Budynki zeroenergetyczne tylko z pompami ciepła?

Obiekty nowobudowane oraz budownictwo energooszczędne w dużej mierze korzystają z technologii pomp ciepła. Decyduje o tym przede wszystkim możliwość skutecznego zarządzania komfortem cieplnym w obiektach, w których zużycie energii jest niemal równe zeru.


Jakie wymogi musi spełniać budynek ZNE?

Budynek ZNE, czyli budynek o zerowym zużyciu energii (budynek zero-energetyczny, budynek zerowej energii netto – ZNE), według z Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków, „oznacza budynek o bardzo wysokiej charakterystyce energetycznej […]. Niemal zerowa lub bardzo niska ilość wymaganej energii powinna pochodzić w bardzo wysokim stopniu z energii ze źródeł odnawialnych, w tym energii ze źródeł odnawialnych wytwarzanej na miejscu lub w pobliżu […]”.


W trosce o środowisko

Do dnia 31 grudnia 2020 roku zgodnie z art. 9. Dyrektywy EPBD, Państwa Członkowskie UE muszą wprowadzić obowiązek tworzenia nowych budynków według wytycznych budownictwa zeroenergetycznego. Dotychczas stawiane obiekty zużywają około 40% całkowitej energii paliw kopalnianych w USA i Unii Europejskiej, co w konsekwencji powoduje wyższą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. W związku z tym istotna jest poprawa efektywności energetycznej nowobudowanych budynków, której zadaniem jest zmniejszenie emisji CO2. Niestety, budynki energooszczędne nawet w krajach rozwiniętych są jeszcze rzadkością. Użycie pomp ciepła znacznie redukuje problem , ponieważ urządzenia nie emitują zanieczyszczeń powietrza związanych z produkcją energii elektrycznej. Od stycznia 2017 roku budynek jednorodzinny, według dyrektywy unijnej, nie będzie mógł zużywać więcej niż 95 kWh/m2 w ciągu roku, natomiast od stycznia 2021 roku poziom ten zmniejszy się do 70 kWh/ m2 w ciągu roku.


Pompy ciepła stałym elementem instalacji?

W niedalekiej przyszłości pompy ciepła mają być standardem w instalacji OZE w budynkach ZNE. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż większość pobieranej przez nie energii dostarczana jest z otoczenia – jest to energia słoneczna magazynowana w powietrzu, wodzie oraz gruncie. Dzięki temu, pompy ciepła mają największą wydajność produkcyjną ciepła ze wszystkich wykorzystywanych obecnie instalacji grzewczych. Budynki, w których urządzenia pracują, mogą korzystać z powstających nadwyżek energii elektrycznej magazynując ją w postaci ciepła. Ponadto pompy ciepła pozwalają też na używanie ciepła niskotemperaturowego uzyskiwanego ze źródeł odnawialnych.W Europie tego typu technologie stosuje się coraz częściej w nowym budownictwie, ponieważ odpowiadają jednocześnie za grzanie i chłodzenie powierzchni budynku oraz umożliwiają produkcję ciepłej wody użytkowej. Z rozpoczęciem 2017 roku zastosowanie tradycyjne formy grzewcze w nowych budynkach – kotły gazowe czy też olejowe – będą znacznie ograniczone, a ich wykorzystywanie będzie dopuszczalne tylko w sytuacji, gdy wspomagać je będą systemy korzystające z odnawialnych źródeł energii – takie jak pompy ciepła. Nowe budynki wyposażone w tradycyjną instalację grzewczą będą musiały również posiadać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.


Opracowanie, redakcja: K.C.Na podstawie materiałów LG Electronics Polska

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.