Higiena urządzeń klimatyzacyjnych

Nie od dziś wiadomo, że nieodpowiednie serwisowanie urządzeń oraz zaniedbania dotyczące higieny jednostek klimatyzacyjnych mogą powodować wiele chorób, a także złe samopoczucie osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dlatego bardzo ważne jest regularne i skuteczne przeprowadzenie czynności myjąco-dezynfekujących urządzenia odpowiadającego za chłodzenie, grzanie oraz poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu.

 

Niestety, polskie przepisy nie mówią dokładnie o częstotliwości czyszczenia klimatyzacji. Jednakże bagatelizowanie tematu higieny klimatyzacji może wyrządzić poważne szkody w zdrowiu domowników lub pracowników. Dlatego należy taką czynność wykonywać regularnie. Trzeba także pamiętać, że zanieczyszczenia instalacji klimatyzacyjnych wpływają również na zwiększenie oporów przepływu powietrza w instalacjach, co doprowadza do wyraźnego zmniejszania się wydajności tych urządzeń. Wiadomo, że okres mycia uzależniony jest od specyfikacji i użytkowania chłodzonego budynku. Mimo to trzeba przyjąć, że klimatyzator powinno się czyścić przed każdym sezonem. W ramach gwarancji producenci wymagają minimum dwóch przeglądów w ciągu roku. Ważne jest, by proces czyszczenia odbywał się z pomocą wysokiej jakości profesjonalnych środków czystości, usuwających skutecznie wszelkie osady i drobnoustroje zarówno z wnętrza, jak i z obudowy urządzeń.

 

Do podstawowych zanieczyszczeń układów klimatyzacyjnych należą: pyły (przedostają się one do układów klimatyzacyjnych wraz z powietrzem zewnętrznym oraz powietrzem recyrkulacyjnym), mikroorganizmy (mogą pochodzić z wielu źródeł). Przyczyną zanieczyszczeń mogą być... same instalacje klimatyzacyjne (uszczelki, kleje, smary, produkty degradacji metali itp.). Różne typy zabrudzeń wymagają zastosowania odpowiednich technologii i środków czystości, np.: chemii profesjonalnej CLEANAIRIX.

 

Marka CLEANAIRIX to wyróżniające się wysoką jakością siedem produktów przeznaczonych do mycia lub dezynfekcji urządzeń klimatyzacyjnych. Poddano je testom technologicznym zanim wprowadzono produkty na rynek. O ostatecznej formule preparatów i ich właściwościach użytkowych decydowały opinie „testujących”. Do zalet nowych produktów instalatorzy wymienili m. in.: wysoką skuteczność usuwania zabrudzeń, a także walory estetyczne: świeży i intensywny zapach. Marka CLEANAIRIX składa się z produktów do czyszczenia jednostek zewnętrznych i wewnętrznych, do dezynfekcji skraplaczy oraz parowników i neutralizator odorów. Dla komfortu osób odpowiedzialnych za mycie urządzeń klimatyzacyjnych produkty zostały przygotowane jako gotowe do użycia (ready to go) i koncentraty, wymagające sporządzenia odpowiedniego roztworu roboczego przed użyciem. Każdy oferowany przez CLEANAIRIX koncentrat jest skuteczny w stężeniu od 0,5%, co oznacza, że 1l koncentratu wystarczy na przygotowanie ok. 200 l roztworu roboczego.

 

Jeżeli chodzi o zastosowanie preparatów do dezynfekcji urządzeń klimatyzacyjnych to bardzo ważne jest, by posiadały one pozwolenie Ministra Zdrowia na obrót produktem biobójczym. Posiadanie takiego potwierdzenia zaświadcza o zgodności receptury preparatu z polskim prawem oraz jego deklarowaną skuteczność. Oba oferowane przez CLEANAIRIX środki dezynfekcyjne BARREN oraz NANO PROTECT SILVER TABLE posiadają niezbędne dopuszczenia, co jest identyczne z ich wysoką efektywnością w usuwaniu bakterii i grzybów (pleśni). Warto pamiętać, że do pełnego usunięcia mikroorganizmów wymagany jest czas oddziaływania środka dezynfekcyjnego od 5 do 15 min. Należy spryskać dezynfekowaną powierzchnie i pozostawić płyn do zadziałania. Po zakończonym procesie dekontaminacji powierzchni powinno się spłukać powierzchnie czystą wodą.

 


Opracowanie, redakcja: M.T.

Na podstawie materiałów firmy: THERMOSILESIA

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.