Pompa membranowa Sauermann Si-93 do lad chłodniczych

Nowa pompa membranowa Sauermann Si-93 do lad chłodniczych z opatentowanym systemem przeciw powstawaniu biofilmu.

Francuski producent pomp do skroplin Sauermann opracował nową pompę membranową Si-93 służącą do odprowadzania kondensatu w ladach i witrynach chłodniczych.

Główny zamysł wynalazku

Najistotniejszym nowym wynalazkiem technologicznym zastosowanym w pompie jest opatentowany system przeciwko powstawaniu biofilmu. Powłoka pokrywająca wewnętrzną powierzchnię pompy w połączeniu z pokrytym srebrem przewodem wewnątrz zbiornika zapewnia ograniczenie rozwoju zarazków. Dlaczego ma to tak istotne znaczenie? Zarazki pochodzące ze skondensowanej wody zazwyczaj ulegają rozmnażaniu wewnątrz zbiornika i mogą powodować blokadę systemu detekcji, jak również całego mechanizmu pompy. Skuteczna redukcja rozmnażania zarazków przedłuża żywotność pompy i zwiększa jej niezawodność.

Właściwości techniczne

Pompa membranowa Si-93 została opracowana w taki sposób, że zapewnia większą wydajność, aniżeli wymagałoby tego rzeczywiste zapotrzebowanie. Maksymalna wydajność tłoczenia pompy wynosi 360 l/h. Przy wysokości tłoczenia wynoszącej 20 m pompa Si-93 nadal zapewnia wydajność tłoczenia wynoszącą 100 l/h. Uwzględniając fakt, że rzeczywiste ilości kondensatu rzadko przekraczają objętość 10 litrów, naddatek wydajności zapewnia odprowadzanie nawet silnie zanieczyszczonej wody kondensacyjnej. Aby zapobiec zatkaniu lub uszkodzeniu membrany przez cząstki stałe, przed odprowadzeniem woda kondensacyjna przepływa przez kosz wychwytujący i odfiltrowujący zanieczyszczenia w postaci stałej.

Wkład w ochronę środowiska

Warstwa ochronna powierzchni nie zawiera chemikaliów i jest w związku z tym przyjazna dla środowiska. Innym przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem jest wysoka wydajność tłoczenia wynosząca maks. 360 l/h w połączeniu z odprowadzaniem niemalże całości zgromadzonego kondensatu ze zbiornika w ramach jednego cyklu roboczego. Pozycja włącznika w zbiorniku na możliwie najwyższym poziomie oraz pozycja wyłącznika na bardzo niskim poziomie pozwalają zredukować czas eksploatacji oraz obniżyć koszty energii elektrycznej. Gumowy syfon prowadzący do górnego wlotu kondensatu redukuje uwalnianie nieprzyjemnych zapachów oraz straty chłodzenia. Konstrukcja ze stali szlachetnej zapewnia pompie doskonałą odporność na uderzenia i działanie korozji. 

Montaż i konserwacja pompki skroplin

Pompa Si-93 jest łatwa w montażu i utrzymaniu. Zbiornik ma wysokość zaledwie 69 mm, dzięki czemu montaż w przypadku niemalże każdej standardowej lady chłodniczej nie stanowi żadnego problemu. Odłączany łącznik wtykowy pozwala na szybki montaż. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba tracić czasu na podłączanie i odłączanie każdego przewodu osobno, w szczególności w trakcie konserwacji. Pompa posiada 3 punkty wlotowe: od góry, po prawej i po lewej stronie. Istnieje możliwość regulacji 10 mm dyszy wylotowej, można ją obracać w lewo lub w prawo, w zależności od potrzeb danego urządzenia w odniesieniu do sposobu montażu. Otwierana z łatwością pokrywa ze stali szlachetnej skraca czas potrzebny na przeprowadzenie konserwacji. Zaleca się zainstalowanie wlotu kondensatu do górnego przyłącza pompy, aby zapobiec gromadzeniu się skroplin w rurze spustowej znajdującej się przed zbiornikiem. W celu wykonania takiego połączenia konieczne jest zastosowanie syfonu z elastycznej gumy, który stanowi część zestawu objętego dostawą. Syfon stanowi tym samym adapter do rur odpływowych o średnicy 32-40-50 mm. Boczne wloty zbiornika przygotowane są do połączeń o średnicy 40 mm.

Koncepcja budowy modułowej

Najnowsza koncepcja pomp do skroplin to modułowy charakter części zamiennych. Pompa Si-93 składa się z dwóch oddzielnych modułów - silnika i zbiornika. Jest to istotny krok naprzód w rozwoju w porównaniu z poprzednim modelem, ponieważ moduł silnika może być wymieniany oddzielnie. W przypadku uszkodzenia nie ma potrzeby wymiany całej pompy. Jak pokazują doświadczenia nawet po dwuletnim okresie objętym gwarancją klient może oszczędzać na kosztach, kupując w celu wymiany jedynie moduł silnika, a nie całą pompę. Narzędziem koniecznym do montażu i demontażu modułów jest jedynie zwykły śrubokręt.

Kontrola urządzeń czyli systemy sygnalizacji awarii

W przypadku nadania przez pompę sygnału alarmowego może zostać włączone inne urządzenie lub system sygnalizacji awarii. Pompa posiada wbudowany przekaźnik bezpotencjałowy normalnie otwarty. W momencie nadania sygnału alarmowego powoduje on włączenie zasilania. Sygnał alarmowy zostaje nadany, gdy poziom wody w zbiorniku osiąga przełącznik pływakowy wywołujący sygnał alarmowy, który umieszczony jest na bardzo wysokim poziomie i wskazuje na przelew wody. W celu wykorzystania sygnału alarmowego do sterowania innymi urządzeniami zasilacz, który prowadzi do urządzenia, musi zostać podłączony przez zestyk bezpotencjałowy do przewodu pompy Si-93. Maksymalne natężenie prądu przepływającego przez zestyk bezpotencjałowy wynosi 8A - obciążenie rezystancyjne przy 250V~ 50/60 Hz.