Montaż klimatyzatorów

Lokalizacja jednostki wewnętrznej

Jednostki wewnętrzne montuje się w miejscach, gdzie powietrze wypływające z klimatyzatora ma możliwość obsłużyć całe pomieszczenie. Umieszcza się je w taki sposób, żeby chłodne powietrze docierające do strefy przebywania ludzi nie miało prędkości większej od 0,2 m/s, aby osoby znajdujące się w pomieszczeniu nie były narażone na przewiew.

Podczas montażu trzeba również zwrócić uwagę, aby powietrze opuszczające klimatyzator nie omywało przedmiotów, których temperatura może spaść poniżej punktu rosy.

Jest to szczególnie niebezpieczne dla sprzętu elektronicznego, gdyż skroplona para wodna mogłaby go uszkodzić.

Kolejnym ograniczeniem jest to, że nie powinno się instalować jednostki w pobliżu źródła ciepła lub pary.

Urządzenie należy zamontować w sposób eliminujący maksymalnie przenoszenie drgań do konstrukcji poprzez zastosowanie wibroizolacji. Podwieszenia i podparcia instalacji trzeba wykonać z dokładnością zgodnie z wytycznymi. Podczas montażu należy zwrócić również uwagę na estetykę wykonania.

Lokalizacja jednostki zewnętrznej

Producenci klimatyzatorów podają szczegółowe dane odnośnie umiejscowienia jednostki zewnętrznej. Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od ściany, ogrodzenia i innych przeszkód.. Odległość pomiędzy ścianą a tyłem i bokiem urządzenia nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Nie należy stawiać nic bliżej niż 70 cm od przedniej ścianki urządzenia. Trzeba również zapewnić dostęp serwisowy do urządzenia.

Nie należy instalować urządzenia w miejscu, gdzie swobodny przepływ powietrza jest utrudniony. W odległości 50 cm nie powinno być żadnych przegród, jak np. ogrodzenie, które mogłyby ograniczać wymianę ciepła w skraplaczu. Jeżeli nad urządzeniem zamontowany jest daszek dla ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, nie można ograniczać oddawania ciepła ze skraplacza. Należy pamiętać również, aby w okolicy urządzenia nie było zwierząt lub roślin, które narażone mogłyby być na wypływające gorące powietrze.

Przy wyborze lokalizacji należy wziąć pod uwagę zapobieganie hałasowi; nie należy instalować urządzeń w pobliżu wejść i okien.

Niektóre obiekty mają już specjalnie przygotowane miejsca do posadowienia jednostki zewnętrznej. Na rysunku poniżęj można zobaczyć balkoniki z zamontowanymi na nich skraplaczami.

Instalacja chłodnicza

Instalację chłodniczą wykonuje się z rur miedzianych miękkich o strukturze cienkościennej. W razie konieczności przewody należy łączyć przez lutowanie na twardo za pomocą palnika gazowego. Przewody z czynnikiem chłodniczym powinny zostać zaizolowane specjalną, antydyfuzyjną izolacją termiczną, która uniemożliwi wykraplanie wilgoci.

Podczas wykonywania instalacji chłodniczej należy zwrócić uwagę na maksymalne odległości (w poziomie i pionie) pomiędzy parownikiem a skraplaczem, które zależą od mocy urządzenia i są określone przez producenta. Nieodzowne jest sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie czynnika chłodniczego do wymaganego poziomu oraz wykonanie pułapek olejowych (zasyfonowanie) instalacji chłodniczej. Tab. Standardowe długości instalacji oraz przyłącza rur klimatyzatorów ściennych.