Klima-Therm: Możliwość klimatyzatora kasetonowego w zakresie zapewnienia kompletnej obsługi wetylacyjno - klimatyzacyjnej

Dla szeregu nowych pomieszczeń usługowych: małych sklepów, oddziałów banków, biur, charakterystyczną cechą jest układ pomieszczeń składający się z jednego dużego pomieszczenia (sali sprzedaży, sali obsługi klienta) oraz jednego małego pomieszczenia (przyległego biura kierownika czy małej sali konferencyjnej).


Jednym z bardziej trafnych metod klimatyzowania takich obiektów jest zastosowanie klimatyzatora kasetonowego. Urządzenie to jak wiemy montowane w stropie podwieszonym, zapewnia doskonały rozpływ powietrza, (ponieważ montowane jest centralnie w pomieszczeniu), oraz wyjątkowo szybki i bezkolizyjny montaż. Gwarantuje to zastosowanie układu typu split – dwóch zwartych urządzeń połączonych ze sobą instalacją chłodniczą. Rozwiązanie to jednak obarczone jest również wszystkimi ograniczeniami związanymi ze „zwykłymi” klimatyzatorami split, czyli: kontrolą temperatury w jednym pomieszczeniu oraz brakiem wentylacji.

Przy konieczności klimatyzowania dwóch pomieszczeń skutkuje to montażem drugiego urządzenia, a drugie urządzenie to dodatkowy koszt oraz konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca na jednostkę wewnętrzną. Jest to uzasadnione, kiedy zyski ciepła w dodatkowym pomieszczeniu są na poziomie min 2 kW, ale co zrobić gdy do dodatkowego pomieszczenia należy dostarczyć jedynie ok. 1,5 kW lub nawet mniej? Na rynku zasadniczo nie spotyka się tak małych urządzeń i aż prosi się by znaleźć inne tańsze i łatwiejsze w realizacji rozwiązanie. Taką możliwość oferują właśnie klimatyzatory kasetonowe. Z każdej jednostki wewnętrznej można wyprowadzić dodatkowy kanał i podłączyć dodatkowy nawiewnik w sąsiednim pomieszczeniu, dodatkowo do każdej jednostki wewnętrznej można podłączyć kanał z powietrzem zewnętrznym.

Nie jest to nowa opcja, ponieważ spotykana jest ona w tego typu modelach już od kilkunastu lat, jednak klimatyzatory FUJITSU GENERAL oferują dodatkowe opcje związane ze sterowaniem systemu, które znacznie polepszają funkcjonalność układu. Przeanalizujmy więc dokładnie, w jaki sposób poprawnie wykorzystać tę funkcję tak, aby uzyskać zakładany efekt. Jako przykład zaproponowano jednostkę AUXA30LB+AOXA30LB o mocy chłodniczej 8,5kW. Jednostka została dobrana do obiektu bankowego złożonego z dwóch pomieszczeń sali operacyjnej o powierzchni 60 m2 oraz małej sali spotkań z klientami o powierzchni 9m2 przeznaczonej dla dwóch osób. Na podstawie bilansu cieplnego określono zapotrzebowanie dla pomieszczeń na 6,8 + 1,1 kW i dobrano zestaw AUXA30LB+AOXA30LB.

Na początek należy określić możliwości oferowane przez jednostkę. Z wykresu zawartego w materiałach rys 2 można określić, że dla tej jednostki dla kanału o długości ok. 10 można uzyskać max. 540 m3/h co zapewnia 1,3 kW mocy chłodniczej. 

Ponieważ zapotrzebowanie chłodu określone jest na poziomie 1,1 kW, a więc zapotrzebowanie pokryte zostało dostępną ilością powietrza. Należy jednak pamiętać o paru istotnych szczegółach. Przede wszystkim rodzaj kanału. Podany wykres jest właściwy dla kanału sztywnego z blachy stalowej ocynkowanej prostokątnego o wymiarach 350 × 100. W przypadku zastosowania kanału elastycznego izolowanego należy zdawać sobie sprawę ze wzrostu oporów przepływu przez kanał. Na podstawie badań prowadzonych w Akademii KLIMA-THERM stwierdzono ok. 50 % spadek wydajności przy zamianie kanału sztywnego na elastyczny. W przypadku konieczności stosowania takiego kanału lub w przypadku przekroczenia długości 10 kanału do instalacji należy dołożyć dodatkowy wentylator kanałowy współpracujący z wentylatorem głównym urządzenia. Dobór tego wentylatora musi się odbyć w oparciu o wyliczone opory przepływu.

Następnym zagadnieniem, które należy rozpatrzyć to pomiar temperatury i sterowanie układem. Standardowo pomiar temperatury w klimatyzatorach kasetonowych odbywa się na wlocie do jednostki wewnętrznej. Jest to dobra rozwiązanie dla przypadku, gdy klimatyzator obsługuje jedno pomieszczenie. W przypadku, gdy chcemy obsłużyć dwa pomieszczenia, sprawia to problem, ponieważ w pomieszczeniu dodatkowym nie mamy praktycznie możliwości pomiaru temperatury. W przykładowej sytuacji pomieszczenie salki konferencyjnej jest pomieszczeniem wykorzystywanym bardzo niejednostajnie. Są okresy kiedy do pomieszczenia wchodzą 4 osoby na czas 1-2 godz. a w pozostałym czasie pomieszczenie stoi puste. Klimatyzatory kasetonowe FUJITSU GENERAL nowej generacji pozwalają doskonale rozwiązać ten problem.

Otóż dla jednostek AUXA mamy następujące możliwości pomiaru temperatury:

  • klasyczny – pomiar temperatury w jednostce zewnętrznej
  • pomiar temperatury w pilocie przewodowym
  • pomiar temperatury w dodatkowym pomieszczeniowym czujniku temperatury

Przy czym opcja (a) i (b) oraz opcja (b) i (c) mogą występować jednocześnie i są dostępne dla użytkownika z poziomu pilota.

Tak więc prawidłowe rozwiązanie sterowania dla klimatyzowania dwóch pomieszczeń jednostką kasetonową wygląda w ten sposób, że w pomieszczeniu głównym montujemy sterownik przewodowy i on stanowi podstawową jednostkę sterującą. W pomieszczeniu dodatkowym należy zamontować dodatkowy pomieszczeniowy czujnik temperatury. Na czas użytkowania pomieszczenia należy dokonać za pomocą specjalnego przycisku (THERMO SENSOR) zmiany czujnika wiodącego z czujnika w sterowniku przewodowym na czujnik dodatkowy i to on będzie regulował pracą klimatyzatora, zapewniając odpowiednie warunki komfortu w dodatkowym pomieszczeniu. Po zakończeniu korzystania z salki należy ponownie dokonać zmiany czujnika wiodącego. 

Klimatyzatory kasetonowe serii AUXA oferują jeszcze jedną możliwość. Pozwalają na dostarczenie do układu powietrza zewnętrznego. Służy do tego specjalny króciec o średnicy 70 mm zlokalizowany w bocznej części obudowy. Króciec ten pozwala na dostarczenie ok. 40 m3/h powietrza zewnętrznego. Ta ilość powietrza wystarcza dla gabinetów, w których na stałe przebywa jedna osoba. W przypadku wykorzystania tej funkcji należy pamiętać jednak o konieczności montażu dodatkowego wentylatora wspomagającego zapewniającego odpowiednie ciśnienie dyspozycyjne na wejściu do urządzenia zgodne z wykresem, czyli ok. 50 Pa.

Klimatyzator kasetonowy stanowi doskonałe rozwiązanie dla obiektów o małej ilości pomieszczeń. Powyższe rozwiązania znalazły swoje zastosowanie przede wszystkim w klimatyzacji małych oddziałów bankowych, gdzie udało się dzięki temu połączyć funkcjonalność systemu z jego umiarkowaną ceną i szybkim montażem.

 

Autor: Michał Zalewski