeżeli to wskazane
  • sprawdzenie szczelności połączeń układów freonowych
  • sprawdzenie szczelności układu odprowadzania skroplin
  • sprawdzenie przewodów i izolacji pod względem uszkodzeń mechanicznych
  • sprawdzenie działania urządzeń sterujących

Należy przyjąć że w przypadku częstego korzystania z klimatyzacji, zarówno podczas chłodzenia jak i ogrzewania czyszczenie powinno być przeprowadzone co najmniej raz do roku (wskazane 2 razy).

Filtr siatkowy i węglowy może być czyszczony samodzielnie przez użytkownika, natomiast odkażanie należy zlecić serwisowi klimatyzacji.

Jakie są koszty eksploatacji klimatyzatora jak dużo energii pobiera?

Koszty eksploatacji urządzenia klimatyzacyjnego odgrywają również ogromną rolę przy jego zakupie. Przed zakupem najlepiej sprawdzić współczynnik COP - stosunek mocy chłodniczej do mocy pobieranej przez urządzenie chłodnicze. Powinien przekraczać liczbę 3, niestety często oferowane przez markety klimatyzatory mają współczynnik mocno, poniżej 3 co w konsekwencji znacząco zwiększa koszty użytkowania.

Nie chcąc być zaskoczonym wysokim rachunkiem za energię elektryczną sprawdźmy wcześniej ile mocy pobiera nasz klimatyzator i czy na taki wydatek nas stać. Najprościej jest wykonać mało skomplikowane działania matematyczne dzieląc moc chłodniczą klimatyzatora przez 3 i mnożąc przez 0,36 groszy (przykładowy koszt 1 kwh). W ten sposób obliczymy koszt pracy urządzenia pracującego rzez jedną godzinę.

Przykładowo:

7 kW : 3=2,33 kW x 0,36 gr/kWh = 0,84 gr/h

Dalej mnożąc wynik przez ilość godzin w miesiącu mamy obraz naszych wydatków. Aby zredukować koszty związane z poborem energii elektrycznej przez klimatyzator w jednostkach zewnętrznych urządzeń typu split zastosowano technologię inwerterową. Inwerter ma wpływ na szybsze osiągnięcie temperatury potrzebnej do ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia. Zmniejsza czas rozruchu sprężarki o 1/3 co w konsekwencji pozwala na zmniejszenie zużycia energii o 30%. Klimatyzator wyposażony w inwerter niestety jest droższy, ale na dłuższą metę jest to zakup bardzo wskazany

Dlaczego moc grzewcza jest tak wysoka a jednoczenie jest tak niski pobór prądu?

Klimatyzatory do ogrzewania wykorzystują pompę ciepła (odzysk ciepła z otoczenia), Pompa ciepła znajduje się w klimatyzatorze, który można zastosować zarówno do chłodzenia, jak i grzania. Zasadą działania pompy ciepła jest to, że może ona odwrócić proces przenoszenia ciepła z jednego miejsca w inne. Pompa ciepła umożliwia odwrócenie cyklu obiegu czynnika chłodniczego. Pompa ciepła pobiera energię z zewnątrz i przenosi ciepło do pomieszczenia. Taka zasada działania utrzymuje się nawet w bardzo zimne dni z temperaturami do -5°C, -10°C lub -15°C, w zależności od używanego systemu klimatyzacyjnego.

Tak, więc urządzenia z pompą ciepła zastępują system grzewczy i pozwalają chłodzić i ogrzewać pomieszczenie tym samym urządzeniem, co przynosi oszczędności w całorocznych kosztach i zużyciu energii.

Pompa ciepła daje zyski ciepła w stosunku 3:1 lub więcej. Oznacza to, że na każdą jednostkę energii zużytą przez pompę ciepła przypadają przynajmniej 3 jednostki uzyskanego ciepła. Prąd pobierany z sieci podczas pracy klimatyzatora zużywany jest jedynie do pracy podzespołów - sprężarki, wentylatora, elektroniki, w klimatyzatorze nie ma żadnej grzałki elektrycznej.

Czy klimatyzacja może być przyczyna groźnych chorób i przeziębień?

Oprócz plusów klimatyzacja niesie również za sobą pewne niedogodności, o czym użytkownik powinien pamiętać. Nieczyszczona i niekonserwowana staje się siedliskiem wszelkiej maści bakterii, co może doprowadzić do poważnych chorób. Na to jedynym lekarstwem jest tylko okresowe czyszczenie urządzenia przez autoryzowanych serwisantów.

Bardzo istotnym czynnikiem, zwłaszcza przy nasilonym upale, jest utrzymywanie różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz nieprzekraczającej 8C. Gdy okres przebywania ludzi w klimatyzowanym pomieszczeniu jest krótszy niż 3 godziny, różnica temperatur nie powinna przekraczać 5oC. Związane jest to z koniecznością aklimatyzacji ludzi do warunków otoczenia.

Zależnie od indywidualnych możliwości montażu i preferencji użytkownika klimatyzator powinien być tak zlokalizowany, by ruch powietrza był jak najmniej odczuwalny.

Wskazane jest, aby klimatyzator pracował przy najniższych prędkościach nawiewu powietrza chłodzącego. Reasumując, właściwie dobrana klimatyzacja poprawi warunki panujące w pomieszczeniu nie przyczyniając się do przeziębień przebywających w nim osób.

Czy klimatyzatorem można ogrzewać pomieszczenie?

Obecnie większość klimatyzatorów posiada funkcję grzania, jednak przy zakupie klimatyzatora należy zwrócić uwagę na zakres pracy klimatyzatora podany przez producenta, najczęściej jest to temperatura zewnętrzna -5°C dla droższych urządzeń -20°C. Niestety wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, spada efektywność pracy urządzenia.

Zaleca się używanie klimatyzatora do grzania dla temperatur zewnętrznych powyżej +5°C

Co to jest Inverter?

Inwerter stopniowo zwiększa swoją moc w zależności od wydajności potrzebnej do ochłodzenia lub ogrzania pomieszczenia. Działanie jednostki bez inwertera można porównać do włączania i wyłączania lampy. Włączenie tego typu urządzenia powoduje uruchomienie na pełnej mocy. Inwertor oznacza to że sprężarka nie włącza się cyklicznie, lecz działa zależnie od zapotrzebowania mocy. Jednocześnie uzyskując mniejszy hałas oraz niższe zużycie energii.

Technologia inwerterowa wbudowana jest w jednostkę zewnętrzną.

Źródło: www.carline.com.pl